Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



* Adobe Reader letöltése (PDF fájlokhoz)

 
24.66 MB
2025-01-08 15:23:52
 
 

application/pdf
Nyilvános Nyilvános
0
2
Zala 1952. 238, 241, 246. szám október

Zala III.

A nagykanizsai egyesült baloldali front hivatalos lapja. 1945. okt. 2: Demokratikus politikai napilap, 1950. okt. 22: Az M[agyar] D[olgozók] P[ártja] Zalamegyei Pártbizottságának napilapja, 1956. jan. 1: A Magyar Dolgozók Pártja Zala megyei Bizottságának lapja.
Nagykanizsa, [1950. okt. 22: Zalaegerszeg.]
1945. ápr. 7. - 1956. okt. 28.
Megj. hetenként hatszor.
Szerk. Soltész Imre, 1945. ápr. 20: Bencze Jenő, 1949. jan. 4: Szántó Jenő, 1953. okt. 16: Vasvári Ferenc, [1954. aug. 10]: Benkő Károly, 1955. júl. 7: szerk. biz.
Kiadó: [1956. jan. 1]: A Magyar Dolgozók Pártja Zala megyei Bizottsága és a Megyei Tanács.
Nyomda: [1956. jan. 1]: Zala megyei. - 2 rétnagyság (50 cm magasságig)


A következő szöveg a folyóiratból keletkezett automata szövegfelismertetés segítségével:

: /;
riiOLtr. ÍRJ Al LGYLSÜLJkTEk!
c
/
ÁKOSI MÁTYÁS ELVTÁRS FELSZÖLfllftSA AZ SZK(B)P XIX. KONGRESSZUSÁN
néiBiiiim
AZ HDP a^ALAMEGYEI PABTBIZOTTSÍGAXAK RAPa&PJA
wmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmummmmmmm
Mii évfolyam 238. szám.
Ara 50 fillér
Í9S2 október 10. Péniek
[okosuk a begyűjtés ütemét
A« bvkckölcsönjcgyzés győzelme egyik leghatalmasabb ''-,(■ jm¿::vünic, hogy ezekben a na-¡K>kbaJi ujibb erőre, ujabb len-''lÜVtív kapott az őszi mezögaz-toi menyek begyűjtésének M tíon.sv- A népnevelők százat ,- czu-j magyarázták meg dol art* parasztságunknak, liogy a ¡K-syüjtcsi ? ervek. előirányzatok !;«:ú¡)<k-K*nlan teljesítésével is a békéén harcol. a<. Impeiialiatá-kit D< lgozó pnrasztsfi.
¿úiík"ni-gértctte a.párt szavát vs r»y»niíutáa Indultak meg a tö-mv-.-an kerek a földmUvesszövet. K, z<-tl magtárak felé, egyre több h»zá.1át szerető Uls kó/.épparati/.l neve jelent meg íiz egyes k&zségek és falvak dl.
< «óségtábláján.
Csupán Becschelyeu tucatszám lehet tic sorolni az olyan dolgozó ¡.annfz''ok nevé'', mint Tizedes Já. ños. aki öt ''holdja jncllctt 160 szá. ?alékt a tc''t eleget burgonyube-gyíljtésl kötelezettségének. Sód János becsehelyi öt holdas dol. ,;ozó paraszt íb példát mutatott ¡ z egész megyének a hazafias helytállásban, amikor 271 száza-l.''-kra teljesítette burgonyabcadá-.•i kötelezettségét.
Becschely példát mutatott a. :negyének, clc az eredmények mö. »Ölt kemény munka var. Azért t sikerek ebben a községben, mert a vezetők példát mutattak, •v.erí a kommunisták jártak az élen, sokat törődtek a népuevaliK munkával, állandóan szélesitet-''ck a^véisenymozgalmat.
Még a békekölcsönjegyzés Iá-r.ában égett ■> a megye, amikor -.hegjclcat a fuzvölgyjek versenyfelhívása. Felszőlltőtták me: gyénk.valanieiuiyi községet, hogy csatlakozzanak varsenyükhöz és az állam Iránti kötelezettségek tc jfcsi''.ésével, túlteljesítésével is járuljanak hozzá a béke vederjéhez. A felhívás lelkes vissz hangra talált. Elsőnek a zalame ■tényei ós balatonmagyarődi. tót szerdahelyi dolgozók csatlakoztak n felhíváshoz, de hamax-osan követ, te őket Kbmárváros. Dömefölde
és még egy egész sor zalai. köZ-ját»
A feladat most az. hogy az elmúlt tiz nap lendületét vlgjrtlk át mosthnl munkánkra is. A köl-csönjegyzés befejezte után egyes községeinkben úgyszólván teljesen leáll'', a népnevelömunka. Egyes ta-nácfainkon. pártszervezeteinken °Iyar. hangulat lett úrrá, hogy a nehezebb feladatot sikeresen megoldottuk, a begyűjtés már lé-, ".végesen könnyebb lesz. Azóta °S.v két kivételtől eltekintve se.
ném tartottak népnevelő ér-te]<czletft. sehol nem bízták meg ujabb feladatokkal a r-ipnevelő-kei. Dolgozó parasztságunk zöme «nnek ellenére becsülettel eleget tesz begyűjtési kötelezettségének, "e nem lehet mindegy, hogy néhány héttel előbb, vagy utóbb fejezzük be a begyűjtést. És. az sem frhet mindegy r.ekünk. hogy csak a ''«gyűjtési rendelet betűje, vagy " liaza, a párt Iránti szeretet vl-rá dolgozó parasztságunkat 1)cSyüjiésl kötelezettsigének tel. icsltésére. a felszabadulás óta °tclt esztendők tapasztalatai gébként is megtanítottak már )eni^nket arra, hogy ahol nlu''cse-cek o:t a kommunisták, oda azon-nal betétit lábát az ellenség.* -Ha
tfhát megszüntetjük a felvllágo-
> -
sltó jnunkát, akkor a begyűjtés lendülete egyre inkább lasubbá, egyre vontatottubbá válik, mig végű! is elakad.
Még több a tennivaló az olyan községekben, mint például Nagy-kapornakon, ahol a békekölcsön-jegyzés idejét eem kapcsolták össze a begyűjtés és a kölcsön-jegyzés agitációjával. A -nagyka-ponjakl dolgozók pedig már tud-hatnák, hogy mit jelent, ha kizárják őket n szabadpiaci forgalomból, hiszen volt -már részük benne. Ez nemcsak anyagilag káros egy közeégnek, hanem szé-gyen is, hiszen ez, azt Jelenti, hogy nem tekint 11: szívügyüknek népi demokráciánk erősítését, nem állnak helyt a béke. védelmében, körönibösen tekintik egész dol-gozó népünk roppant erőfeszité. Kit, amellyel qz uj alkotások egétz sorát hozzák lótro.
-Azonban, ha a dolgozók meg Is feledkeznek erről, nem szabad, hogy megfeledkezzenek róla a község vezetői. Nem tűrhetik megfozt nz állapotot, mint Nagy. kápolnákon, hogy 15 x gazda le. gyen hátralékban a ltukorlcabe-gyüjtésben és ennél ls több a nap-rafergóból való '' beadási kötele-zetts-jg teljesítésében. . Érvényt kell tehát szereznlök minisztertanácsunk begyűjtési rendeletének és minden megalkuvás nélkül elszámoltatni a hanyagokat,'' a hazafias kötelességükről megfe-ledkezöket- Bersze a legfontosabb-ás. hogy javítsanak a lemaradt községekben a dolgozók között végzett felvilágosító munkán. íróasztal mellől, bürokratikus Intézkedésekkel nem lehet vezetni, nem -lehet eredményeket elérni. KI kell menni a dolgozók közé, a tömegek közé -és élőszóval megmagyarázni a begyűjtési rendelet mellemét, a rendelet lényegét.
Petrikereszturon azért 101 szár. zalékos a burgonyabegyüjtés, mert a községi tanács nem dobszo utján intézkedik, hanem mls.den lényeges kérdés ismertetésére falugyűlést hívnak össze a község vezetői.. A kommunisták, a ta nácstagok pedig fáradhatatlanul járják a házakat, kisgyüléseket szerveznek, egyéni agitációt folytatnak.
Bünt követnénk'' e! saját magunkkal, dolgozó népünk államával szemben, ha hagynánk, hogy egyetlen pillanatra is megtörjön a begyűjtési munka lendülete. Sőt. a versenyszellem további fo-kozásával, a tömegek között vég-zett felvilágosító munka kiszéle-rltéfével még lendületesebben kell harcolnunk terveink maradékta-lan teljesítéséért. A begyűjtés gazdája a tanács. A tanácsok vállain tehát hatalmas felelősség nyugszik. Nem szabad azonban megfeledkezni arról smi, hogy mindenért — ami egy,egy község, ben történik — elsősorban a kom. munlsták a felelősek. Pártszerve, zeteink titkárainak még hatható, sabb segítséget kell nyújtania ta-nácsapparátusalnknak. . Nyilvánuljon meg ez a segítség a tanács és a pártszervezet sroríjsabb kapcsolatában. Nyilvánuljon meg abban, hogy "a pártszervezet moz-gósitsa, á. kommunistákból és pár. toaklvüüekböi álló. népnevelőket, lássa''.el.; őket az agitációs érvtík tö,me''gével, hogy.. meggyőzően és eredményesen tudják Ismertetni a begyűjtés jelentőségét.,
Gépállomásaink versenyében az őszi idényterv teljesítéséért folyó harcban . a következő sorrend alakult:
Gépállomás Talajmunka
1. Öro&ztony -10.3
2. l''iilln -17..1 ó. Lenti 2R.:{ 4. rölöske 39.5 .">. Csesztreg 31.7
6. Letenyo 18.1)
7. Zalatárnok 30.2 X. P»Msül>Hgod 21.8 0. Tűrje 10.7
10. SzentHszló 13.3^
Minden gépállomásunk alaposau lemaradt az elmúlt évi ered.né* nyekliez viszonyítva a terv teljesítésében. . A talajmunkánál a napi átlagteljesítmény egy trák-tor után csak. 2.1'',normál hold,
Traktormunka Igazgató
42.8 Mórocz Lajo>
42.2 Seres Gyula
41.8 Gódor JáJio>
38.9 Juhász János
3C.0 Szabó Sándor
28.2 Angyal Jenő
23.9 Ré^•ész Domoiüto*
21.7 Tóth IJiszló
20.4 Piirrug Miklós
13.3 . Lőrlnez István h. holott egy tmktor nupl 0 normái holdat képes elvégezni. Gépállomásaink '' igazgatói nem fordítanak gondot az ellenőrzésre, nem érzik n felelősséget u tervteljesl-lésben • való^ lemaradásért, , holott
tudnlok kell, hogy a terv törvény és azt teljesíteni kell. Gépállomásaink Igazgatói -több felelősséggel vtSgezzék munkájukat és biztosítsák, hogy a tervben lévő súlyos lemaradást a legsürgősebben be. hozzák. A vetésben és a mély-szántásban lévő lemaradásért lö felelősek. A mostani jó idő kihasználásával biztosítsák, hogy pár napon beiül megváltozzon a tcrvteijesitéc képe. A szentllszlói ''gCpáüomáf politikai helyettese fór/ ditsen több gondot a politikai nevo-lésre, hogy ezen keresitlll biz''.o-sltva legyen az élrctörés.
Yz élenjárók példái&t kdvetve
gyorsiísuk meg az ősziek vetését
OSZIBIZA VETÉS:
száza Lek
zalaszentgrótl járás 97.-1
zalaegerszegi járás 63.
letenyei járás 43
lenti járás 37.9
nagykanizsai járás ► 31 Zalaegerszeg város 24 Nagykanizsa város '' 12.S »
KOZSVETÉS:
zalaszentgrótl'' járás l''Ol
lenti járás 100 zalaegerszegi járás ^ 98 lctejiyel^ járás s 95 nít-gykanizsal járás 93
Zalaegerszeg várös 100
Nagykanizsa, város 27.?
ÖSZIARPA "VETÉS:
zalaszentgrótl járás 106
letenyei járás 95
zalaegerszegi járJs 90.6
nagyltanizsal járás 69
lenti járás 53
Zalaegerszeg város 114
Nagykanizsa város \ 03-7
TAKARMANYKEVERÉK - • VETÉSE:
zalaszentgrőti járás 105
íalacgerszogl járás letenyei járás nagykanizsai járás lenti járás
i üázalC''k S8 S5 79 66
VETöSZANTAS:
zalaszi-ntgrótl járás 98
letenyei járás 9-1.4
zalaegerszegi járás 91.2
lenti járás , D2.2
nagykanizsai járás 70 v
Zalaegerszeg város. » 96
Ncgylainlzsa város SO.S
MÉLYSZÁNTÁS:
17.5 14.7 11.4 12.7 12 11 4.3
lenti járás . zalaegerszegi ''járás'' letenyei járás zalaszentgrótl járás nagykanizsai járás Zalaegerszeg város Nagykanizsa város Ez évben megyénk már nem egyszer megmutatta helytállását feladatai .gyors. Időben való cl-végzésében. Eredményeink köte-leznek- bennünket még jobb munkára, különösen most az őszi szántás-vetés Idején. Éppen ezért
fokozottabb gondot kell fordítani az elmaradt járást tanácsoknak az őszi munkák végzésire. A nagykanizsai Járá»bai\ felelősek a lemaradásért Sütő és Fehér elvtársak, mert nem szorgalmazták és ellenőrizték az őszi szántás-ve. tís munkált. A lenti járáHbau Baranyai és Kovácsné elvtársak felelősségét súlyosbítja az ls, hogy nemcsak az ő6zl munkákban, hanem a begyűjtésben ls utolsók között vannak. Nagykanizsa vá-ros u színtás-vetés • munkáinál és a begyűjtésnél is elmaradt Za laegerszeg város mögött. Ezé;t az elmaradásért Szebenvl elvtáií 3 felelős. '' " '' : .
Itt az ideje, hogy az ejmara-dók rendet teremteenek saját há zuk táján. Szüntessék''meg a hibák okait s a zalaegerszegi járás példájára .szervezzék meg munkájukat," hogy az elkövetkező napokban behozzák lemaradásukat s előresegitsék megyénket az első helyért folyó harcban.
Beszámolót tartanak a megyei tanács tagjai
„A ..liclyi iHUátsok. íuunkújukbua kö/veileniil ni", lnkosíágrn tánmsz-koilnak, biztositjúk ii dojo-ozók tevékeny. részvételét, kezdi''méuyezéíót a/ nllumliútaloin helyi ^yakorlú-«ú-ban*'' — ijjv azól u liclyi tanácsokról szóló Jörvény 2. paragrafuw''t-mik Hsű In-kezdé^e. I''.nnt''k egyik foiiuá''ja u tanácstagok Ih>ízúmólója, amelyet a tnuiVcí''töfvúiiy évenkint két ízben rendel megtartani a választók előtt. A beszámolók hozzásegítenek berniünket, nlilioz, hogy még. szorosabbá tegyük a knpeiolutot a tanácstagok éx a választók között. Csak ugy láthatjuk el maradéktalanul n tuuácsokra háruló állami feladálokat> ha az államhatalom Itelyj szervei mellett fokozottabban támaszkódunk a dolgozókra, hogv ők maguk elleu-örizzék a tauúesoknt, és egrbeu ál-h»ndó iegitséget adjanak a muuka j.''. elvégzéséhez ''Z>* az os/.tályharelioz.
A megyei-ituuiw ta^jni a tanácstörvényben - lefektetett kötele^ígelk-liez niérten- ez. évben most_ tatUáls n;eg máso''dizbcu^ lws''záiuolóikat a választók flört: Beszámolnak, hogy uí!U''cir_ to_vckcuy?éget fe.iiett''ck ki tanúcjügi'' tiíiriégükböl krt''JtyOu«,-íuít''teltek-a dőlgiWó nép érdekeiért, hogyáp^felelnek "in/g- a választók bi-zaImának. Ugyaiiukkor ■ u választók ij .nrpgmotiJ^ák, .hogyan 1 AtjAk a ta-
nácstag -működését, milyen munkát kívánnak tőle, kritikát gyakorolnak, elmondják javallataikat és panamai-kát, melyet a tanácstag a végrehaj-tóbi/.ottság felé továbbit, azután ha jó a javaslat vagy jogos a panasz, a lehetőséghez mérten ''Illetékesek el. intézik azt. ''{■ ■
Október hónapban a következő ta-Qúcstugok a megjelöít -helyen és időpontban tartanak beszámolót:
Október..12-én JO órakor Balaton-mugyaródon Öjklóíj Mihályaé, ok-tóber 11-én 20 órpio« Bakoii Xadrai Kálmán, októbeT 25-én 20 órakor zaluszentbalázsi tszcs-ben Agárdi Tibor, október 11-én 20 órakor Csonka-hegyháton dr. Mike Zoltán, október 16-én Papp Sándor Nftgvbakónakou Október S-án ''10 órakor» Varga Fer rrucué zalaegerszegi R uh agyárban, eklóber l?.én 20 órakor Balogh Jó zsefné Vöeköndöu, . október 12-én 10 órakor Bartoss litván Nagylengyelben. október . 32:én .1.0 óvukor ¿ors Mária Botfán,-, október-.Í2-éii 10 órakor Bole I''erenené ''Xófejeui október 18-án 20 órakor Borsai Vil-moí"■ Zalabéren.-''"október 18-áu 20 órukor Bujtor Lajos Uutovftfhléu, október lü-óu 20 órakor Bevecz Jenő Csődén, október l"-én lü órakor Falurégi (jyörgy nagykanizjai gép üzemben, c>któber 2ö-''éa 20 órakor
dr. Fikst Lujtts Szentpéterurou ok-tóber JS-áif 20 órakor Garai József. Rédíesen, október "JS-án 10 érakor Oazsó . Sándor Zalaegerszegen az erdőgazdaság géptelepén, október 25-éu 20 órakor dr. Gábor Ernő •Söjtörön, október 2(3-án JÚ. órakor Gálosi István. Tótazeidaheíyeu,'' október 2ő-éu 20 órakor Gódor SÍuidor Lentikápolnán, október 20-án 10 óm. kor llusz István Znlaainitíba''n, ok-, tóber 23-éu 20 órakor Kaaaiovie-«. Dezső Lovásziban, október 25^én .10. órakor Kónya Jenöné Zalaegerszegen a Gyógyszertár Vállalatnál,- ok-■ óber 20-án 10 órakor Rubáuyi Jó. zsef Nagykanizsán az Asványolnj-kutató én. Mélyfúró Vállalatnál, ok-tóber 19-én 30 órakor Benvó Ko-leucné Zulakoi)páuyban, október 20-án lö óiakor Imrei Boldizsár Kor-'' paváron .(Palhi), október 22-én 10 .órakor Malek József Nagykanizsán, a Lakáskarbantartó KTSz-uél tart tanácstagi ¿eszámolót. : . A megye dolgozói ezéken a beKá-ifiolókoii mfnél nágyoBr> számban je-lenjeuek meg ás javaslataikkal «e-gltiék előbbre vinni tanácsaink muu-k.áját. . ". .
Rákosi Mátyás elvtárs felszólalása az SZK(b)P XIX. kongresszusán
Moszkva, október 8.
A Szovjetunió Kommunista fbot. ftevik) Parija XIX. kongrtutulának szerda esti ülésén felszólalt Rákosi Mátyás elvtárs. Ráköti elvtárs a következüket mondta;
Kedve* elvtársak! '' A Magyar Dolgozók Pártja ö» a magyar dol. gozó nép nevében forró szeretettel üdvözlöm a Szovjetunió Kom. munista (boisevIk) Pártjának XIX. kongresszusát.
örömmel ragadom meg az al-kaimat, hogy Itt. a Bolsevik Párt kongresszusának színe előtt fejeznem kl a magyar dolgozó nép soha el nem muló háláját és kö--szünetét hazánk felszabadulásáért a hatalma« Szovjetuniónak és szeretett vezérének. Sztálln\ elv-táitnak.
A" magyar dolgozó nép évszáza-dekoa á''/billnesbe volt verve: el-nyomták Idegen hódítók, elnyom-ták, kizsákmányolták saját földesurai. tőkései. Szabadsághar-cait, amelyeket évszázadokon át vívott, vérbefojtották. amig végre a Szovjetunió felszabadító haV. ca a magyar dolgozó nép kezéről leverte a bilincset. Először fordult elő a magyar dolgozó nép történelme folyamán, hogy szaba.
don él, szabadon építheti jobb jövőjét és először tapasztalja, ml. lyen hatalmas teljesítményekre képes a nép, amelynek szabad fejlődését nem gátolja többé sem a tőké« kizsákmányolás, sem Ide. gen gyarmatosítók nyomása.
A magyar nép a Magyar Dol-gozók Pártjának vezetésével élni tudott a szabadsággal, amely u Szovjetunió hősi, győzelmes harcai eredményeképpen otztályró-széül jutott, •Felismerte, hogy fölemelkedésének, függetlenségének, önállóságának egyetlen biz-tosltélca; ha a Szovjetunióra támaszkodva a szocializmus útjára lép.
A magyar dolgozó nép a Szovjetunióban nemcsak felszabadítóját látjaphanem kövotendő példa-képét, felvirágzásának, boldogulásának zálogát. Dolgozó népünk megértette, hogy helye a Szovjet, unió vezette 800 milliós béketá-borban van, amelynek hős és elszánt tagjaként küzd jobb jövőjének biztosításáért az lmperlalis-ta háboruo uszítók ellen.
Felszabadult dolgozó népünk erejét méghatványozta az önzet. Ion, baráti segítés, amellyel a Szovjetunió és személyesen Sztá-
Un elvtárs a magyar népi demokráciát gazdaságilag, politikailag támogatta. Ez a segítés és tá-moga''.ás fejlődésünknek és slkc-reinknok legfőbb összetevője. Ez az ünzotlen segítség és jólndulutu támogatás tetto lehetővé, hogy a nehézségeken úrrá tudtunk lenni, hogy hazánk elmaradott mezögax. daságl országból néhány rövid esztendő alatt szocializmust építő fparl országgá fejlődhetett.
Felmérhetetlen segítséget jelen, tett és jelent a Magyar Dolgozók Pártja számára, hogy rendelke-zésére álltak és állnak a Bolsevik Párt, a Szovjotunló fejlődésé, nek mérhetetlenül gazdag tapasz, talatal s ebből a kincsestárból szabadon meríthettünk és merít-hetünk, hogy fokozatosan meg. tanultuk, e tapasztalatoknak ma. gyar viszonyokra valb alkalmazá. tát.
'' A magyar dolgozó nép ezért Igyekszik minél jobban tanulmá. nyoznl, megismerni a Szovjetunió Kommunista (bolsevik) Pártja és a Szovjetunió fejlődését és problémáit. A Szovjotunló Kommunista (bolsevik) Pártjának XIX. kongresszusát feszült flgyelccn-mel kíséri nemcsak minden ma-
gyar kommunlstu, de az egész magyar dolgozó nép. Népünk örömmel üdvözli a Szovjotunló ötödik ötéves tervét, amely hutai-mos lépés a szocializmusból a kommunizmusba vezető utón. Né-pünk megérti, hogy a Szovjetunió gazdaü<gl kulturális erősödése és további felemelkedése egyben ha. talmas ösztönzés n szocializmust építő országok, köztük hazánk fejlődésében és további uj erőt kölcsönöz az Imperialista háborús gyujtogatók ellen küzdő békotá-bornak.
A magyar dolgozók megértik, hogy a XIX. pártkongresszus szá. mukra ls uj lehetőségeket, uj perspektívát nyit meg.
Például szolgál mindannyiunknak az a sziklaszilárd egység és összekovácsoltság, a bátor, egész-séges építő kritika és önkritika szelleme, amely a kongresszuson elénk tárui s amely ujabb győzelmek, ujabb sikerek forrása s uj erőt, uj lendületet kölcsönöz a 800 milliós béketábornak és szer-te a világon (mindazoknak, akik a Jobb. szabadabb szocialista jövőért küzdenek
Különös jelentősége a kongresz. szusnak, hogy előestéjén tették
közzé mindnyájunk szeretett bölcs tanítójának, Sztálin elvtárs'' nak, uj úttörő müvét: „a. szoci.,. lizmuH gazdasági problémái a Szovjetunióban". Ez u mü szá. munkra 1» messziro megvilágítja azt az utat. amelyen biztos lép. I lekkel keli haladnunk, hogy meg. szilárdítsuk eddigi eredményein, ket és uj sikereket érjünk el a, népünk felvirágoztatásáéi t i''s boL dogulásáért vívott küzdelemben
A Magyar Dolgozók Pártja és a magyar nép szivének egész mo. legével kíván teljes sikert ft nem. zctközt forradalmi munkásmoz. galom, a népek szabadságáért a békéért folyó küzdelem élcsapaté, nak, a Szovjetunió dicső, harcod" zett kommunista pártjának éj XIX. kongresszusának.
Kívánjuk, hogy a hatalmas szovjet népet ós a világot átfogó béketábort sok számos esztendő;i keresztül jó egészségben, alkotó munkája teljében vezesse tovább, ra ls győzelemről győzelemre, minden elkertlnk Ihletője,, a dol. gozó emberiség lánglelkü vezére, a magyar nép Igazi barátja, nagy kztálin!
9 Szovjetunió Kommunista (bolsevik) Pártja XIX. kongresszusa
• t
Az október 7-1 délelőtti ülés
Moszkva. (TASzSz). Október T én u Kreml nagytermében fely. tatta munkáját az SzK(b)P XIX. kongrcíszui.i, A délelőtti ülés N, B. Bulganylr. elvtárs elnöklőiével nyílt meg A napirenden az SzK(b)P Központi Bizottsága és nz SzK (b) P Központi Revíziós El. zottsága beszámolójának megtár. gyslása szerepelt. Az elnök az első fölszólalás jogát Kebln elv. tárénak (íszi Szovjet Szocialista Köztársaság) adta meg.
Kcbin elvtárs Szovjet-Észtor. ez ág példáján mutatta bo a törne, gek alkotóerejének azelőtt fel-táratlan forrását «megnyitó szo-cializmus mérhetetlen előnyeit. Beszélt a párt hatalmas s2ervezö erejéről és a lenini-sztálini nem. zotiségl politika diadaláról. Szov. jet.Észtország a nagy orosz nép és valamennyi szovjet nép teslv.!. rl segítségével rövid Idő alatt kis-paraszti gazdálkodást folytató agrárországból, az imperialista hatalmak egykori ftggvényébül fejlett ipari, szocialista mezőgax-dósággal rendelkező köz társasággá lett. Ujjáteremtödött a hatalmas égöpalaipar. Kebln elvtárs ezután a mezőgazdaság gépesítésének Igen gyors fejlődésével foglalkozott. Észtorsrág kolhozparasztsá. ga hálásan köszöni a pártnak, a szovjet kormánynak, hogy a mezőgazdaságot uj, modern technl-kai felszereléssel látta cl^ \
Az elnök L. P. Bcrija elvtárs-nak adja meg a szót. A kongresz ezus hosszantartó, lelkes tapssal fogadta a nagy Sztálin egyik leg. közelebbi harcostársát.
Bcrija elvtárs hangsúlyozta, hogy az SzK(b)P és a Szovjetunió életében a XVIII. és a XIX. kon-gregszus közti időszakban két esemény foglalt el különleges lic-lyet. a Nagy Honvédő Háború és a népgazdaság uj, hatalmas ará-nyu fellendülése. .
A történelem tanulságait folytatta — nom mindenki hasznosította. A két világháborún meghízott, a világuralom lázálmától megittusult amerikai Impo. ■ rlalisták újból a világháború s/a-kadéka felé taszítják a népeket, bár kétségtelen, hogy a háború klrobbantásával csak siettetik bukásukat, pusztulásukat.
A feszült figyelemmel hallga-tott beszéd további részében Berija elvtárs a szocialista nemzeteknek a történelem során so-
Péntek, 19«2 okt. 10.
ha nem látott virágzásával fog.
lalkozott.
A forradalom előtt Közép-Ázsia ipari íejlettsígc nem különbözött a szomszédos országokétól — Tö. rökországétól, Iránétól, Afgaalsz. tánétól. Most, 35 esztendővel a Nagy Október után, a 17 mllllóc lakost számláló Kazahsztán, tíz-bckleztán, Klrgizla, Tádzsikisztán és Turkménla háromszor annyi villamosenergiát termel, mint a közelkcleti országoknak 186 mii. lló lakosú csoportja. Mindez vi. lágosan megmutatja az egész vl. lágnak/ntire képesek azok a népek. amelyek szakítottak az lm-perlalIzmussal és megszabadultak a földbirtokosok és tőkések ural-máxóli
Berija elvtárs a továbbiakban a nagy oross népről, a Szovjetunió vezető erejéről beszélt. Felszólalását ezekkel a szavakkal fejezte be: országunk népei bizton tudhatják, hogy a marxizmus-leninizmus elméletével felfegyver, zett kommunista párt Sztálin elv. társ Irányításával elvezeti országunkat az óhajtott célhoz, a kommunizmushoz.
Ezeket a szavakat a kongresz szus nagy ünnepléssel fogadta. Mindenki felállt.
''-Ezután Csernlsov elvtárs (Ka-linyingrád) számolt be a kali-nylngrádl terület dolgozóinak nagy munkaslkereiről.
Rövid szünet után L. M. Kaga-novics elvtárs vette át az elnöki tisztet. Klszeljovnak (donl-Rosz tov) adta meg a szót.
Klszeljoy elvtárs színes képet rajzolt a sztálini természetét-alakit/, terv végrehajtásáról. A Don vizével öntözött, erdősávok-kai védett termékeny doni földek hamarosan- soha ne-n látott ter-mést adnak majd. Az aszályos földek öntözése segíti a terület kolhozait és- eaovhozalt, hogy évente négyszáz millió pud búzával és sok más mezőgazdasági termékkel többet adjanak a hazának.
Nljazov elvtárs (üxbek Szovjet'' Szocialista Köztársaság) arról beszélt, hogy Üzbeklaztán az ország fő gyapot., kenáf- és jutater. mclő, valamint selycmgubó- és karaküljuhtenyésítő vidéke. 1951. ben az 1940. évinél Jelentékenyen több gyapotot adott az államnak. Az elmúlt három esztendő alutt több mint háromszorosára növeké. dott a kolhozok Jövedelme. A köz. társaságban most körülbelül két. ezer milliomos kolhoz van.
Qafuro7 elvtárs (Tádzsik Szov-jct Szocialista Köztársaság) arra
mutatott rá, milyen hatalmas munkát végzett a párt a dolgozók kommunista nevelése terén,
Arutlnov küldött (örmény Szov. jct Szocialista Köztársaság) hangsúlyozta, hogy nemcsak a központi körzetekben folyt az Ipar fejlesztése, hanem a Szov. Jotunió távoli vidékein ls. Szem. betűnő példája ennek Szovjet űr. ményország, ahol gyorsan fejlő-(lik az ipar, a mezőgazdaság, a kultura. Örményország iparvál lalatainak össztermelése például 1952.ben elérte az 1940. évinek a négyszeresét.
A kongresszus küldöttel ezután nagy figyelemmel hallgatták mpg. a mandátumvizsgáló bizottság jelentését. Pegov elvtárs, a bl-zottaág elnöke elmondotta: - a pártkonferenciák és kongresszu-sok, amelyeken a küldötteket
megválasztották, megmutatták pártunk törhetetlen egységét. Pártunk egységesen és hatalma.-san, a Központi Bizottság, Sztálin elvtárs, a párt nagy vezéro és tanítója körül szorosan tömörül, vo érkezett el a kongresszushoz — mondotta taps közepette az előadó.
A kongresszusra 1192 szavazati joggal és 167 tanácskozási joggal rendelkező küldöttet válasz-tottak. Valamennyien jelen vannak a kongresszuson.
Kongresszusunkon első Ízben vannak itt négy uj szövetséges köztársaság — a Lett, a Moldva, a Litván és az Eszt Szövetséges Köztársaság, — továbbá Ukrajna és Bjelorusszla nyugati területei, .az Uju kallnylngrádi terület; Dél. szahalln és a Kürlli-szigetek párt. szervezeteinek képviselői. A jelen, tés adatai megmutatják a párt alapszervezetel számának növekedését.
A küldöttek között 37 nemzeti, ség képviselőit, párt. és állami funkcionáriusokat, a szocialista gazdaság és kultura dolgozóit találjuk. A kongresszus munkájá. ban neves tudósok és műszaki szakemberek, az ipar éa A mozü. gazdaság élenjárói, mérnökök,, mezőgazdászok, tanárok, közgáz-dászok, orvosok. Jogászok vesznek részt. A küldöttek összetétc. le mutatja, hogy a pártszervező, tek pártunk legjobb, legaktívabb munkásait választották meg a XIX. kongresszusra, olyanokat, akik hősiesen harcoltak a Honvédő Háború Idején hazánk szabad-eágáért és függetlenségéért, a önfeláldozóan dolgoznak a kom. munlzmus építése nagy sztálini programmján-aj? njfegvalósltásáért országunkban.
A kongresszus egyhangúlag Jó. váhagyta a mandátumvizsgáló bl. zottaág jelentését. • •
Az október 7-i esti ülés
Moszkva. OkXóbCf 8- (TASzSz) Az SzK(b)P XIX. kongresszusának október 7-i esti ülésén folytatódot a vita SzX(b)P Központi Bizottságának ¿s Kőzpca''i Revízió« Bizoitságának beszámoló jelentése feltf.t.
Az elnöklő L. M. Kaganovics Beljaj''tvnek (Baraaul) adta meg a szót.
Dtljajev beszámolt arról, milyen akiivitással vesznek részt az AKáj. határterület dolgozói az egész szov jet néppel együtt a kommunista építésben.
Az ötödik ötéves <erv irányéi, veinek tervezetében — folytatta — szó van a kulungyiní sztyeppe öntözésére és vízellátására szolgáló öntözőrendszerek előkészítő munkálatainak elvégzéséről. Ennek at intézkedésnek végrehajtása gyökeresen átalakítja a* Altáj-liatárterü-let és a környező területek mező. gazdaságát.
Pratit (Molotov város) hangsúlyozta! A szovjet emberek rendületlenül, örökre Lcnin-Szf álln pártjához kapcsolták sorsukat é* a párt vezetéséve] haladnak a kommunlz-mus, az «mberi boldogság csúcsai felé.
Prassz ezután beszélt az ország iparosítás politikájának ragyogó «ikeréiről. Példaként a nyugati Uralt emliteUe, ahol állandóan fejlődnek a nehézipar legfontosabb ágazatai. Az Ural do''gozól — mon. dotta — szívből jövő eliimeréssel ét hálával nevetik boldog vidéküket sztálini Uralnak.
Jtgorov (Káréi-Finn S*ovjot Szocialista Köztársaság) felszólalásá-
ban hangsúlyozta, hogy a Szovjet, anió népeinek testvéri családjában ''ejlődik és erősödik a Karéi-Finn Szovjet Szocialista Köztársaság is. Rohamosan fejlődik a modern tech. nikával felszerelt faipar, amely többmiilió köbméter fát ad az or szágnak évente. A köztársaság hd-romszorannyi papírt termel, mint a háború előtti 1940 évben.
Ignatov (Krasznodar) arról beszél'', hogy a Kubány most már nemcsak az ország «gyík legnagyobb gabonaraktára, banem jelen, tős ipari központ is. A Kubány szerszámgépeket, műszereket, kő. olajat, coxemtet, különböző konzerveket ad az országnak. ,
A kolhozok megnagyobbítása lehelé tette, hogy termelékenyebben használják ki az elsőrendű technikai felszerelést, számottevően emelkedjék a terméshozam.
Az idén a Kubány 23 millió pud. dal több búzát adott az államnak, mint a háborút megelőző 1940-es esztendőben,
Ignatov fclvototte. hogy a helyi vizillominyt használják fel öntö zésre és víllcmosenergia tcrcr.elésé-re. \
Koryilcsuk (Ukrán Szovjet Szo-cialUta Köztársaság) kijelentette: Az emberek ¡«ivében a lialárla. lan szeretet ¿» őszinte hála lángo. ló érzése él valamennyi történelmi jelentőségű győzelem lelkesitő|e. Joszif Viauárlonovics Sztálin, «ze. re''ett apánk és ''anltónk iránt.
Korntjetak íehiőtaláaának további résziben Szovje1-Ukrajna mindenre kiterjedő fejlődőével éi virágzásával foglalkoíolt, majd bi-
rálóan vizsgálta a szovjet irók tevékenységét. Biztosította a kongresszust, hogy az irók, a zeneszerzők, a képzőművészek és a művészet valamennyi többi dqlgozója, akik 6ok. a szovjet nép által nagy raértékelt és szeretett- művet alkottak, mindent meglesznek, hog\-o!yan uj alkotásokkal örvendezte*, sék meg a szovjet hazát, amelyeket beragyognak Sztálin elvtársnak, a szovjet irodalom és művésze-nagy barátjának zseniális eszméi.
Szünet után a kongresszus forró ünnepléssel, állva köstöntötle az elnöksógben megjelenő J. V." Sztá. Unt és harcostársait.-
Az elnöklő L- M. Kaganovlcs Razzokovnak (Kirgiz Szovjet Szocialista Köztirsa-Jág) adta meg a szót.
A kirgit nép — mondotta Ruta-kov — megttlte a forradalmi uí* rás>t a leudalizmusból a szocial«-musba, kihagyva a fejlődéi kap"», lista szakaszát. A felszólaló bo''.ünö tényekkel mutaUa be, «>'' lyen nagy eredményeket értek el a köztársaság népgazda »igának, ktii-turájánsk, tudományának és m<«v*'' szatének minden ágazatábao-Ezután Vo«liljtoukif kőnkre»*.
szum küldött, a Szovjetunió marsallja. a Szovjetunió hadfljíyminliz. tere kopo''.t wói.
Arról beszelt, hogv a Síovjet Hadsereg katonáit, ^«thelyetíc-selt, tlsz''jeit és tábornokait at egész néppel közős érzések fűtik-A továbbiakban kifejtette:
A demokratikus tábor élén haladó Szovjetunió szilárdan folytatja (Foly''atás a 3. oldalon)
(Fo.''yUiáa a 2 oldalról)
b^c^creíd külpolitikáié''.. E« a.orban «tfyál''alán nem jelenti ka-•ÓoJi t;>«niicséjl6t. A Szovjet Had. irlC,< M>*r«n őrködik népünk vi;ag. lop-''.u.nvl vívmányai, nagyszerű ¡o.cnc ¿» mii nagyszerűbb jövójc
U>! ;:t
Sxovjct Hadsereg harci é* had.
műveleti felkészültsége, mo/júiité
c harckémégo al»Plén tol Jet» j.,^41 butpiithatjuk a pártot, a
ümi»y'' b?.U!ln olvl*r''
hojiy » Szovjet HadMrM be-.Milc ki teljesíti « szovjet nép al. ^ munkájának Őrzésében, a SroVic''uniö állami érdekeinek vé-jvlnrebcn reá háruló feladatokat — mordctla befejezésül.
Az elnöklő L. M. Kananovlc« be., jclcn''c''.le. hoáy a kongrc5»zus el r.ok»é{*chez java»!»! érkezett az S/K(b)P Központi Bizottságának beszámolója jelentéséről folyó vita
berekesztéséről. A'' küldötte»''; egyhangúlag elfogadták a javaslatot.
G. M. Malcnkoo lemondott o zárszóról.
A kongresszus áttéri a határozathozatalra.'' Kapitonov, a moszk-vai pártszervezet UüldöHo javasol, ta. hoijy u* SzK(b)P Központi Bi. zoltíágánok beszámolója jelenié«o nyomán fogadják «1 a következő határozati javaslatot:
"A: SzKfbJP XIX. hongresituna tnegholl^cr(Va í* mejjtdrgyalla G. M, MalenMbvnak, az S:Kfb)P Központi BiiotlKdRa titkárának az StK(b)P Központi Bízol tudnának munkájáról tzóló beszámoló jeltn-télit. Ezt követően Ujv határosod: helyeit! az SzKfbfP Központi Bt. loltsá&ánalt politikai vonalát ót gyakorlati munkájúi''.
A határozati javaslatot az egész terem lelke«, szűnni nem akaró ün.
népiese kozcpe''.te egyhangúlag cl
fogadták
L. M. Kaganovlc* bejelentette hegy a XIX. kongresszuson vendég kén; jelen vannak külföldi orszá gok kommunista pártjainak és más testvéri munkáspártoknak a kül dőtlségel, 4
A Lengyel Egyesült Munkáspárt nevében BoUilaw Blerui, a Len-gyei Egyesült Munkáspárt Közpon ti Bizottságának elnök« mondol üdvöz''lö szavakat.
Hangsúlyozta, milyen hatalmas jolentőségo ven az eges« haladó emberiség «sémára ázatnák a tör. ténclml győzelmüknek, amelyeket a Szovjetunió az SzK(b)P és bölcs vezére, a nagy Sztálin irányitésá. vnl aratott és arat.
K»|«!ent«ttc. hegy a Lengyc Egyesült Munkáspárt az SzK(b)P hatalmas kincsestárából meríti esz mei erejét;
Az október 8-i reggeli ülés
Moszkva. Október 8. (TASzSz). A^zovjctunió Kommunista (bolsevik) Pártjának "XIX. kongresszusa okióber 8-án folytatta munkáját. A reggeli ülésen jóváhagyták az SzK(b)P Központi Revíziós Bízott-«ágának beszámolójával kapcsola-határozatot. Ezután a kon-
gresszus áttért a harmadik napirendi pont: -A XIX. pártkongresz. szus irányelvei a Szovjetunió fejlesztését szolgáló 1951—1955 évi ötödik ötéves tervhez* cimü pont tárgyalására. A teszámolót M. Z. Szaburov elvtár«, ar Állami Terv-bizottság elnöke tartotta.
Utána a kongresszus megkezdte a beszámoló megvitatását.
Az október 8-i reggeli ülésen a Kínai Kommunista Párt nevében Liu Sao-Csi, a Csehszlovák Kommunista Párt nevében Ciement Gobtwald, az Olasz Kommunista Párt nevében pedig Luigi Longo üdvözölte a kongresszust.
A szovjet emberek nagy munkagyőzelmekkel ünueplik
az SzK(b)P XIX. kongresszusát
Mot.l.ia (TASzSz). A kongretz-aus napjaiban a Szovjetunió dolgozói a párt XIX. kongresszusit ujubb« termelési sikerekkel ünneplik.
Malcnkov elvtárs beszámoló jelentése — mondta Vlagyimir Pro-hoíöv, a moszkvai ^raíznij Pro-!>~tarjj*'' »zejszámgépgyiir esztergályosa — foltárja bíÍTós épitő munkánk ragyogó távlatait. \ beszámolóban fiő van arról, hogy a legutóbbi húrom év alutt mintegy 1UUU uj Kép- (■» készülékfnjtát készítettek u nzovjet gépgyártók. Esztergályos vagyok é* én ití egy ilyen ujfujtu *zcr»zá tógépen (Julguzoni,
A kongresszus napjuibun kötele /ettségot vállaltául eddigi teljesít» mi''myent fokozására éi mlndonnup :'',íhi—;;őü rzázulékm teljesítem n iei Ti''t.
A moszkvai „Sztálin" autógyár nuponta gépek tucatjait gyártja terven felül. A -Dtnamo-gyár dolgozói megkezdték a kamai viziciőmü-építkezés rendelésének teljesitéíct. A kitűzött határidő előtt teljesítette tiihónapos termeié« programmját n kiovi „Krcuxnij Ktzkavútor4'' gyár. A vállalat munkú*ai és mérnökei n. koagresszua tiszteletére kötelezett» téget vállaltak, hog^ határidő előtt teljesítik u kommunizmus nagy öpit-k</.r*elnek minden rendelését.
A „ZapfH''osiisztalJ" gyár acélöntői n XIX. kongroiizuK napjáig cdílig 40 gyoreöntést végeztek, A bnjkálontull kUiánzok kiltclozetUi^et vállaltuk, hogy határidő előtt. tcJJo-Kitik liuvl termeié»! fclndntiikjit él d(cemt>er ''.''Mg teljesítik ni cg^O'' évi tervdt,
Ufábólt a Baskír ''Autonóm Köz társaság fővárosából jelentik, hogy a gőzgépjavitó gyár sztahánovjstái már 1053. <Jvi tcrvfeladatukon dol goznak. Baku olajipari munkásai uj olajkutakat helyeztek üzembe, határ idő előtt, a jarccvói tcxtilgyár munkásai több mint négyszázezer méter szövetet gyártottak terven felül.
A lonlngiádi „Sztálin14 gépgyár gőzturbinHmüholyóben kipróbálták kongrŐüszus előtti munkuőrsúg alatt készltott magakuyotnáiu hatalmas gőzgépet. ''
lUiulmai munkitlcnUtUottcl dol goznuk a gyár műhelyeinek «ttuhá noviitái, A vlrHurblna-gyártók 17 rmppal lerövidítették egy hatnlmu» vlzlturbina gyártásúnak Idejét.
Az SzK(b)P XIX. kongresszusának visszhangja a népi demokratikus országokban
V,v<ia (TAStSs). A: $zK(b)P XIX, l.ongrcuzutiának munkáját l.ommcutálva a „Pract" i¡mii lap :áakkf''bcn rámutat, hogy embe r<l; siózmitliói menetelnek <iz S-K(b)F zászlaja alatt. „A világ dol (jojóinak trivét ürömmel /és bol-úoijwygal tölti el a Szovjetunió fiazdcgaáginak és erejének frgyc-hnremilló növekedése''i — irja a
lep.
BUKAREST
A bukaresti lapok vezércikkei Ma-l''.nl.ov elvtárs beszámolójával foglalkoznak. A „Scanteia" a többi között a következőket irja vezércikkében:
Maicnkor elvtárs beszámolója és
uz g*K(b)P XIX. kongroíszurinak tübbl történelmi dokumontuma lehe. tövé tefii, hogy a román dolgcz<»k még jolitwui és világosabban lúrták nz előttük álló nagyszerű perspektívákat, még jobban tudatukba vésődjön, hogy az az ut, amHyen n román nép halad, nz egyetlen helyes ut. Ezt az utat Lenin-Sztálin pártjának tapasztalatai viíágitják meg, ez az ut tegnap a szocializmushoz, ma pedig a kommunizmus építéséhez vezeti el a nagy szovjet népet, a román nép is ezt az utat választotta éa sohasem tér le erről.
VABSÓ
''A XIX. pártkongresszus Hsztelc-Ure indított munkaverseny során a
lodzi vajdaság 7S6 falujának pa rasztjai teljesítették vállalásaikat, A Lengyel Xipköztáreaságban cir.r (« eter faluban, mezőgazdasági ter-mejúszövctkezetlcn és állami gazdaságban tartanak gyűléseket az SzK(b)P XIX. kongresszusának tiszteletére.
óriási lelkesedéssel folyt le a „Zdobyczie Chlopska" mezőgazda'' sági termelőszövetkezet dolgozóinak gyűlése. A gyűlés részvevői üdvözlő táviratot küldiek az 8zK(b)P XIX. kongresszusának.
Ugyancsak üdvözlő levelekkel for. dúltak az SzK(b)P XIX. kongresz-szusához más lengyel falvak és mezőgazdasági termelőszövetkezetek parasztjai is.
A minisztertanács szabályozta az 1952/53 évi fűtési évaddal kapcsolatos tennivalóhat
A fűtést 1932 október 15-e után «kior lehet megkezdeni, lia a napi ««zéphömértéklet 10 fok cclíiusnál
eiacsonyabb.
A várható középhőmérsékjetet a Jaőió és u sajtó az időjárásjelentés keretében közli.
A fűtés időtartama alatt irodák-•-an. •Nalawint lakószobákban 18 fok c ^mérsékletet kell biztosítani.
A központi fiit és időtartama, ha k koüéphömérséklot plusz négy fok L fc''ctt ^f.nl nupi S (muukaszünoti "apókon 12) óra, plus* négy fok G homéiV-klet eufttén IS óra — négy ** C hőmérséklet nlutt 11 örn.
A köipontl ftiUie* lokóhú/nkhun * ''»té* megkezdéíéuek (-* hi-foje<é» *7''k IdőjiontJát k Inkók tübbnégé-W kleményii nlapján a hAiktwIfi» vootflj«i állapítja meg, A fll'' n limoüolöiég.— rtltol pedig
■ inkák a fQté»i kiviéiben
rtfg»lk - tt fut^j bUoUiAff felelős. a fUUsl n-ndflkoiéíeh b#tarté»át
a lakók rlionArtlk n lnkóblrotMágnk
utj!"'', ulrtil hikóbltottKi''ig nlnef, erro
a célra külön bizottságot alakítsanak.
A minisztertanács az óvodáig iskolák, napköziottlionok, gyógyintézetek fűtésére különleges szabályokat • állapított meg. Ezeknek az intézményeknek. valamint általában az állami vállalatok, hivatalok egyéb helyiségek fütéséje vonatkozó részletes sxabályokat az illetékes miniszterek állapítják meg.
A lakóházak füU''néro vonatkozó ré»zlotes rendelkezéseket a holyllpar minisztériuma az'' illetéke» tnnúcaok utján közli a hánkezolőtégckkel.
Várható /döjdrdet Kevés folhfl, egye* helyeken. ¿|U«akai ködkép» ződé*, gyenge mél. Az éjUtakii lehűlés erői marnd, a nappali hö. mér*ékle* kJné em«lk«dik,
Vdrhafó Mmtftihidl trithtkt Reggel 2—3, délben 13-16 fok körött. (V
— BÜTLER angol pénzügyminiszter a City - üzleti köreinek ívi bankettjén beismerte, hogy az idei költségvetési év első fejében 537 millió fontsterling volt a deficit, ami a mult évinek kétszeresét jelenti.
— EGYIPTOMBAN A''cgib ren-deleté.c át»zcrvezik a politikai parióla!, Nahaz lemondott a Vafd párt elnöki tisztségéről.
— AZ OLASZ ÚJSÁGÍRÓK Me-ronoban kongresszust tartottak, s a határozatok értelmében'' az olasz újságírók szövotAége kövotell n kor. mánytól a reakelés eajtótön-ény-tervezőt vimzavonisát, •
— INDIA -folyami hajóuísdnaJ, 35 eter dolgoiója nlrdjhba lópclt állandó jo0lalko:á4t éi bércmetéti lö'' vttt Ive,
— A 1101/1 AH POLOOZÓK már ii köln«(lnjogyséN olső imnja alkui» mával tuljpgyemék u kllwcsdtott nípgftmlBingfoJleMt/''il külfjuíin teljoi ¡ÍMMg.''t, 400 millió lúvAl.
Pónti-k, 1032 okt, 10.
Szovjet válaaajegysék a svéd hormányhuv a „Catalina" és DS-3 tipunu katonai repülőgépek határaértéae ügyéhen
Stockholm (TASzSz). Amint már ism«r«lci, a Sjovj^.unió küliljtyml. nisztériumu július 16-án jegyzéket intézett a »véd kormányhoz, egyrészt «mia?t„hoily a "Cat»^^ »véd k»-tonal repülőgép a Rlttra-íok Hiiu-maa-uljjet tértégében megértette a Szovjetunió éTUmhatáralt, mái-részt n DS-3 tlpuiu svéd katonai repülői(ép kérdésében.
A svéd kormány augu«ztus 5.i fedyzékében továbbra U ícnn''.ar-tolta azt az előbbi állítását, hogy az említett -CaiUllna'' »véd kálónál repülőgép nem sérlc''tc meg a szovjet határt.
Október 6 án a Szovjetunió nagy. követe válaszjejjyzékot nyújtott át Svédország külügyminiszterének az augusztus 5-i «véd jegyzékre, amelyben rámutat arra, hogy t"rt.-hata>tlanok a svéd kormány ki«ér-Ictci, amelyekkel tagadni próbálja
felemlített svéd kutunal repülő, gép megsértette a «zovjet határt.
A szovjet válaszjegyzék ezután leszögezi, hogy uluptalan a »véd kormány megállapltá*«. mely az«, rlut a Szovjetunió hatóságai nem mutattak érdeklődést a DS''3 re. pülőgép eltűnése körülményeinek felderítésére és hangsúlyozza, hogy a »véd- vezérkar képviselője nem közölt« a ezovjot aagyköveiaéggel az eltűnt repülőgép szüksége« adatait.
A szovjet jegyzék végül haugau-lyozza, hogy ellentétben a svéd kormánnyal, a Szovjetunió külügy, minit^ériuma semmiféle alapot sem lát bármilyen nemzetközi el. járás alkalmazására a Szovjetunió határai ellen intézett merényletek, kel kapcsolatos kérdések kivizsgálására. E határok őrzése a szov, jct állam elidegeníthetetlen joga ésV
azt a kétségtelen tényt, h0gy a s2cnr kötelessége,
Az ázsiai és csendesóceáni békeértekezlet szerdai tanácskozásai
Peking (Uj Kína). Szerdán, az ázsiai cs osendesóceáni békéért e. kezlet hetedik napján, folytatódott 3z általános vita.
Ahmed Ka«szar, a szíriai és a libanoni békemozgalom képviselője, beszámolt az angol-amerikai impej rialisták középkeleli háborús előkészületeiről, amelyek a Szovjet, unió, a Kínai Népköztársaság és a ncpi demokratikus országok ellen irányulnak.
Szűri Thongvanics (Thaiföld) megbélyegezte az agresszorok háborús előkészületeit ée hangsúlyoz, ía, hogy Thaiföld népe számára csak egyetlen ut lehetséges: Ázsia és a Cscndcs-óceán térsége 1600 milliós lakosságával szoros egység, ben küzdeni az agresszorok ellen, Ázsia é£ az egész világ bék''ijének védelmére.
León Auguitin Valladírei, a nicaraguai küldöttség vezetője hazájának békcmozgalmáróV számolt be.
Kucsl Mohamed (Atylr) »..^Al-
geírs Nouveüe" főszerkesztője, a küldöttek lelkes rapsa közepett® számolt be arról, hogy az algíri dokkmunkások öt esziendeje mi-kéat tagadják meg a Vietnamba szánt. hajórakomáavok . berakását, az algíri anyák milyen erélyesen követelik vissza fiaikat a francia expedíciós hadseregből és hogy az egész algíri nép egyhangúlag támogatja a világot átfogó békcmc»z. galmat.
Anita, Willcox asszony (Egyesült Államok) arról számolt be, hogy miként vélekedik az amerikai nép a koreai háborúról.
Ezután Va!do Chavcz Velasco (Salvador) bejelentette: a öalvado. ri küldöttség táviratot kapott, amely köj-li, hogy Salvador kormá. nya — az ázsiai és csendesóccánl békeértckozletrc szórt aljas rágalmak alapján — 1200 békehurco«t börtönbe voíott. Ve!««co feUzóll-tásár« az értekezlet távlru''.bun tiltakozott a »alvjidori békehareoiok'' ''•üldözéüo ellen.
Melegen fogadták Haidcrabadban a Szovjetunió Szakszervezetei Központi Tanácsának küldöttségét
Delhi (TASzSz). Halderabad ál. lam hatóságai meleg fogadtatásban részesítették a Szovjetunió Szak-szervezetei Közpon''l Tanácsának küldöttségét, amely azért tartózkodik Indiában, hogy átadja a Szovjetunió dolgozóinak élelmiszer, és pénzajándékát India éhező lakossága részére. Ramakrisna Rao, Hai. derabad állam miniszterelnöke, a vendégek megérkezése alkalmából köszönetet mondáit a szovjet dolgo. zóknak a ,Haidcrabad állam éhe-
ző (Akoeságának nyújtott testvéri segítségért".
Az összindiai szakszervezeti kon-gresszus haiderabadi szervezete a város munkásnegyedének lcgn»-gyobb terén gyűlést rendez«U a szovjet vendégek tiszteletére, a gyűlés részvevői '' melegen ünnepei-ék az indiai-szovjet barátságot.
Október 7 én este Haiderabad állam kormánya fogadást rendezed a 6zovjet küldöttség tiszteletére.
A földművelésügyi minisztérium
hivatalos jelentése az őszi vetési munkák állásáról
Az utóbbi napokban néhány megyében gyorsult a vetés üteme. Vas megye befejezte a rozs -vetését.
A megyék nagy részében azonban jelentős lemaradás van a vetési munkákban.
A következő napokban a tanácsok, gépállomások, termelőszövetkezetek minden rendelkezésre álló iga- és gépi erő mozgósításával még fokozottabb é^ jobb munkával karcoljanak az őszi vetésterv teljesítéséért, tegyenek meg mindent, liogy mielőbb befejezzék a vetést.
Az október 5-i értékelé- szerint jó eredményt ólért megyék:
Vetö*rántúanál: Nógrád, Va*. Sfaln, Veszprém, Budapc»t,
Uuzavoté»nál: Vas, S''ógíád, Zala, Ilovei, Vtsrprfo,
Rozsvetésnél: Vas, Nógrád, Zala, Veszprém, Borsod.
ősziárpa-vetésnél: VaS, Budapest, Győr, Borsod, Pest. '' ''
Őszi takarmánykeverék-vetésnél: Nógrád, Vas, Zala, Veszprém, Budapest.
Lemaradt megyék:
VetőszSntásnál: Bíkés. Bics-Ki8-kun, Tolna, Szolnok, Hajdú.
Buzavetésnél: Baranya, Tolna Békés, Ceongrád, Bács-Kiskun.
Kozsvetésnél: Tolna. Baianva, Somogy, Báes-Kiskun, Csongrád. ''
ősziárpa-vetésnél: Tolna, Búd-Kiskun, Baranya, C*ongiád, Somogy.
ő«zi takaTmánykeverékvetéíJiélJ Tolna. Bács-Kiskun Banuiyii Bőké», Fejér,
* - ----——
Szlovákiában nagymértékben fefleaxtik a magyarlakta kerületeket
l''rágiv (M''n), \ »zlo\ák mi''gbl
toltuk todtUlet« koilfli Illáin dr, Juliim llKtnlk mpgliUntt, n Mlovák tervhiTAtiil olnllko »» J(ifl3, ívl terr nlőkéitUJcUivel kapeiolfttbau javai. Rtot ayujtott be A magyar Ttcmtotl* tégü Allfttnpolgárok Altnl lakott körületek fejleaitéuéro. A isoelnlla''n Ipnrosltrtg biztositjtt, hogy u^, kf>r-
''Wrü Üzemeket éplt»enek a mairvw. I«kta korüldteklwn I» é« l^v állán-dóim omrljék a magyar InkoMÍg anyagi (* kultutállii Mlaronnlát. A Javallat megállapitja, hogy q meső-¡raxdaiágl dolcsik jürfddme ét életiMnrenala ÍJ* n);te!<íiik i?r^bta n kerUlctckbcu''
Ezt láttuk Tengelicen
Zala megye küldöttei a tengelici tsz-ben
fhisnyánszki elvtárs bv«imolú. jót lviyclme»cn hoUjjatték a kül. .ii''.tek minJen ej<yus «zav.. crUku
volt.
N-''ipkftüio! tlioni Uiiü>ilclt(tn!f, — JolyWiltü bcyyAmul«»íAl. — v(hu bblcuMúnk i* lm, liojjy |ob ''.»un t''ol«xabnd!t*u!< »»»Konyáink»'' •''íz otthoni munkától éi a kttxünbcn !tul|;iMn!( tMjjo/nl. A »«ríónek tn.i 1 «>31.ben inoUktíMvrvxOdütt, u v:>rva»mar]iutillcm,''iny pwtliji a porulattal, az uj bi?l«ptik áltól bu-;ido"tn| é<i ¿u néhány vá>6ro!ltol 82-rü u,v,clkccMt. 1931 ví-jjén 20 ííirint jutott egy mtinkac^yi(é}{re és jcllntös természetbeni jövedelem, ben íj részesültek. Mindenegyes inunkacjfyscjJrc bukóból 2.88, ro/>■ búi 0.24, kukoricából 1.70, árpából 1. cukorból 0.13. szénából 5, «zulujából 6 burgonyából 047. kiló jutott. Bttdai LászJó pénzben több mint 8000 forintot, Csécsi Gáspár munkaérdemrend^ ser testen dozó
12-500 forintot, Primer Lőrinc 10.000 forintot vitt haza a ''természetbeni juttatáson felül.
A gépállomás a tsz földjeit 80 százalékban géppel műveli, A ter. nu lőszövctkez''-''t 15 trakitoristát udotl a gépállomásnak, állandóan 11 traktor dolgozik a tsz földjén. Ez évben a pusztahcncselyi .,Józscf Attila" tszcs csatlakozott a tengc. lisi Petőfi" termelőszövetkezethez. Ma 197 családja. 379 t3gja és 2647 hold földje van a Petőfi isz-nek. A lermelöszövetkeze-i tagok jó munkáját és eredményeiket látva Tengelic község dolgozó parasztjai a nagyüzemi gazdálkodás útját választották. ''Jengelic termelöszövet. kezeli község lett.
A tsz elkészítette a három éves növénytermesztési és állattenyésztési tervét. A tervet brigádokra, munkacsapatokra és egyénekre bontották. Jelenlegi állatállományuk 57 lóból, 259 szarvasmarhából, 640 sertésből, 177 iu''''ból és 857 darab baromfiból áll.
-A fejlődésben uz ég a íclsö ha. tár" — vallják a tntfok Ráko*» elv. tárt czaváí. Az elért eredményeik, kel nem elégednek meg, hanem to. \Abb akarjak fokozni. Ehhez s/.ük-*£g«ancl< tartják a tagüAg poll. tikal 6* »xakmai képzeli »égének tmcWtót, Kxért a/ 1932- 53-a» óv ben b tnö^g 60 «xAxaUkn rósroiül politikai és »xakmai okta''isbnn, íigyc» tagokat álla''.orvoii, elnök-képző Cs brigádvexetűi ¡»kólára küldenek. Példamutu''ú munkUtvú. ■gex ax ifjúság, a DlSx.sxcrvcxet tagjai.
Ilusnyántzki elvtárs beszámolója után termeti József elvtárs, « j)árt szervezet titkára ismertette röviden a pártszervezet exerepét, — A ttfrmelőMüvetk''.''xet eredményei elválakxthntatlanok n pírt-.i/vnezet credmónyeiWil — mondta ''l''érmejí vKtár» - A Szovjetunió lut. •!« Műtővé, hogy ilyen eredmény«, kel érjünk cl, a kolhozok pé''dájá. ra »«illettek eredményeink, Amc. lyllt tszhon flinc» párhxervcsot, nlnctvreh vrt.dmtnyelt nem. Nekünk kommunistáknak kell u munka min. den területén példát mutatnunk, amely n dolgozó parasztok körébe» vonzóvá válik. - Ezután büszkén ezá. molt be arról, hogy szövetkezetük mindenből ehőnek tett eleget az állam iránti kötclczuttiéjénck.
llusuyánszki és Térmeg elvtársak ezután küldöttségünket egy szo. bába vezették. Amit ebbe a szobában láttak, az visszatükrözte a «ző-vetkezet munkáját és eredményeit. Különböző plakátok diszitették ezt a termet. Az egyiken feltérképezve a termelőszövetkezet területe. A különböző eredményeiket grafikonok mu''atják, m:t termel 6zövelke. zetük, hogyan növekedett vagyonuk, állatállományuk, jövedelmük Ezeken kívül fényképek mutatták a tagok «letet munkában, szórakozásban. Husnyánszki elvtárs külön minden plakátot ismerhetett. A pontosan elkészített grafikonok, térképek és fényképek tf vezetőcég szorgalmas munkájáról tanuS'' kodnak.
— No, elnöktársaim, ebből aztán tanulhatunk, — jegyezte meg Németh József, a tornyiszentmik-lósi tszcs elnöke. - Melyikünk fordít ilyen nagy gondot a vezetésre? Eddig azt hitrtem, jó elnök vagyok, de most megváltozott a véleményem, nem viseltem eléggé szivemen a csoport ügyét. — Véleményé; helyeslik a körülötte állók.
Ezután az állatállomány megtekintésére indultak.
Elsőnek a szövetkezet ké- versenylovát nézték mcjj. Ezenkívül még 14 versenylovuk van egy másik ré»r!egen. — Érdeme* velük fog. lalkoroi — mondja a küldötteknek Husnyánizki elvtár*.-- Háromszor nyertünk már. Ax egyikkel ezer forlntoi él a miiik ke''.töve! is ehhez haionlóan. Szövetkeze'' linket ekak.ugy tudjuk fojleixtcni, ha me. ífé^ren kezdeményezünk, «okoldalu-nak kall lennünk.A tsz elnökének szavai nagy halánál voltak a ven. degekre.
Vörösbnkon Pál, lendvajakttbl''ai küldött, figyelmeién nézi a Petőfi
tsz elnökét, aki miuden szavában valami ujat, tanulságosat niood.
Ezután lledu István .sertésgondo. zó «zépen gondozott sertéseit néz. ték meg. lleda litván 29 anyaser. iónt, 93 «zopósnwbcot, 76 vá!«**'' t^mujacot, és 46 hixót gondoz, egyedül, A'' küldöttek a »ertéígon-dozút én ti tíz elnökét kiSrdhekM oitroroollAk,
— Mit ndnak, mennyit adnak ft hízóknak naponta? M kor kezdik a malacok etetését és mit adnak nu. kik? - A malacok eUtését kdl-hlrom hetei korukban kezdik «1 nzemes árpával, maid a későbbi hetekben 70 txáxalák árpadarát és 30 sxáza. lék borsódarát udnak, vi''omin tartalmú zöldtakarmányokat és bőié. gcs mennyiiégü fölözött tejet. A malacokat hat.héthetes korukban választják. Többen fordul1''ak azzal a kérdéssel i« a serté«gondozól>oz. hogy miért fontos a fertőtlenítő. Beda elvtárs erre is megadja a vá. aszt. Fertőtlenítőt először :s ott lehet használni, ahol benn a ser-tesólakban tisztaság van. Nemcsak az ajtóba tesznek fcrtő''.lcni''öt, hanem rendszeresen meszelik az ólak falát padlóját és a kotricákat is klórmésszel, amely megmenti az állatokat a lábakon behozott fertőző bacilusoktól.
A küldöttek Csécsi Gáspár mun. kaérdemrendes «ertésgondezó szép ere.talányéit tekintették meg. Csécsi elvtárssal azonban nem tudtak beszélni, mert nem volt o? t, de az általa gondozott sertések beszéltek helyette. 103 az ellési állaga, jó munkájáért prémiumként 30 mo. lacot'' kap.
— Mind a 30-at odaadják neki? Mit'' csinál annyi malaccai? — kér. dezte az egyik küldött.
— Hogy mit csinál annyi malaccal? Háf azt, amit egy egyénileg gazdálkodó, eladja, sajátja, azt csinál vele, amit akar. Megkapja, mert megérdemelte. Minden dolgo. zó prémiumod kap, aki a terven felül teljesít és mi annak örülünk, minél többet adhatunk, mert a kiadott prémiumnak többszörösen megvan az creij-énye, — mondta Humyánszki elvtárs. Áru''in i*-mtrlc''.''le milyen eredményeket évt cl C.yfcJf Gáspár sertésgondozó. 20 anyakoca, amelyet Ü gondoz, de-c< mbcr végére ebben ax évben már harmadszor fial le, igy egy óv alatt a hu«x kocu után 5SÖ—600 malaeol nevtl lel - Csítísi elvtárs szövetke-zetünk büsxkeiége, — mondta Husnyánsxkl elvtárs és elindult küldői''einkkel a »zarvaunarhaállc. mány megtekintésire.
A megyei könyvtár megnyitása elolt
Szocialista államunk gazdasági "felemelkedésével szorosan párosul-a kulturális fele.nelkodés. AUa. munl; mind nagye^bb és nagyobb segítséget nyújt a\dolgozók kul-''urigénycinek kielégítésére. Az ötéves terv döntő tervévének stke. rcs végrehajtása során megyénk 5s megkapja kulturforradalmuck egyik segédcentráléját, a megj''ei könyvtárat,
A felszabadulás utáni könyvtár. !munkánk múltjára visszatekintve megállapíthatjuk, hogy nagy fejlődésen ment Keresztül. A Hor-thy-fasizmus idejéből megmaradt könyvtárak jó része bűzös soviniszta- nacionalista anyag volt. A szocialista könyvtármunkánk kiépítésére csak a reakció nyílt erőinek leküzdése'' után kerülhe-tett sor. A vándorkönyvtárak igyekeztek a dolgozók könyvigé-nyét kielégíteni. 1950-ben széles-körű szervezés indult meg. A városi könyvtárakat friss anyaggal töltöttük fel s falyainkben megindult a népkönyvtiiiak szervezése. Megyénkben ezldelg 200 fa->ual könyvtár működik. A nép. könyvtárak «ervezését a körzeti könyvtár végezte. Egy megyében egy-két körzeti könyvtár dolgo. «ott,
Mu mdr a Künyvtdvhilóaat nagyntiJrvü kl«óla*6déae a mun. ku centralizálást, ujabb oiök bo. Vűnrtflát totto NKÜkB^geMé, így
ez év régéig minden megye székhelyén megyei könyvtárat, a következő évben minden járás szik. helyén járási könyvtárat és minden községben, nagyobb üzemben népkönyvtárat szervezünk. Még ebben a hónapban kerül sor a megyei könyvtár felavatása me!-lett a nagykanizsai Járási könyv, tár felavatására, de még ez évben megnyitjuk Letenyén is a já. rási könyvtárat.
Megyei könyvtálunkat mint. egy ötvenezer forintos beruházással hoztuk léti-e. Könyváüomá nyunk vidéki anyaggal együtt 40 ezer kötet Megnyitásra 5 ezer kötet könyv, két gyönyörűen berendezett olvasóterem áll Zalaegerszeg váro3 olvasóinak rendelkezésére. Minden tudásszomjas dolgozó, szakmunkás, diák. peda gógus nyugodtan végezhet ott tudományos kutatómunkát, mert a könyvtár gazdag műszaki, gazdasági. politikai és szépirodalmi anyaggal rendelkezik.
A dolgozók harcos áldozatvál-lalásának eredménye igy térül vissza hozzánk bőséges kamattal Igy bizonyltjuk bo, hogy nz ál-latnunknak kölcsönadott forintok a uaKdtujagl ós kulturális felomol kedéa gyümölcsével kerülnek visz.
czr,
VuKtng J<V/mp( <
APROHIKDETÉSEK
NÜKHT CS FÉRFIAKAT a kollektív
nlnpjún ílx fizetéssel, k0lt«íu-ni«glírité»scl és jutniuk mcílctl nlkal. irazunk. Jdcnikozés All«nii Ui/.io^Hú .N''.iKvk.inlrsa. \''oro?llo\ -u''ou 2. cs Znlu-cgorjfzeg. Kossuth I.njor-Útca 3. (ó00)
Zala megye 1953. évi kaltaéxvetcsét. a tanácstagi beszámolók megszervezését és a auronliüvetkezü Jeladutokat tárgyalta a megyei tanács ütése
és póttag elege"; ie»*> a beszámoló ra jól felkészül Ct az nikolminyban előirt ezen kö''.elcxettségének minél lelkesebb és minél odaadobb teljesítésével ín igyekszik megyénk dolgozó népét a szocializmus vgw0 öntuda4<*ul>b, egyre bátrabb, «gy re harcosabb építőjévé, ft b«k« vú'' delmónwk ir.cganr.yl elmánt hsreo. <Avá tenni,
A Unáciüléi 3. napirendi ponl|ft Zala mvgye 1033. évi IMtéivtlvié nvli limnlcthe volt, Stellcrt Emii elv''.árr o pénzügyi os/.''álv ii«!yct-vs vezetője ismert«! 1« ¡, köllsógve. lést, amit a tanácsülés jóváha-gyo''t. Majd 4. napirendi pont a ''.anácetagság és a vb.-lag?ág klegé. szitése volt.
A tanácstagok közül sokan hozzászóltak az elhangzott tas/ámo-•lókhoz Benyó Fercncné elvtúrsnii ''öbbek között arra hivla fel a ta. nác* figye''mét. hogy a zalaszent. «írót i ts/cs az aoromagvak kifejtéséhez még mindig nem kapo;l cséplőgépet Fcrenczi elvtárs a ta. r.ácsok opprrlunÍ70usáról beszél''.. Például az őszi vetési munkálatok, nál a községi tanácsok azokra a jelentésekre támaszkodnak, amit a mezőőr cs a dülöfelelósök je''eníe. nck. Nem tartják nyilván a vcgze''t munkálatokat, rosszul, vagv nem is vezetnek nyilvántartást. Eszter, gáiyban r.em tudták, hogy ki törte már !e a napraforgó1'', vagy a kuko. ricát. a vetés áilásárói sem voltak tájékozva.
A tanácsülés többek között határozatot hozott arra, hogy tovább ke''l javitaní és szélesíteni a taná. csok és a dolgozó tömegek kapcsolatát. Az állar.dóbizot^ságok mun-káját'' még aktívabbá ke''l.tenni és az aktivahálózatot tovább kell fej. lcszteni. A békebizo''tságokat ax eddiginél aktívabban kell működ-le"ni és segi''eni. A tanácsok és a •anácstagok míndcnütl a legszorosabb kapcsolatot biztosítsák a bé-kebizottságokkaL
Hantos Klára
Horváth lilék elvtárs, tanácstag'' megnyíló szavai után Va#» Vendel,'' a megyei begyűjtési állandóbíxott-»ág elnöke tartotta meg beszáino. ¡óját. Ismertette a gabonubegyüj lési verseny orvd<nényét, hangsúlyozva. hogy siksrünk alapja a tervszerű és időben történi felkC''. •rülé« volt. Rámutatott u hiányosságokra is, otul abban mutalkoxoll meg, hogy nem «lkalmaxtuk a tör. vény szigorát következe c»cn uxok. kai a kulikukkal txemben, ultik ixabotáltúk n begyűjtési rendek-tekét, nem bajíuttuk be tőlük a kivetett kártíri.ést. Teret enged, tünk ax ellenségnek a fagykár, u jégkár felnagyításánál, tsak k«»ve lepleztük le mesterkedéseit, amikorra már lazította a beadási fegyelmet, hátráltatta a beadási ter. vek teljesítését. Ezek a hiányossá, gck okozták, hogy nem tarthattuk meg első helyünket ax augusztus 20-i versenyszakasz lezárásakor.
— A gjbonabcgyüjtés sikeres végrehajtása — mondotta Vass elvtárs — komoly eredményt jelent, de tisztában vagyunk azzal, hogy az előttünk álló feladatok ¿z öszi begvüj''és során nehezebbek, mint amelyeket eddig m?goldot-turk. A kapások beadásában lema. radtunk. megtört az a lendület, amely aregyénket a gabonabegyüj-tés során jellemezte. Lemaradlsun. kar csak-ogy síámclhatjuk fel —; folytatta Vass elvtárs —, ha fokozzuk a felvilágosító politikai munkát, ícleplezzük az ellenséget és következetesen alkalmazzuk a tör. vényes rendszabályokat a lemaradókkal, hanyagokkal szemben. Elsősorban szükséges, hegy az álian-dóbizóttságok fokozottabb segítséget adjanak a tanácsok részére.
A második beszámolót Siklósi Mihályné elvtársnö, a megyei tanács .c''nökhelyctfese tartotta. Is. merteiie az eddigi'' tanácstagi be-fzámo''ók tapasztalatait, rámu''at-va a hiányosságokra és az eredmé. nyekre. Elmondotta, hegy ilyenkor állapítják meg a választok, hogy az ál.-aluk megvúlaix''ct''t tanácstag mél!ó-o a nép bizalmára, mindent tuvgiteUe a. do''go/ó nép érdeke-ben, Ilyenkor .születnek o logizebb V^dcményczések a beszámolón je-lonlóvök javallataiból. Például Pusxtaedorlci Is egv Ilyen tnnác«. tagi beszámoló eredményeképpen a''akult axövetkcxeti kü/sógió, • -Za''als''.vándon tar.ácitaili beszámolón s;ervsz:ek társadalmi munkát uliaviláira, játszótér léteiilésére. A beszámolási kötelexe*tség is azt bizonyi. ja, hegy nálunk valóban minden hatalom a dolgoxó népé. Majd i*mcrtc''<te a tanácstagi beszámolók beütemezését. — A tanácsülés határozatot hozott, hogy a mostani beszámo''ási kötele>ctisé. gének valamennyi rendes tanácstag
SZOI.ÖTÖRKÖLYT mtmlon mennyis{|{beii iit\i!»z n Z*!ace»''fií/.c«l J;''6lilmüves»ií>. vclkcwt, múzsánként tí il«;illtcr pílln. Mért. <»l>
ül O ''£ I
/.uliu''geiüxes: oki óbor ''.» — luMj:
trt''OLSú KJHZAK.V v Nn^>kuulxMv október t»—14 : «UIÜLKTTU
s
ZALA
A Magyar Dolnoíók Púrltd Zala mec:^ UlzoiiíüKÚi''.''ik iaph. — Peleit «tcikei^iO: S:i):itó jciíj. — FcWGs kiadó: Dífalo« Ivin. — SíCit>Mito«éu: ZalafiBírszcp, KojiuIIi t.3Ío«-nlca 27. TctWon! 250. -Kiadóhivatal: Zaluegorsrrz. Szécticnyl-U'' i Telefon: 102. - Ké-zOlt « V8«riicßvi( Nvomdaiparl ViUsIsinál Szombathely. Kojsuih t,alo» ulC8 6. Telelőn: — Pflelő« vpjitÄ: McacdO* Gvulo.
Rádióműsor
1932 okt. 13—19Jg . ALLANDÓ mCSOKS2A3IOK KOSSUTH IIA DIÓ:
5.0D-S.30.tg: Zi-né? műsor a niunkiba induló dotjj;"ókiiE!i." kőiben 530 ll:rc!;. lapszemlé. 6.0>1 FwluiáJ''ó. b.45 Hírek. 7.40 Naplár. 7.43 L«i)^íe:nie. 7i5 AJfi-•sorismerteics. 8.3-5 AYthctz.-lrás. I''I''.OC Hnck. Hanga? Ujsóa. 1-1.00 Icíűiárás-és vi7ílli-,ielenlé< 150Q Unöröhiiadó lci.13 HireU szeíbül. 17 00 litrek. 13.10 Hírek néme''.űi 1930 Miiek szerbül. 23.1X) Hangos Újság ''¿0.40 A begyOJ tós. verseny hirei. CIO Hirck. sport. •-M.00 Hírek.
PETŐFI HADIO:
6.43 Jó reggelt. Kveimeltek 7 13 Hírek sztovéiül I00C rinek. 11.30Műsor, zi-iás. 17.30 Hirck. lb.^ Hnck «.¿lőve-nfll. 19.13 Sporlr.cgyedóia. yj.OO Hírek tranelául.
tiETI:ö. Kossuth Rátüö: 12.:/) Kóczc zenekara. 13.0o Opera részletek. 13.30 Unok a nípii.-ídMTCgrOI. 11.1.1 Zené* ka-lemlarium. 15.30: Zongorajáték. i:».rsj M.-i-¿ió kisegyüttese. IÜ.3l .Most lícy oko» Ooinonkos.! 17.») D?!olJ velflnl:. ir..V) Jo nnmkáért — wíp niuz*lkát. lö.oo liá. dluzenokar. S0.43 Kain, rádlódritnw. KoniantlkiH yene, ''
tVrlOII Hü,Hü 15.10 Haiicvcrscny. 10.00 t''J liorliiiii éltem én » földön. IŰ30 Népi ínie, I7.IŰ NépmOvelékl IiImiIú. lü.00 f iin«teniez<;U. 18.10 ne»rélű atln»./. I».!0 rlHiiuleinejok, (u.t/j Tudoinúiiv iS u vul-l.i» S4lv küldi. «.00 Mugyor nép. dalolt. y;,i0 Kóriuok.
IvtDD. Kvtuih HM tv; U30 Hn»«le. mj«l<. U.W N''énl r«|if. 13.JU i''.íóralioz. Utó <ene U,tA Opvirettinu<»l.'':u. . Mnn|[!«nK/«li, li>.20 iiveimekrJdui. uuo »iojz «jelvlccke. 17.IS t''J iOmfö<T.i|,ilrtl<.
17.43 Termelési híradó. 18.00 Nagvvls-nyúl lakodalom. 1S.ÜO Tánczene. ''19.00 Egy falu — eg\* nóta. 20.43 Hanglemezek. 21.00 Ugri csillugok. 23.23: Szóra-koztató zene.
Pflúji Rúilió: 13 00 Hanglemezek. 13.13 Rádió kis»>g>-üttese. 1C.OJ Kő''.ény alatt lú.30 Klasszikus zone. 17.50 Hanglemezek. 17.33 .Muzsikáról — mindenkinek. 1S.40 Szív kfiTdl. 19.33 Liszt-művek. 22.C0 Ro:t:antiktis művek.
SZERDA. Kossuth Rüclió: 12.30 Népi zene. 13.00: Balettzene. 13.:i0: Hrncleme zck. U.3fi Opere! trés/leiek. 1"..''10 Iíiusági kórtts. IG.20 Oyernickrádió 17.13 Virágénekek. 17.30 A''dollár álarc nélkül. 17.43 Rádió kisegyüttese. 18.13 Szí" küldi. l''J.OO Épíiöipari féióra. 23.30 Az ember aki . . . 21.OJ Szimfonikus zene. 23.30 Vonósné. gyes. ^
PctOH Rádió: 13.CO Gyermekhangverseny. 13.30 Az Elbától a Klnai-teni''erig. 13.43 Opercitrjszleiek. 10.33 Balettzene. 16.13 Zormoramti''sika. 17.10 Falusi kis-I4nv. i''JÜ) Hanglemez. 17.10 Allanii jraz d^<;ígok híradója. 15.4« Tánczene. 19 tó Néni muzsika. 20.10: Ember C-> világ. 22.ÍM Operettzene.
CSÜTÖRTÖK. Kossuth Rádió: )•> 30 Hanglemezek. 13.13 Szimfonikus ll.Jj Oyeruiekujsátr. 11.30 Népliánciik .,„>0 rmodon«-. IÜ4X1 Onerettrészh-tek. » '' ,-A szahudság réui balnoka. 17.13 •H »<«««*„h-mifla. 17.33 Jn munkáért S''ep mu/.lkát. 19.110 Ksrv f:ilti _ egy iiiV.n. 20.13 Hik-m kaland. 22.10 Operett-muzsika. 23.111 Tánczene.
PetC/l Mellár 13.00 Osermekrádló. 13 20 SS; l''I « W
'' ,J m „.''''•''nui''Miezi.k. 17 40 Kalit-ft''. 1 ® . Sxlv íflIWi iu.m Ttiiicieiiu,
^„t''S''^''íF*^ " wmiöi.
PRNTF.K, ¿Oiii''lli Rá,110: l''í ttn Kal0na.
m( ,h?r'' ,r,,<'''' ":JU Chonln-
n«v«l(, IMS R4dfi> kUígvOtteso, iw l0.a»lJiwa »northlradö.
Xivh 53 NcniíotkO/l
kí.dések. 19 0) A tudomíny ultörtfl, ¡10,4.1
Szicifónlku« zene. 22.23 Népi zene. 23.1''J Szórakoztató moszkvai zene.
PetOli Rádió: tj.oo Szovjet népi'' zene. 10.00 Es!e a mezőn. 1G.2C Opcrettrészlc. tek. . 1 "OJ Szív küldi, lb.10 A magyar munkásmozgalom az l. vi''.ág,iáboru é\c> ben. 19.0J Egy falu — ay nóta. 19.33 Jó munkáért szép muzsiSat. 20.00 Tánczene. 22.00 Vidám tarkaest.
SZOMBAT. Kossuth Rádió- 12.30 Népi zene. 13.00 • Szórakoztató zene. 1-3-30 Hanglemezek. 11.13 Filmdatok. 14.30 Ké«" éjszaka. 11.30 Hanglemezek. 13.30 Beszel." atlasz.. 13.43 Ailami vállalatok frirei.
IG.19 Szovjet napok — szjviet r::il>erck. 16.20 Hanglemezek. ^18.30 Szív küldi. 19.00 Egy falu — egv nóta v> tö Szo:n. batesti muzsika. 2K30 Zenés irodalmi műsor. 22.23 Tánczene..
Petőfi Rádió: 13.00 Hangiemezek. 15-0 Sztyepán Scslpacsov. 13.13 Hangién»«*-10.33 Közgazdasági negvedóra. 16.50 kRIdl. 17.40 Népdalok Pc''.jfl verseire. IS. 10 Tánczene. 22.00 Hanglemezek.
VASARXAP. Kossuth Rádió: Ca''O-9.W-ig: Zenés vasárnap reggel. Icözben
0.1-3 A Szabad Nép mai vezércikke. U.C" Egy falu — egv nóta. 9.33 Könnyű i;t a komoly zenéhez, lu.uí Zenés vasárnap délelőtt. 11.00 Bikemfluor. 1130 Szim:o-nlkus zene. 11.13 Táncdiilok. H.30 Mely. *zinl kőz\e!ilés n Alagvator.-zág-Csehszlovákia viilopalotl labda nigrtmérközes
1. f/tWeJíröl. I3«u Helyszint köfrtiU* a Magyarország—Csehszlovákia \alog.>-tolt labdurugúmerkűzé« II. íélhiejúr..!.
IH.30 Táiutzene, 17.00 Kölpolltik... I"'''' Kincse» KulemMrluin. I0.UO Szovjet tinc. zruf. 20.211 l?dW»><!g íorid»a, ''JI.33 T" «•
titrtk. •.''2.10 Tánczene. 23.10 Szliiifónikus, zfie. . ''
PilCH Rádió; 8,00 Iluncleuic«k. «"-0 l?űliir„díó. 11,00 Ml»íw lidctl IflltlííC-'' Mdúla, l''J.oS M«t níger vngvglif.. II ril.''tOn''íiCl,, , II,úO Usítliovíii. «» müvek, U.oO WuIcí< - l«lcl«k lá.^ C»ílidi«uk. I" 0j KtttoiialiMla s^v
kflldl. ip, 11 hlinwiie, ''.ti in N''épt ¿fnf. WM 0|>rroluís«leitk,
, <(. ritOLEJ ARJAI EGYESÜLJETEK!
fl SZOVJETUHIÚ KOMMUNISTA (BOLSEVIK) PARTJA XIX. KONGRESSZUSA
Részletek N. A. Biilganyin elvtárs felszólalásából
AZ HDP ZALANEGYEI PÁRTBIZOTTSÁGÁN A Ki NAPILAPJA
yni évfolyam 241. szám.
Ara 50 fillér
1952 október 14. Kedd
Élenjáró gabonatermelők értekezlete
y. r. legjobb termeié«
j'' . r» Zala megyei termelő-" ''.''! \ .•tcilloiftáíOA élenjáró Ijhmv.iiwK»« «ktobcr 12-cn a 7 »k-i»« <*« v"ri;* (''Sl,l!VSr "»ntft-! .*'', niOBt avutott kul-
!V.''.."iíi«>h.i»ak wirytermében értekez-
IV ti«Mts>i- . . . ..
s - megyei tanucs fo-
»-nvrtcttc VUt ŐSzl fjtt''. -.-).. .<M>íí olírt eredménye-!''. ,„1.1,; között » kővetkezőket ..;,Mtn: - Akainak még °l.vtvn ''.''. tag-
''njj.-bK lenniVt n *zélsősége$ •V,,;'',.."; M-^ntagságainak tulajdoniak A JuaraJi ^uudolkodást Je-\.-í1m>/v>'' ih-iii Malinak szemlv nz i-ioj.ir.is*:tl nem alkalmazzák az ai:,»t,i-hnikRj nu''xl-zon-kct. A l*,»,j.ilif,''!.''i Göc>«\}i Előre termelő-, tagjai szívós felvilágosítás
v;m i.-t, t''.H; el hold búzát kereszt. kío^h a-í elinulr évben és ez hol-¿„,./,''•'' (''■ mfesócal főbb Icrmcst f,jo". iránt ugyanabban a táblában «vasi'' körülmények kii/ott termelt ^...i.,. u-tésü bu/u. \ SKentpétcr--''[ .Taasu-í" tszes-ben ugyanilyen /.•lüHm''uyt''k között az egysoros 11, a kérrt*tj*»ros 15 mázsa búzát ít;!.»cif holdanként, iu egyéni gaz-•.aikodvk 5> mázsás termésével szem. Jvü. A becsvölgyei ,,Göcseji Parti-'' termelőéioport tagjai sein »:''.tták V" a keroszt*oros vetés élőin •''•t, A termelőerőiért vezetői inasuk vetettek 5 hold őeziáqvát, wc-~ iv.-jt alkalmazták a keresztsoros ve-. :r-.<r éj. műtrágyát használtak. A tHr:ii»''í iioldauktuf 17 mhun 40 Wó Vtí, itu-ly me^tanilotta a tt-rmelő-»•vtjKiu tttjünit arra, hogy a. „nem i-m itt iiíg az árpa*'' kuláklnuáes v-''i/ef/-«.«1! ví", libben oz évben már ¡midőn \(Hottok. árpát az ugró-''.•rUnika uikaluiazásávul. A ihegnyitóbeszéd után S:ai''ó Jó-u. li-cvlielyi ,,Rákosi''* terme-Jy.íöviílkc/.et elnöke jsjnertftt« U* i fíi''m''« aab''infttermeléíi értekezleten C''Ui!"Mt(Viit
— A martonvásári országos gabonatermelői értekezleten — mon ilotta többek között — a legjobb gabonatermelők beszámolójából kitűnt, hogy a fejlett módszerek alkalmazása meghozza a kívánt terméseredményt. Kovács Mihály, a pciesztegi termelőszövetkezet elnöke arról számolt be az értekezleten, hogy o~ ugrotcchnika alkalmacfoá-vei, mütrágyah(u<inálattal ¿0 mázsás bu:atrrmcnt t''rtck cl. A mi termelő-szövetkezetünkben az elmúlt évben a takarmánynövények tarlóját időben luegliúntottuk, utána . eenti-méter mély vetőszáutá&t végeztünk, majd keresztben tárcsáztunk, melynek elvégzéso után a talaj 10 napos pihentetésévél elvetettük a búzát keresztsoroson. Holdanként egy mázsa szuperfoszfátot használtunk, tavasszal fogasoltuük é* fejtrágyáz-tuuk, mely átlagosan holdanként 17 mázta szemet adott, Különösen a keieíZlsoros vetés járult hozzá ered-
ményünkhöz, mert ugyanabban a alajban kísérletképpen egysorosán vetett egy hold búzánál csak 10 mázsa 2ü kiló termett.
Ismertette a műtrágya használnának előnyeit és az istállótrágya íelyes kezelését. Bírálatot gyakorolt a vendéglátó nagykanizsai Vörös Csillag termelőszövetkezet feleU mert nagymennyiségű trágya a ha-ár''rdőn tul »cm került ki n, eziintó-földekre.
A felszólalók között idős Stcfán Gáspár, a türjei ,,lfju Gárda" termelőszövetkezet munkaérdemren de.s növénytermelési brigád vezetője elmondotta, hogy a négyzetes vetéssel, pótbeporzással a szárazság ellenére is ''JO mázsa kukoricát termel tek holdanként. Az őszi gabonát teljes egészében keresztsórosan elvetették.
Az értekezlet részvevői ezután meglátogatták a tcnnelősiövetkeic'' gazdaságát.
Állami gazdaságaink versenye
lü.V-í október 10-1 értékelés sze- I trúgyúzásL munkákban a gaz<la-rlnt az őszi betakarítási, vetési és j súgok vcrsenyúllása a következő:
r
1. Zalig»''itl
bilmponttal
.Vndrűslüda 27
3. Gelsc ''¿''Z
1. Zalalövő 3ö
5. Pölöske '' 38
(5. Kápoluáspuszta 3U 4 7. Zslgmondházu
8. Alsófakos 50
9. Felsörajk 51
10. Zulabesenyő
11. Szt-ntgj-örgj-völgy 05
Zulupűtlnak a vetést kell meg. gyorsítani, hogy az elsőséget meg.
tartea.
Andráhlildúnuk a betakarítást
és «UózAst kell gyorsítani, hogy elkerü''lje a lemaradást.
Igazgató Szllasi János Simon Kálmán Fülöp József Déri István Póterfi Salamon " Budai Antal Doma István líemény Sándor Tér Ferenc Darabon János
Ferlno József
■ • '''' «''
Felüőrajk a trágyázásban vaa erőeeii lemaradva.
Zalabcsenyő és Széntgyürgy. völgy mindenben, nekik az übszcs munkát meg kell gyorsítani.
Szeptember 30-án befejezte éves tervét a nagykanizsai Épületkarbantartó KTSz
t-klóber elsején alakult ír.cá a nagykanizsai Lakáekarban-
t*rio Ki»ipari Szövetkezet. A ''a. nok $^áIr.a mindössze 13 volt. Najfy »wéíjctckkel küzdöttek. Niintth ''»tvia, a szövetkezet elnöke éi }oría Lajos, a szövetkezet könyve. ''"!« «bben az időben sok álma^an «¡«Jkáí töltöttek cl. Nem voltak lnef azek az alapfeltételek, amc-''V«k az indulást mejjkönnyitették VfciM, dc mégis biztosra vették, ''¿<?4V vállalkozásuk sikerülni foj. főttük voltak ''a szovjet példák, dc c«ot már példát vehettek azokról a szövotkezeickről is, amc.
í Ví*»«e»ak hasonló körűimé. i1''.®^. f-hasonló nehézségekkel mdu tjtj , mir viriízó szövetkeze.
•ek-.o váiUk.
tizenhármán, a nehézsé^tk c-''énére sem veszítettük cl a ked-,uai\ct ~ mondja Németh István ? • tu: narfy feladat volt az uj lajjjok beszervezése. IjJen sokszor el mor.d: nunk, hotfy a maáin-"Ck orsáá már túlélte magát, nincs joyoit s a bo''dcgulás csak a szö-3 szocialista szektor.
b»®Wí1ha-ó mcíS.
nO í^yc''tC2nünk kellett bebizo-2 ** a kivitláHóknak igazunkat
^sö*;?-vk5zbe Var^a Laios- ,Az »0ob(.n ez természetesen nehe.
zcn m«Bt... hisz, mondhatnám,
f''"ér nélkül indultunk.
a városi tanács ipari ionban «•áitáéíüaltr«
jött s iniuden támogatást megadott, hogy áthidaljuk az indulásnál mutatkozó nehézségeket.
Németh István a munkájukról kezd* beszélni, arról, hogy hogyan birkóztak meg a íclada'' okkal. Kcz. dctbcu a kollektív szellem is igen sok ícövetelniva''!ót hagyott maga u''án — ezen a téren ugyan még mindig mutatkoznak hiányosságok, dc a jó politikai munka folytán máris jelentős javulás mutatkozik. Ingadozók- azok között is voltak, akik elsőnek léptek a szövetkezet, be. Ezeket szívós munkával meggyőzték. később már segítségül jöt. tek az eredmények is. A tagság hamarosan mcggyőzödöí''t, hogy nemcsak frázis vo-t, amikor a szö. vetkezetek jövőjéről beszéltek nekik.
— Ma már 93 tagunk van — mondja Németh Is''iván —, s munkánkkal a megye kisipari szövetke. zctei között az első helyen vagyunk.
Hogy milyen fejlődést ér''t el ez a szövetkezet egyéves fennállása óta, arról némileg már akkor meg. győződhetünk, amikor a Kinizsi.ut. cai tc''cpre lépünk. A műhelyek é« az irodahelyiségek a telep hátsó részén vannak. Az előteret építőanyagok: mész, faanyag, kő, homok és légi a foglaljál^ el. A telep egyik részén több, min^ egy vagonra való gömbfa van felhalmozva Mosr érkezett tz Erdőgazdaság lenti te''epéről, Az itteni műhely, beo dolgozzák fel epülctfává.
Néme''h István — bár látszik rajta, hogy büszke eredményeikre — tárgyi''agosan beszél. Elmondja, mijük van, de azt sem hallgatja cl, amire még szükségük volna. A szö. vetkezet do''gozói ma inár valamennyien belátják, hogy
a szövetkezet az egyedüli ut,
amelyen megtalálják mindazt, ami-re szükség van a boldogu''áshoz. Számukra állandó és bőséges mun. kaalkalom nyílik. Valamennyien vi* dám, jókedvű emberek s ha erről nem is szólnának, beszélne helyet, ük a derűt sugárzó arcuk.
Németh István elmondja, hogy munkájukat szigorú tervszerűséggel végzik. Az éves. tervet. ir.iként a többi űzőmnél, negyedévi, havi, dekád és napi tervekre bontják, süt a Tervíclbonlássál-'' egész az egyes dolgozók munkájáig mennek.
A jó tervfelbontásnak, a munka jó megszervezésének és az egyéni, valamint a párosversenyeknek köszönhető, hogy éves tervüket már «zepiember 30-án befejezték. III. negyedévi operatív tervüket is 1*74.6 százalékra teljesite;ték.
— Igyekeznünk jó munkát végezni — mondjá Németh István; — Be akartuk bizonyítani, hogv a jövő a szőve''kezeteké. Célunkat elértük, amit az is mulat, hogy terv. túlteljesítésünk értéke több mint 189.000 forint..
A minisztertanács határozatot hozott a dolgozók egészségügyi ellátásának megjavításáról és a betegségi biztosításra vonatkozó egyes rendelkezések módosításáról
A dolgozók egészségügyi ellátésa és a társadalombiztosítás a felszabadulás óta hatalmas fejlődésen ment át. Xngy mértékben szélesedett a biztosi i ott ak köre és száma, jelentősen fejlődött az állami egészségügyi szolgálat. társadalombiztosítási szolgáltatá*ok is évről-évre emelkedtek, a nyugdíjt<frvény minden dolgozónak biztosítja n nyugdijat, .■cmeíjccdott a családi pótlék és a táppénz összege,
A minisztertanács határozata további jelentős lépés a dolgozók egészségügyi ellátásának megjavítására és a társadalombiztosítás fejlesztésére. Számos intézkedés biztosítja a dolgozók orvosi elüt ásónak megjavítását. Emelik az orvosi körzetek számát. A betegek megosztása a körzetek között arányosabbá válik. Segédmunkaerők beállítása csökkenti nz orvosok adminisztrációs terhét és igy több idejük lesz a betegek gondos kezelésére és látogatására. Fokozatosan emelik a körzeti rendelőintézetek ós a rendelőintézeti órák számát, aminek következtében a rendelőintézetek mai túlzsúfoltsága meg fog szűnni. A rendelőintézeteknek a jövőben az egy beteggel kapcsolatos összes vizsgálatokat lehető-''eg 1 napon kell elvégezniük. A minisztertanács a fogászati, ellátást kiterjeszti a fogászat teljes küréro, tehát "a jövőben a. dolgozók mérsékelt''áron korona''és hldfog utánpótlási is kapnak a társadalombiztosi-f''áir körében.
A míuUztertamu''.s határozata megfelelő intézkedéseket tartalmaz arra vonatkozóau, hogy a táppénzcsalók és az igazolatlan mulasztók a táp-nénzrendsztirt ne használhassák fel ''«ülünböző visszaélésekre. Az egyhely. ben dolgozók rófzéro biztosított ma-
gasabb táppénz kedvezményét az igazolatlanul mulasztóktól egy évre megvonják és erre nz időre csak a keresetük 50 százalékának megfelelő 1 áppénzt kaphatnak.
A táppénzt n dolgozók keresetkép-elenségük tartama alatt így éven belül — annyi időn át kapják, amennyi ideig a megbetegedést megelőzően egyhuzamban munkaviszonyban voltak. Az üzemi balesot és fog. lalkozási betegség miatt táppénzes állományba"fckerülü dolgozók részérő a táppénz időbeli korlátozás nélkül jár.
11a a dolgozó egyhuzamban vagy kisebb megszakításokkal 90 napig beteg volt és ezt követően az orvosi vizsgálat megállapítja, hogy idült beteg (tehát a gyógyulása huzamosabb időn belül nem várható) a gyógyulásig rokkantsági nyugdijat folyósítanak részére. Az idült beteg a Tokkautsági nyugdijat egy éfig még akkor is megkapja, ha a nyugdíjhoz egyébként szükséges szolgálati időt még nem töltötte be.
További fontos rendelkezése a minisztertanács határozatának, hogy a tüdőbajosok és egyéb tuberkulotí-kus betegek az eddigi egy év helyett két évig kapják a táppénzt. Ujabb jelentős kedvezményt biztosit a dolgozók részére az az intézkedés, hogy családtagjaik az eddigi 00 nap helyett 90 napig jogosultak a kói-házi ápolásra. A társadalombiztosítás további fejlesztését jelenti az a rendelkezés is, hogy a jövőben a* állami mezőgazdasági üzemek ftlion-ió mezőgazdasági munkásai az ipari munkásoknál« • járó táppénzro 6.V ■>gyéb szolgáltatásokra (terhességi, gyermekágyi és anyasági segélyre); jogosultak.
Megnyílt az uj megyei könyvtár
Vasárnap délelőtt ünnepélyes kerotek kö-ött nylto'' ták meg a volt körzeti könyvtár helyéin az uj megyei könyvtárat. Ez a könyvtár az országban a tizedik megyei központi könyvtár. Az ünnepélyed megnyitón jelen voltak n megyei pártbizottság, a mc. gyei tanács kiküldöttel, valamint a tömegszervezetek képviselői és a könyvtár olvasói, Vastag Jó-7sef elvtárs, megyei könyvtárve. zető megnyitó szaval után Nagy Sarolta elvtársnő, a népművelési minisztérium kiküldötte a követ-közöket mondotta:
— A felszabadulás után ha-talmas fejlődés nyílt meg a könyvtármunka életében. Igazi tartalmat nyert a szocializmust építő népi demokráciák könyvtá-rának fejlődése. Elért eredménycink c-gyütt nőttek az újonnan épült Ruhagyárral, együtt haJad a most épülő Autójavító Vállalat, a Vajgyár. az uj zalai híd és a sok munkáslakás építésével Minden könyvborátnak és kul-turmunkásnak felelősséget kell éreznie a népmüvelés területén végzett munkája Iránt. A külön, bözö szakkörök munkája, a falusi könyvtár és kulturmunka felívelése, a könyvek hatalmas erej.í békés épitömunkánk legfényesebb bizonyítéka, amely méltóképpen ad válasz: . a háborúra uszító .Tito-banda aljas cselekedeteire.
— A jó könyvtárosnak — mondotta többek között — a könyv Igazi barátjává kell válnia. Ered. ménycs munkát csak ott tudnak c''érni, ahol a falusi vagy városi könyvtáros teoroa kapcsolatot tart font a dolgoeóklwl, és a könyvkiadás mellett tanácsokat ítf ad.
— Azial a gondolattal adom át a népművelési minisztérium nc. vében ezt a könyvtárat, — mon. dotta Nagy Sarolta elvíársnő —. hogy szocialista építésünket a kultúra területén még tovább vl-gye-
Ezután Molnár István elvtárs, a megyei pártbizottság részéről átvette az uj megyei könyvtárat. — Pártunk és kormányunk nagy munkáját mutatja ez u könyvtár Is — mondotta Molnár elvtárs — Pártunk célkitűzése, hogy népünk magáévá tegye a szocialista kul-tura .fegyverét, a könyvet. A könyv átformálja a dolgozók lel-kületét és megmutatja számuk-ra az Igazi világosságot, a marxizmus világosságát.
Ezután az élenjáró kultúrmunkások, könyvtárvezetők és olvasók megjutalmazása következett. Számosan könyvjutalomban ré-szesültek, '' bUonyltékául annak, hogy dolgozóink élete összefügg az igazi szocialista kultúrával — a szocialista könyvvel és Irocia. lommal.
0 Szovjetunió Kommunista (bolsevik) Pártja XIX. kongresszusa]
Részletek N. A. Bulgaiiyin elvtárs felszólalásából
Az SzK(b)P XIX. kongresszu-sin felszólalt N. A. Bulgunyín elvtárs. Beszéde elején hangsúlyozta:
A világ kommunista mozgalmának erejét, egységét és szilárd tömörülését a többi között az a mindannyiunk számára örvendetes tény jellemzi, liogy a Szovjetunió Kommunista Pártjának kongresszusán a külföldi konvmu. nista. és munkáspártok nagyszámú küldöttsége van jelen. (Taps.)
Ezután igy folytatta: ha végigtekintünk a Szovjetországnak a XVIII. kongresszus óta megtett utján, megelégedéssel és büszkeséggel állapíthatjuk íkeg. hogy pártunk politikája helycfe volt, s mint mindig, a nép érdekeiből imiu''.c ki és célja az volt, hogy minden eszközzel erősítse államunkat. (Taps.)
Ezekben az években pártunk politikája és a gazdaság, kultu-rn és a hadügy minden területén kifejtett gyakorlati tevékenysége a legszigorúbb vizsgát állta ki a N'' igy Honvédő Háború kemény •iH''gpróbáltatrtsalnak kohójában*
Hh bárm.''ly burzsoá állam ke-rült volna szembe luuonló no. hóioégckkcl, nem tudott volna klálint olyan caapáot, iwnllyct a hltlcilsUk mértek országunkra. C«ak a ;<<~.oclnltstu szovjetállam volt képcu Ilyen körülmények közölt helytállni, elviselni a soha nem látott nehézségeket és kJ. vlvnl a győzelmet. (Hosszant«v-tó taps)
A háború megmutatta, hogy szovjet népünk hősi nép. Megmutatta, hogy ez a nép csodát tud művelni és a legsúlyosabb meg-próbálgatásokból is győztesként tud kikerülni. (Taps.)
A Szovjet Hadsereg nemcsak hazája földjét tisztitotta.meg az ellen, ságtői, hanem nagy felszabadító küldetését is teljesítette.
A háború megmutatta, hogy a Szovjetunió elsőrendű h^dstreggel rendelkezik, amelynek fegyverzete teljesen korszerű, parancsnoki kara rendkívül tapasztalt és erkölcsi harci tulajdonságai páratlanok. A háború is-mét igazolta, hogy hadseregünk ujtipusu hadsereg, igazi néphad. sereg és hogy hadseregünk az országunk nemzetei közti testvériség hadserege, a nemzetköziség sziliemében nevelt hadsereg. A háború megmutatta továbbá. Hogy hadseregünk személyi állo-m&oya erős mert meg van győződve annak a háborúnak igazságosságáról, amelyet országunk, ra kényszeritettek és erős, meit öntudatos^ ami mint- ismeretes óriási Jeterf<toégU és biztosítéki a győ/ölemnek.
Országunk a háborúból erősen ¿a szilárdan került kl, Az impe.1-rlalls''ákníik h Szovjetunió meg-gyengüléséhez és kimerüléséhez fűzött reményei csödöt mondot. tak. \
A háboru eredményei az egé«z vliágnnk megmutatták, hogy a «ml Szovjetuniónk milyen hatul, m-s* orö, A hÁboru utrtnt óvok újból megmutatták állumunk ere. jót.
Minden túlírt.« nélkül elmond, hatjuk, hogy nlne« de pem Ih lo. hot ogyotleo bm-J«oA or«t4jfbau wm olyan «zllórd, megingathatni )an boteő holys5?t, amilyon most van a Szovjetunióban. (Taps.)
Országunk gazdasági életét ál-Jan^l népgazdasági terv szabja meg, amelynek célja, hogy nő-veljc a társadalmi vagyont; ál. landóan emelje a dolgozók anyagi ¿s kulturális színvonalát, szilárdítsa a Szovjetunió függetlenségét és fokozza védelmi képessé-¿ét.
A Szovjetunió fejlesztését szol-¡g«ó ötödik ötéves tervnek a ¡kongresszus elé terjesztett irány-tervezete ezeknek a felallatoknak megoldását célozza.
2
Kedd, 1952 okt. 14,
Erről beszél mindenekelőtt az a tény, hogy as irányelv-tervezet mintegy 70 százalékban állapitja meg az ipari termelés színvonalának emelését az ötéves terv folyamán, az ipari össztermelés mintegy 12 százaiékos átlagos, évi növekedése, s a termelőeszközök gyártásának túlnyomó növekedé-so mellett. Ennek eredményekép. pen az ipari termelés volumene 1955-ben 1340-h« viszonyítva há. romszorosára rövckszlk.
A legfontosabb mezőgazdasági termékek termelésének 40—70 százilékos növekedése, valamint az állattenyésztés hozamának nö-vekedése, ugy, ahogy az irányelv, tervezet előírja, a közeli években mezőgazdaságunkban végbemenő ujabb fellendülésről beszél.
Az ötödik ötéves terv irányelveinek tervezetében _ éppúgy, mint a megelőző ötéves tervekben is _ konkrétan kifejezésre jut pártunk lcnlnl-sztálJnl nemzetisé-gl politikája, uimeljnck célja a népek kö?tl barátság mcgszllár-dltása s valamennyi szövetséges köztársaság további még nagyobb gazdasági és kulturális felvlrá. goztatáaa.
Az ötödik ötéves terv iránycl-vulnok tervezete ujabb bizonyítéka annak, hogy a szovjot nép minden erejét a békés építésre l''ordltja és nem törekszik hábo-rura. Ugyanakkor nem titkol-juk, hogy gtuxtoságl életünk a hihető legrövidebb Idő ulatt há. bonts vonalra állítható át.
Ezután méltatta Sztálin elv. társnak „A szocializmus gazdasá. gl problémái a Szovjetunióban" c. történelmi jelentőségű müvét, majd igy folytatta:
A szovjet embereknek az az elhatározása, hogy teljesl-tik és túlteljesítik a népgazdasági terveket az egész nép szocialista muakaversenyének ki-bontakozásában ölt testet. Nem kétséges, hogy az uj ötéves terv éveiben ez a kipróbált kommunis-ta munkamódszer a szovjet emberek millióinak módszere lesz, akik ezt a módszert a munka termelékenységének minden eszközzel való növelésére, az összes termelési feladatok határidő előtti kiváló minőségű teljesítésére és túlteljesítésére használják fel.
A kommunista épités feladatai a párt ideológiai munkájának uj fellendülését, a propagandamunka további fejlesztését és a párttagok elméleti színvonalának eme. lését követelik. Ez előrehaladá-sunk egyik legfontosabb feltételo.
Bulganyln elvtárs a továbbiakban a nemzetközi helyzettel foglalkozott. Rámutatotit arra, hogy az imperialista háborús gyujto. gatók — élükön az Egyesült Al-la:nok vezető köreivel — vad fegyverkezési hajszát folytatnak és katonai támaszpontok láncola-tával akarják körülvenni a Szov. jotunlót. Igy a többi között meg. említette, hogy nz utóbbi évek. ben minden agirwizlv ornzágban jolentőKon emelkedett a száraz, földi csapatok é« a légierők lót. »ráma. Az Amerikai EgycHÜU Allvmokban a fegyvere« erők ömlótazdmu 1030-hez viszonyít, va több mint hatszoroflára cinci, kcdetit, Nagy-Britannia rogulá-rlu fegyveres erőinek ¡¿¡«zárna a háboruclőtti időkböa visjsonyltva két és félszcrcKéic cenelkcdott. Amerika követelésére fegyveres erőket létesítenek Nyugat-Nómet. országban és Japánban, s össze-tákolják az úgynevezett európai hadsereget, amelynek az imperla. listák tervei szerint ez év végére jelentősen növekednie kell.
Az amerikai kormány békeszo. retetről szóló hazug beszelek leple alatt nagy méretekben szer. vez és épit katonai támaszponto. kat országa határain kivül. fő-leg Nyugat-Németország, Franciaország-, Anglia, Francia-Marokkó, Törökország és Japán területén.
Az utóbbi időben i^ea harcias hévről tesznek ianusdjíot az Atlanti
Tömb tábornokai, akik wallstrcc''i gazdáik parancsára országról országra futkosnak. Hol csapatoka/ szemléinek, hol szárazföldi, tengc részeli cs légi hadgyakorlatokat folytatnak, hol a szovjet határok mentén kóborolnak. A szovjettörök határon csupán a legutóbbi három hónap alatt az aznérikai és angol ka''onai klikknek legalább tiz ismertebb képviselője járt.
Nemrégen, nem messze a Szovjetunió határától az Atlanti Tömb kombinált haditengerészeti hadgyakorlatot tartott. A hadgyakorlatokon 9 ország veit részt. Norvégia cs Dáníakívételcvel a hadgyakorlatok részvevőinek nincsenek közvetlen érdekeik a Balu tenger térségében.
A kapitalista országok uralkodó körei — folytatta — félrevezetik a népeket hazugsággal, rágalmakat terjesztenek a Szovjetunióról és a népi demokratikus országokról, azt harsogják, hogy ezeket az országokat „fel kell szabadítani" a kom-munijrru* alól. Különös buzgóságot tanúsítanak ezen a téren az amerikai uralkodó körök képviselői, akik annak hangoztatáséig merészkednek, hogy fegyveres erővej kell "felszabadítani* Európa és Ázsia jelentős részét, * ezzel kapcsolat-bon felsorolják Lengyelországot, Csehszlovákiát, Magvarerszigo'', Bulgáriát. Romániát, Albániát, KL nát, a Mongol Népköztársaságot ét más országokat is,
Ha valóban szükség van arra, hogy «izeket, az országohat valakik-Col végleg megszabadítsák, ugy azoktól a kémektől. kártevőktől is terroristáktól kell megszabadítani őket, akiket egyre gyakrabban küldenek oda az amerikaiak, (Taps.) Semilyen más „felszabadí-
tásra" nincs szükség, annál is inkább, mert az egész világ tudja, hogy mit jelent a „felszabadítás* amerikai módra. A múltban az északamerikai indián törzsek embertelen kiirtását, a fülőpszigcli néppel való kegyetlen leszámolást, a fiatal Szovjetköztársaság elleni katonai intervenciót. A -felszabadítás" amerikai módra ma a koreai hódiíó rablóháboru, a béké» koreai városok és falvak barbár bombázása, nők és gyermekek ki-Mása bombákkal és halált hozó baktériumokkal.
Az amerikai kormány -segélyt* nyújt csatlósainak és ezzel kapcsolatban ahhoz a kapitalis-ta világban általános szabályhoz ragaszkodik. hogy .azt adja isten neked, ami nekünk nem kell", igy szabadul meg a nyakán maradt áruktól és az elavult fegyverzettől. A más országoknak nyújtott katonai és gazdasági segélyt arra használják fel, hogy czekot az országokat bevonják az aktív világ, háborús készülődésekbe.
Bulganyin elvtárs ezután kifejtett«, hogy míg a háborús tömből belső viszályok gyengítik, add''g a békc''ábor országai között egyre jobban megszilárdul a barátság és együttműködés. A továbbiakban kifejteit«:
A béke és demokrácia táborát, az Elbából egészen a Csendes-óceánig, a békés épüés lelkese-déso és a béke tartós fenntartásának szándéka hatja át. Fontos azonban 1''a.ngsulyorni azt, hogy .ez a tábor szükség esetére teljesen korszerű és elég erős fegyveres erőkkel rendelkezik-
Tudják gieg a lökés urak é* jusson mindig eszükbe, hogy egy uj világ.
háború veszélyesebb a kapi''-aiij. mu« szamára, mint a demokratikd tábor számára. Ha mégis háború* robbantanának ki, az hatatod fegyveres ellenállást váltana ki n összes szabadságszerető nép rtl szeről. A szabadságszerető népi minden erejüket la''ba vetné hogy cgyszersmindcckorra vége zenek a kapitalizmussal, (bihari taps.)
A tör''énílem tanulságai az muta-tják, hogy minél jobban gy«t gűlnek az imperializmus pozíció apnál inkább fokozódik az imp rialista háborús kalandok veszély az imperialisták annál inkább Szovjetunió rovására akarják mc javítani megingott helyzetüket.
Ilymódon, .min; oádig is, az (eladat hárul ránk, hogy mindé módon erősítsük hadseregünkéi légierőnket és hadiflottánkat Fegyveres erőinknek és az ejísi demokratikus tábor fegyveres erői] nek állandó harci készültsége leghathatósabb biztosíték b^rmi-j lycn eshetőségre.
Szükség esetén a szovjet Icgyl veres erők vissz« tudnak verni] bármilyen agre««/ort ugy, ühojjfj azt a szovjet hadművészet szabi'' lyai «lőirjúk. (Viharos taps)
Beszéde befejező részében Bulganyin elvtárs megemlékero''.t » Nagy Októberi Szocialista Forr»-dalom közelgő 35. évfordulójáról, majd hangsúlyozta:
Pártunk fő feladata mo»l a kommunista társadalom feUpitésö a szocializmusból a kommunizmusba való fokozatos átmsnet útján. Ezen az u''on ÍWcs'' lépé* előre a sztálini ötödik ötéves terv t«ljeeitésc.
Az október 10-i délelőtti ülés
Az SzK(b)P XIX, kongresszusa oklólwr 10-én folytatta munkájút. A délelőtti ülés M. £>. Bagirov elnökletével uyilt meg. A kongresszus áttért a 4. napirendi pont — „Mó-ilositi''i?ok az SzK(b)P szervezeti szabályzatában'''' — tárgj-alúsára. N Sz. Hruficsev, az SzK(b)P Központi Bizottságának titkára knpott szót, hojjy megtartsa előadói beszédét.''A kongresszus -¿iharos, ho.^zau-tartó tapssal fogadta N. S^. Hiuí> e«v elvtársat. .......
N. Sz. Hruscsev előadói beszédéhez elsőnek M. F. ökirjatov (Mo^kva). szólt hozzá. Kifejlettig hogy a szervezeti szabályzat s''.aba losun éa a legvilágosabban kifejti a kommunista kötelességeit és szigo. ruuu megszabja, ki lehet a párt tagja.
Ezután Mauviee Thorez, a Francia Kommunista Párt főtitkára mondta cl üdvözlő beszédít.
Thoroz ilvtúrs forró szavakkal köszöntötte a kongresszust, Sztálin elvtársat, majd leszögezte:
A Szovjetunió- fónyes példa Franciaország muukásopztálya wulmára, »mely teljes ft''l#zubadulá#árn, az cmbt>r embor által történő kizsákmányolásának iuOK»züijtett:Si<ri'', n szoclnlizmusra törekszik,
Fi-anpinorKzíig dolgozói tudjuk hogy a Szovjótuuló iiuróya 6* u»
egész világ; békéjének megdöníhe-¡etleu bástyája.
Éppen ezért honfitársaink milliói ühnepi fogadalmat /tesznek:- „A francia nép nem harcol, sohasem fog harcolni a Szovjetunió clleiy'' (Viharos, ünneplésbo átmenő taps. Mindenki feláll.)
A mi kommunista pártunk mélységesen liálás Lenin-Sztálin pártjának a marxi lenini-sztálini elmélet továbbfejlesztésének és gazdagításának ügyéhez való" rendkivül, nagy Hozzájárulásáért. Sztálin elvtárs eszméinek döntő szerepük volt a Francia Kommunista Párt, a nemzettel szorosan egybeforrott ujtipusu munkáspárt megteremtésében.
A Francia Kommunista Párt főtitkára után Furceva küldött (Moszkva) kapott szót. Arról bétáéit, hogy azok nz óriási feladatok, amelyek a szocializmusból a kommunizmusba való fokozatos átmenőt viszonyúi között az ország előtt áll nak, az egész pártmunka további megjavítását követelik.
A moszkvai városi pártszervezet intézkedéseket tesz a marxizmus-leninizmus propagandájának fokozására és a káderek eszmei, elméleti színvonalának emoléséro.
Zimianyiu küldött (ltjcloru»" SzSzK) u többi között u kövelko--''lkot mondotta ft<lszólulú*ál>nn:
A bjolorussz pártszoi-vczct vulft-iiounyl tagja egyhannulag jóvá-
>
"íagyja a módosított szervezeti >úlyzat tervezetét és mélységes clé-redettséggel tölti el az, hogy c icnd-:ivül fontos pártdokumentum a párt éhségének, erejének és hatalmának további erősítésére "irányul. Poszkrcbiscv hangsúlyozta: A kommunizmus annál hamarúljl> köszönthet be, minél 50014^"^« szervezettebben dolgoznak nz összes munkaképes szovjet polgárok. A munkához való kommunista, .yiszony szempontjából '' természetesen elsősorban a párttagoknak kell példát mu; tatniok, mint ahogyan ezt az uj szervezeti szabályzat tervezető íucS* állapitja.
Ezután Dolorc* Ibarj-uri, a spanyol Kommunista Párt főtitkára szólalt fel.-A kongresszus viliasos tapssal fogadta Dolores Ibarrurit i''s beszédét is tübbizben szakította m»? a taps.
Hangsúlyozta, hogy az S»K(b)P történelmi jelentőségű XIX. .kongresszusának határozatai a legjobb ösztönzésül szolgálnak ahhoz a lmre-hpz, amelyt Spanyolország néptö ntegel a békéért, a szabadságért és a demokráciáért vívnak,
A kongrossznst ezután llla< Ro> a Kubai Népi Szocialista (Kommu tilHtu) Párt Országos Hi*olt*ágáiiiik fötltktira Üdvözölte, akit n Mldöt-tok inclegen fogadtuk, Ezzel a délolflttl ülés \0gvtat.
Az október 10-1 esti ülés
Az S/K(b)l> XIX. kon^rcs»/-u«á-tiak uktóbor 10-i esti UUVu foly-tulóilott N. tíz, Hí''uicmv olűudól bo-védéiiok megtárgyalásR.
Az elnöklő 0. Kuukiuct) Uuriszov küldöttnek (Jukut Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaság) adta meg a szót.
Jakut föld bolsovikjei — hangsu-lyozta — pártgyülésí''lkpn teljes egé. izében helyeselték a párt uj szervezeti szabályzatának tervezetét.
Kozlov küldött (Leningrád) kifejtette, hogy a párt uj szervezeti szabályzata fokozza a párt harcképességét, szervezeti erejét.
Klimenko küldött. (Vorosilovgrád) kiemelte, hogy a XÍX. pártkongresz. 87us anyagainak megtárgyalása elősegítette a pártonbelüli demokrácia még fokozottabb megszilárdítását, a bírálat és az önbírálat kifejlesztését.
J&kubov küldött .(Azerbajdzsán Szovjet Szocialis-ie. Köztársaság) arról beszélt, hogy Azerbajdzsán kom-
niunlítál gyülésflkon é* értokczlotcl" ken egész sor ósr,rovéu«lt, kívánságot ím javuslaíot torjüiwtotti''k elő amelyek oélju a kommunisták felelőssé gének növeléco u párt Ugyo iránt.
, Alimov küldött (üzbrk SzSzK) mogállapitotta, hogy a XIX. párt kongresszus anyagainak megvitatása péltkillanul fellenjlitettc a párttagok és tagjelöltek politikai aktivitását.
Afonov küldött (Kazali SzSzK) rámutatott, hogy a módosított szervezeti szabályzat minden egyes paragrafusát a szovjet népnek "a kommunizmusért vivott harca győzelmeinek ihletője és szervezője "a párt szerépének növeléséről történő sztálini gondoskodás hatja át.
Rövid szünet után M. Z. Rz^burov tett jelentést annak a.bízottságnak munkájáról, supelvet a kongresszus a Szovjetunió fejlesztését szolgáló 195}.—1935 évi ötödik ötéves tervre vonatkozó irányelvtervezethez be-
nyújtott kiegészítések nicgvUsfr''idtWV A váluSZtott.
A kongresszus cgyliungulnu l''Jt° indta a XIX. pártkongrew/tt*«''^ 11 ''•/.ovjetunló fejlesztését 11)31—1035 évi ötödik ötéves t onatkozó irányelveit.
Ezután folytatták a vitát V Hruscsov beszámolója fölött. Kin-cscnko (Ukrán SzSzK) elmondottat A szervezeti szabályzat terveze''1" nok megvitatása során a koinmums-ták bírálták azokat a funkcioaáriu-wkat, akik a kritika-mellett tálnak, a valóságban azoobau Hby''J. vagy olyan módszerekkel, elfojtják az alulról jövő kritikát.
Ezután Emil Loevlien, a Norvt''5 Konununiita Párt elnöke tolmáci^'' ta a norvég nép forró testvéri üdvözletét a Szovjetunió Komrounii18 Pártjának és .1. V. Sztálinnak, * párt lángeszű vérérének. v
Melegen fogadrák a küldöttek 2: Indonéz Kommunista Pírt- képvi*?-
Folytatás a 3. oldalon.)
(foiyUtto a 2. óidéról.) jfjiíí''k utfsjclcBését a ezónokl emel
Índoníí Kommunista tjpvjxl«''^ felolvasta a párt
pnti

Párt Köz-
pűn''tságának Aidit főtitkár 1 üdvözletét.
A Szovjetunió Kommunista (bolsevik) Pártja XIX. kongresszusa
Hosszantartó taps fogadta 1\ Ba-tauost, a Venezuelai Kommunista Párt képviselőjét, majd" Larbi Bu-halit, uz Alffiri Kommunista Párt
Algrii
titkárát is.
Ezután az elnöklő O. Kuuiincn elvtárs bezárta az esti ülést.
Az október 11-i délelőtti ülés
. ^j. i-zK»P XIX. kongresszusa ci-Á''f- 31 1 ülésén folytatódott a •ríta N. Uniscsev előadói beszédű felett. Az első felszólaló K. _p Zsufcov (Voronyezs terület) volt.
A párt szervezeti szabályzatában jarasolt módosításokat maga az élet ttifcáija — mondotta- — Ezek a mó-«j^siTások a párt vezetőszerepének toTí-bbi megszilárdítását szolgálják.
(í A. Borkov (Szardtov terület) t;ioÍoníel''e: a dolgozók széles tö-Eegei melységwea Msznck a párt «».•vében — mint saját ügyükben — i''Tvoúk a pártot és vezérüket, tani-»•íijckaí, J. V. Sztálint.
A íz»:átovi pártszervezet kom-ur.áni^''á egyhangúlag helyeslik a •pírt nuKíositott szervezeti szabályztának tervezetét.
Ai rlu«''k ezután F. F. Kuznye-*.-.\oak \.Moszkva) - adta meg a
A hadsereg kommunistái— mou-,;dt!a — R tervezet megvitatása vtia különösen hangsúlyozták, milyen Utfoatohháguak a módosított /...uezeti uzaWilyzatnnk azok a ren-,i..Ík.ZiWi. amelyek a/. ideológiai munkának és a marxizmus-lenini»-tru» »lapjai ílbajátiU''uáuak kér. défi''ivci foglalkozunk, fi li/.''»lal:i*a végéu blztoütottii a hogy a 8/o\jot llttdH''-t.-fc politikai munkánul é* pártszer-v.-fi fúradlmtntlunul munkáikod-j.iU m/rtn. hogy í/igoiuan a párt itj tu-i-vi-írti ».mbálj/iitánnk megfelelő-t-n tterpl.ii''k a k>i«mimnU»ák«t.
• Vplakov (H/Hliulin 1 őrület) a •''•■ive/eti Mratu''d,v?nt módosít á»ánNk Imutlmo* jclentöségíröl beszélt. A kommunizmus felépítése hatalma« feladatainak teljesítéséét! t vívott harcban — mondotta —- médietetle-niil megnövekszik pártunk irányító, "vezető szerepe, minden egyes kom-friuniíta szerepe.
Sz. A. Vagapor (Baskír SzSzK) elismerő szavakkal emlékezett meg a párt bölcs lenini-sztálini nemzeti-t-''üi politikájáról, amelynek ered-aiéúyeképpen a Szovjetunió valamennyi- nemzete élenjáró szocialista nemzetté vált,
Sz. Sz. Bomjancev (VaHkije-Laki-írriilet) hangsúlyozta, hogy a kommunisták a pé*t1 uj szervezeti szabályzata tervezetének fokozott követelményeiből kiindulva bírálták pártbizottságaikat a párt-, szovjetéi gazdasági funkcionáriusokat. Ezután Hahalov küldött (Burját-
Mongol Autonom Szovjet Szocialista Köztársaság) szólalt fel. A burjátmongol nép — mondotta — afleníní-sztálini nemzetiségi politika következetes megvalósításának köszönheti,-hogy államiságot szerzett, liogy szocialista nemzetté vált.
M. M. Pidtiescnko (Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság) a többi között ezeket mondotta: hatalmas lelkesedéssel fogadták Ukrajna fővárosának kommunistái és összes dolgozói az í?zK (b)P Központi Bizottságának a párt XIX. kongresszusa elé terjesztett okmányait. A kommunisták sok javaslatot terjesztettek elő.
Az elnöklő Zs''. Sajahmetov «zután bejelentette, hogy üdvözlet érkezett a kongresszushoz az Amerikai Kommunista Párt Országos Bizottságától.
Az üdvözlet szövegét N. Sz. Pa-tolicsev olvasta fel. A felolvasást többizben viharos tans szakította félbe.
Az umerikai nép tömegei békét akarnak és őszintén kívánják a baráti egvüttmíiködébt a Szovjetunióval — mondju a többi között a távirat. —Mi, az Amerikai Kommu-nihta jVut Országon Bizottnágának tagjai, tudjuk, hogy uz cgóts világ népei meg tudják akadályozni az uj világháborút, »melyre na Amerika! Egyedit Államok imnciitilif-tál kér/.UIŐdnek.
r./mún Wllhclm lMeek, a Német -^zoclulUtfi Kgységpárt elnöke báláját fejezte kl u Szovjetunió Kommunista Pártja Központi Blzottusának és klilönöscu J. V. Sztálinnak, a Német Demokrtitiku.« Köztársaság épitőséhez nyújtott nagy segítségért.
A némefek — folytatta — békében akarnak élni egységes hazájuk-ban és nincs a földön olyan erő. amely egy hetven milliós néptől megtagadhatná a jogot, hogy önálló nemzetként éljen.'' (Hosszantartó taps.)
„ A kongresszusi küldöttek melegen fogadták B- Arismendit, az Urnguay-r Kommunista Fárt. , titkárát.
A kongresszust ezután Paul T)e Groot. a Holland Kommunista Párt főtitkára üdvözölte.
A küldöttek melegen fogadták a kongresszust üdvözlő Hilding Hag-berget. a Svéd Kommunista Párt elnökét is.
Az október 11-i esti ülés
Az esti ülésen folytatták N. Sz Hruscsev előadói beszédének tár-gj-aiását. Az elnök elsőnek I. K. Lcbcgycvnek (OMSzK) adta meg
a szót.
A ír.ódositott szenyezeti szabályzat lutalmas jelentősege abban lejlik, — mondotta —, hogy általánosítja pártunknak a XVIII kongresszus óta eltelt években gyűjtött hatalmas tapasztalatait.
Sz. J. Zaharov (Leningrád) h;ingsu!yozta, hogy híven a hazá. boz és Lenin—Sztálin pártjához, íejlckir.ck és erősödnek a flotta Üsr! káderei, a haditengerészeti tudomány uneeterel, a harci é.s poétikát kiképzés kiváló Bzakembc. 101 élenjárói.
A párt módosított szervezeti wibUlyüatának tervezete —• emel.
ki Kapnauskalto (Litván •S''&iK) — Litvánia valamennyi Páitnzcrvczetében cgylwngu he. talált.
V. G. Chovrebaavlll (Gruz Szovjet Szocialista Köztársaság) békédében a többi között ismer-tette azokat a Javaslatokat és ki. «Készítéseket, amelyeket a gruz kommunisták terjesztettek elő a
szervezeti szabályzat tervezetével [ kapcsolatban.
Gorjácsev tyumeni küldött fel. szólalása után Iljtcsev moszkvai küldött a szovjet sajtó kérdései vei foglalkozott. _ Sajtónk teljest, tcnl tudja magas hivatását —
mondotta _ a sajtó munkásat
pedig meg tudníüt felelni feladatuknak, ha továbbfejlesztik a tárgyilagos, elvszerü önkritikát ét al aiulrói jövő bírálatot.
J.ukjanov küldött (Jaroszlav!) felszólalásával N. Sz. Hruscsev-nek, az SzK(b)P szervezeti szabályzata módosításáról elhangzott clóudól beszédénél; vitája. befejeződött,
N, Sz. Hruscsev lemondott a zái''HZÓ jogáról,
M. A, Szuazlov javaalutára a konKi-cuKzuB cgyhnnguiug a kü. vetkező hutározatot hozU: , A páa-t módosított szcrvczotl szabályzatának »zöveg út alapul elfogadja. •
A párt módosított szervezett szabályzatának szövegéhez elő-terjesztett mótiosttások és ki-egéazltések megvizsgálására bl. zott ságot választ.
szovjot nép anyagi é? kulturális színvonalának további emeléséről.
Az imperializmus táborában az •elmúlt ¿vekben folytatódott a belső és külső ellentétek további éleződésének, a válság elmélyülésének és a kapitalista rendszer gyengülésének folyamata, az a folyamat, amely ez egész politikát és az egész gazdaságot a háborús előkészületeknek, a dolgozók létérdekei ellem intézett lei-méletlea támadásnak rendeli alá.
Az elmúlt években folytatódott a kapitalista országok »munkásosztályának abszolút és relativ el-nyomorodása, a mezőgazdaság hanyatlása. Törökországban például — amelyet az Egyesült Államok fökolompcsai minden józan értelem meghazudtolásával a „szabad" országok mintaképeként hirdetnek — ötmillió parasztnak valójában még talpalatnyi földje sincs és — amint az „Aksam" ci-mü török lap irja — a parasztok munkát keresve, éhezve bolyon-ganak az országban.
Az Egyesült. Államokban a1 far. merek százezret mennek tönkre és növelik a hajléktalan, vándorló mezőgazdasági munkások sorait. Csupán 1945-től 1950-lg 713.000 farmergazdaság ment tönliro és „tünt el".
Ezek a kapitalizmus garázdálkodásának szükségszerű követkéz, mónyol.
Az l.nperlalista burzsoázia Ide. olÓKiisnl luuuis Kzdmltdsokkal bizonygatják, hogy mi állítólag „csökké nü" földliozadék követ, körtében n technika womllyen azinvor-ila mellett «0111 lehet 61c-lemmel ellátni «?, egyfo uzaporodó lakosságot. Arra tihzltutvik, hogy a föld bkottstlgrtnak számát legalább felére kell csökkenteni. Ezek a szörnyek a logfélreérthc-tcrtlenebb és legyir-szataszltóbb formában hangoz''.ia.tják azokat az embergyülölettöl fűtött terve, ket, amelyeket az amerikai háborús gyujtogatók az emberek millióinak kiirtására dolgoztak kl.
Az amerikai, imperialisták támadó tervei megvalósításának ut. jában ott áll a Szovjetunió egyre növekvő ereje és békeakarata. Az imperialisták . rabló terveivel szemben ott áll a világ békéjéért keményen harcoló népek törhetetlen elszántsága.
Országunk népei Lenin—Sztá. Hn pártjának vezetésével megszabadultak a kapitalizmus béklyóitól, felépítették a szocializmust.
A szovjet rendszer egyik legna-
Részletek P. K> Ponomarcnko elvtárs felszólalásából
Az SzK(b)P XIX. kongresszusnak október 8-i esti ülésén fel-s^>lalt p. k. Ponomarenko elvtárs ''=3 ,a többi icozött. ezeket mondot-ta:
Azok a nagyszerű feladatok é$ távlatok, amelyeket az SzK(b)P
Központi Bizottságának bszámolő-ja és a XIX. pártkongresszusnak az uj ötéves tervre vonatkozó irány, elv-tervezete vetftett elénk, vilá-gc.£&n mutatják a kommunista párt gondoskodását a népgazdaság ujabb óriási fellendülésiről, a
gyobb vivtinánya volt a falu szo. elatlsta átépítése. A kolhozrcnd-szerre való áttérés lehetővé tette a mezőgazdaság évszázados ólma-radottságának felszámolását, lehetővé tette, hogy a dolgozó parasztok megszabaduljanak a földesúri és kulák elnyomástól és a vigasztalan élettől. /
A szocialista földmüvelés legszámottevőbb eredménye a gabo-nanemüek termésének rendszeres növekedése, amely 1952-ben elérte a S milliárd pudot.
Amint Malenkov elvtárs beszámolójából kitűnik, emelkedett az egyéb mezőgazdasági növények össztermése, lényegesen növekedett az ország állatállománya, túlsúlyba jutott a kolhozok és szovhozok állattenyésztése.
A szocialista mezőgazdaság ma erős és szilárd bázisa országunk lakossága szakadatlanul javuló élelmiszerellátásának, megbízható nyersanyagbázisa fejlődő iparunk, nak, forrása azoknak az állami élelmiszer-, és anyagtartalékok-nak, amelyek minden eshetőségre biztosítani tudják az országot.
A kapitalista világ gabonaössz. termése 1038-tól 1940-ig kétmllll. árd púddal csökkent. Az Egyesült Államok gabonaösszterméso 1947. tői 1950-lg 26 százalékkal esett. Az Egyesült Államok szenátusi bizottságának adatai szerint uz egy főre eső gabonafogyasztás 1950-ben 19 o/o-kal volt kevesebb, mint j, háború előtt. De az u''.óbbl évek. ben az Egycslllt Államokban nemcsak u gabonafogyaaztía csökkent, Harold Doddn, a prln-eetonl cgyotem clnöko nagyon találóan foje^to ki maját, «ml. kor azt motidtu, hogy „uz ágyuk eltakarították az umcrlliul mun. kds uoztaláról a liuat és a vajat".
Ponomarcnko elvtárs a továb. blakboo Malenkov elvtársat Idéz. vo megállapította, hogy q, buza össztermése 1952-ben 48 százalékkal növekedett 1940-hez vl-szenyitva. Ennek eredményekép. pon a buza százalékos aránya az 1952. évi gabonabcadásban jelentős mértékben megnőtt és 61 százalékot tesz kl az 1940. évi 43 százalékkal szemben.
A begyüjtőszervczetck 1951-ben 1948-hoz viszonyítva 1.4-szer any-nyi tejet, l.S-szer aanyi hust, gyapjút és bőrt és több mint két-szeranriyi tojásí'' adtak be, ami szintén jelentős mértékben túlszárnyalja az 1940. évi szinvonalat.
Jelentősen megnőtt 1951-ben a gyapot és cukorrépa beadása is.
A szovjet begyűjtési rendszer
gyakorlatában bizonyos mértékig fejlődött a beodott termeivények „áruraváltása", vagy ohogy Sztá. lin elvtárs rámutat: a tcrmékcsel re csirája. A begyűjtés során Igen sok árut kedvezményes áron bccsátr.nak rendelkezésre, aminek eredményeképpen a kolhozok és kolhozparasztok csupán 1952. ben többmliliárd ruby össz?gü tiszta nyereséghez jutnak. Sztálin elvtárs feladatul tűzte ki, hogy a termékcsere csiráit a mezőgazdaság minden ágában meg kell szervezni és a termékcsere széles rendszerévé kell fejleszteni olyanformán, hogy a kolhozok termékeikért ne csak pénzt, hanem főként szükséges iparcikket kapjanak.
Mezőgazdaságunk nagy sikerei műiden szovjet embert megörvendeztetnek Ezek a sikerek megcá. folhatatlanul tanúskodnak a szocialista mezőgazdaság döntő előnyeiről a kapitalista országok mezőgazdaságával szemben.
Beszéde további részében rámutatott. a kiküszöbölendő hlá-nyosságokra, majd> Így folytatta:
Az uj ötéves terv megvalósítása mlndsn improduktiv kiadás ál. landó csökkentesét, minden pazarlás felszámolását, szigorú takarékossági rend betartását kü-'' votcli meg.
A feladat az, hogy még jobban rendezzük a beadás ügyét, fel-számoljuk u túlságosan fclduz-zadt státusokat, minden eszközzel jtvltsuk a terményok megör. zéHót éu azUntcBsük meg n v««. teaégeket, nkadillyo/.zuU meg. a mtnöfióg roíilásitt a terményok megöraOoónél é« 8zálllt(U<án(it. cí>ökkc*ntüül< H nagy távolságra történő é.s nem éuiaacrU «íállitA. eokat, növoljük a caomagoló-anyag forgalmát és épségbenma. radását, fejlesszük kl a bogytlj. tést helyekről u közbeeső bAzlaok megkerülésével egyene«?n nz ér-tékcsltő szervezetekhez történő szállítást, vezessük be az élelmi-szeráruk adagolt széWnérését. stb.
Eoszédc befejező részében - Fo-nomarenko elvtárs Sztálin elv-társnak „A szocializmus gazdasági problémái a Szovjetunióban" c. müyét méltatta és szavalt Így fe--jezte be:
Nagy és határtalan pártunk és népünk szeretete Sztálin elvtárs Iránt. Éljem hát hosszú éveken át, minden dolgozó örömére és boldogságára, nagy vezérünk és tanítónk, a mi forrón szeretett Sztálin elvtársunk. (Hosszantartó taps.).
Részletek A. I. Mikojan elvtárs beszédéből
A XIX. pártkongresszus október 9-1 délelőtti ülésén A. I. Mikojan elvtárs beszédet mondott. Beszédéből az alábbiakat idézzük:
Elvtársak! A párt Központi BI-zottságának beszámolója, az ötödik ötéves tervre vonatkozó irány, elvek tervezete, a párt módosított -zervezotl szabályzatának terve-zete és Sztálin elvtársnak „A szocializmus gazdasági problémái a Szovjetunióban" című, a kon-gresszuti megnyitása előtt megjo. lent zseniális műve a sztálini lángelme ragyogó fényével világítja meg mind a már megtölt nagy történelmi jelcntöeígü utdt, mind azt az utat, amely előre vo. zot az egyre világosabban érzékelhető kommunista Jövendőhöz.
Hatalma» pártunk, amely XIX. kongresszusára gyűlt egybe, mél-tán dlcaöltl azt, aki nevelt, szervezett bennünket, átvezetett min-dea nehézségen é« megpróbálta-táeon, s biztosan vezet a kommunizmus teljes győzelme felé, mél-tán dicsőíti a lángeszű SztáÜnt. a kommunizmus nagy építőjét, (Viharos taps.)
A mai kapitalizmus alapvető gardasági törvényének léhycge a maximális profit biztosításában rejlik, az embernek ember általi kizsákmányolása utján. Ezzel szemben a szocializmus alapvető gazdasági törvényének léuyíge as egész társadalom állandóan növekvő szükségletei maximális kielégítésének biztosításában rejlik, a
szocialista termelés szüntelen fejlesztése és tökéletesítése utján, a legfejlettebb technika alapján.
Sztáün elvtárs uj müve megér-tetl velünk a szocializmusból a kommunizmusba vezető átmenet-nek, a kommunizmus anyagl-tech. alkal alapja megteremtésének, a város és a falu közti lényeges különbség megszüntetésének, a szellemi é* fizikai munka közti lényeges különbség megszüntetésének nagyfontosságú kérdéseit.
A világtörténelem és hazánk tör-ténelo mai szakaszában elképzelhetetlen anélkül élnünk, építenünk és harcolnunk, hogy nc «ajdtlla-nánk e] mélyreliatóan mindazt az ujat. amivel Sztálin elvtárs gazdagította a marxista leninista tudományt a társadalmi fejlődé* tör. vényeivel és útjaival kapciolatban. (Taps,)
Pártunk nagy mértékben fellendítette a közszükségleti cikkek és
az élelmiszerek termelését — mondotta a továbbiakban —. Az uj ötéves terv előirányozza a köny-nyüipar és az é!clmi«zcripar további nagyarányú fejlődését.
Mikojan elvtárs ezután összehasonlító adagokkal bizonyította, hogy a közszükségleti rcikkek termelése a Szovjetunióban állandóan emelkedik, mig az Egyesül* Államokban szün''elénGl csökken. A többi között kiemelte, hogy miközben a2 Egyesült Államokban 1951-bon a hústermelés az 1946. évihez viszonyítva 437 ezer tonnával csökkent, a Szovjetunióban ugyan-
ezen idő a''aít a hústermelés 709 ezer tonnával növekedett.
Mig az Egyesült Államokban a« állati zsiradék termelése 1951-bea 1940-hez viszonyítva 281 ezer tonnával csökkent, a Szovjetunióban a zsiradéktermelés ugyanezen idő alatt 132 ezer tonnával növekedett.
A Szovjetunióban 1951 ben több mint 40 százalékkal több répacukrot gyártottak, mint az Egyesült! Államokban répacukrot és nád-cukrot együttvéve. A Szovjetunióban 1952''bcn több répacukrot gyár. tanak, mint 1951-ben az Egyeiüt''J Államokban, Franciaországban éa Angliában ogyüttvévc.
A sztálini árcsökk«n:ési poütika megvalósításának ^ eredményeképpen — folytat''''.a Mikojan elvtárs — a Szovjetunióban a legutóbbi üt év alatt a közszUkeégleti cikkek általános árszínvonala 50 száza, ''ókkal, vagyis felére csökkent. Ez azt jelenít, hogy nu a szovjet, fogyasztó 50 rubelért aflnvi árut vehet, <i*r*nnyit öt év «lőtt száe rubelért vett.
Minél inkább nő a termelés, csökken az önköltség, emelkedik a munka termelékenysége, annál több ¡ehetőség van az árak csökkentésére és népünk jólétének emelésére. A dolgozók érdekei összeolvadnak a szocialista állam érdekeivel é-j ez szocialista társadalmunk belső erejének és hatalmának forrása.
. (Folytatás a 4, oldalon}
II SzoOIué KOMMiila (bolsevik) Pártja KI*, kongresszusa
(Folytatás u 3. ulíUlról) Mig n Szovjetunióban o* árak rendszeresen csökkennek, add''g n kapitalista országokban Állandóan emelkednek.
Mlií 1V47 vcjí^tíil 1952 trf n kenyér ára at Egyesült Államokban 28 százalékkal, Angliában 90 «rá-zulékkal, Franciaországban pedig ''¡rtbb mint kétszeresére unvelkvdctt, addig -a Szovjetunióban ez alatt az ldÖ alatt a kenyér ára 60 százalékkal csökkeni.
Mig a ht:s ára ez alatt az idő alatt a* Egyesűit Államokban 26 százalékkal. Angliában 35 százalékkal, Franciaországban 88 százalékkal emelkedett, addig a Szovjetunióba» a bus ára kövesebb inint a felére csökkent
Mikujan elvtárs megállapította, Logy a kapitalista államokban a ¡fokozódó fegyverkezési verseny a ■dolgozók életszínvonalának még r.agyobb arányú esésére'' vezet. Nem véletlen, hogy az angol konzervatívok és az angol ^munkás-párli demagógok még ígérni 6esi (tudják az angol munkásoknak, hogy helyzetük legalább a jövőben megjavul ezen a világon. Nem marad más számukra, minthogy papjaikkal együtt paradicsomi életet ■ígérjenek a túlvilágon. (Nevetés, taps.) Ezután igy folytatta:
A Szovjetunió külkereskedelme — éppúgy, mint egész népgazdasága — a háberu befejezése óla újból fellendült.
A Szovjetunió külkereskedelmének vo''umene ezldő szerint há-
rommerosah felülmúlja u háború előttit.
A kapitalista országokkal folytatóit kereskedelem - a háború befejezését követő elért években történt némi megélénkülés« után — ax Egyesült Államok agrossziv politikája következtében erősen csökkent. Ezt a csökkenést katna-tostul pótolja a baráti iT«zágok-kal folytatott kereskedelem növelése.
A háború utáni .kereskedelmünkben történt legfontosabb változá« oz, hogy az áruforgalom alapvető tömege most a demokratikus tábor országaival való kereskedelemre esik. Az idén ez országoknak külkereskedelmünkben való részesedése 80 *zázalókra rug.
A demokratikus tábor országai közötti gazdasági együttműködés az uj világpiacon gazdaságuk tervszerű fellendítésének és a népgazdasági tervek baráti összeegyeztetésének szilárd alapján fejlődik.
A Szovjetunió 1952-ben tizszer-annyi legmodernebb gépet és berendezést szállít a ncpi demokratikus országokba, mint 19-18-ban. A Szovjetunió tökéletes berendezéseket szállít a népi demokratikus országoknak, a legolcsóbb és legelsőbbrendü technikai segítségben részesiti ezeket az országokat, ellenszolgáltatás * nélkül átadja nekik a czabadakrakat. ^ gyártási engedélyeket és a termelési technológiát.
A kapitalista világpiacon — a kapitalizmus általános válságának
elmélyülése következtében — <>* országok közötti gazdasági kapcso. latok rendkívül r.lldH «llonotbi jutottak. Ii/.t a ziláltíágol fokoxm a világuralomra törckvö Egyesült Államok t<?r|cszke<lö politikája. Az amerikaiak a háború utánt Időszakban évente több mint négymilliárd dollár értékű árut cxpoi-tálnak Ityugat-Európába, do Euró páb''ól" csak egymilliárd ddlár értékű árut importálnak, magas vám-tarifákkal elzárják határukat'' az európai árubevitel előtt.
Vájjon fcjlődhet-c a kereskedő-ícm, amikor négyszerannyi amerr, kai árut adnak el NyugatrEurópá-ban, mint amennyit az amerikaiak vásárolnak?
Az uralkodó imperialisla orszá-gok fojtogatják a gazdaságilag elmaradt országok gazdasági életét. Ezeket az országokat agrár-nyers-auya¿függelékükké és a raktáraikban elfekvő árucikkeik elhelyezési piacává tették.
Mikojan elvtárs végül hangsúlyozta a Szovjetunió tántori''hatatlan békeakaratát és beszédét á következő szavakkal zár''a:
A párt XIX. kongresszusa után országunk még nyugodtabban és biztosabban ha''.ad a kommunizmus győzelme felé, vezérünk és tanítónk, a kommunizmus zseniális építője, a drága és szeretett Sztá. lin elvtárs vezetésével. (Viharos taps.) ,
Dicsőség a '' nagy'' Sztálinnak! (Viharos, hosszantartó taps, min-denki feláll helyéről.)
i lenti járás vállalt — de nem teljesített

A ceglédi járás szeptember 13-An vállalást tett az ősziek betaka-érára, begyűjtésére és a vetések gyors elvégsésérc. Vállalásuk alig. hogy mcg|<lent, szoplember 14-én cstt''.laknxoU hoáájvk « lenti iá-i''i», Kákesl elvtárshoz, néplink #xe. teteit veiéiéhux lutéreH, levelükben a küvetkciökei Írták:
ígérjük drága lUkoii elv!áru* nnk. hogy a további munkáinkban látathágo''. nvm kímélve! harcolunk (szocialista hayánk építéséért, Ötéves tervünk határidőelőtN befejezéséért. ígérjük, hogy minden nehézség közepe''/o követjük póriunkat és sziklaszilárdan megálljuk helyünket. Azzal válaszolunk az imperialisták kutyájának, a fasiszta Titónak. bogy november 7-re, a Nagy Októberi Szocialista Forradalom 35. évfordulójára az őszi munkákat cs a begyűjtést az alábbiak szerint teliesitjük -.
A vállalás pontjai között elsőként szerepel a gyors betakarítás, mert ez az alapja a gyors beadás, nak, a korai vetésnék. Vállalták a napraforgó szeptember 20-ig. a burgonya szeptember 25-ig. a kukorica október 5-ig való betakari-iását. • t
A vállalást azonban még október 10-én sem teljesítették. A községekben, a járási tanácsnál objektív nehézségekre hivatkoznak. Azza* érvelnek, hogy területí\iaoH-«águk ticTü''kcz''ében tem tudtak betakarítani. Ez mm fedi a valóságot, mert ha olyan harcosan dolgoznak, mint vállalásukban írták, a napraforgó'' és burgonyabetakari. tást el tudták volna határidőre végezni. A hanyagság következménye a begyűjtési tervek nemtelje-6icése is.
Vállalták, , hogy a burgonyabeadást október 5 ig 105 százalékra teljesitik. Október 10-ére csak 71 százalékot értek cl. A kukoricabeadási tervet Vállalásuk alap án .október 15-re 103 százalékra ke lene teljesíteni, öt nappal a határidő elölt csak 22 százalék volt az eredmény, még a legkorábban betakarítandó napraforgóból is csak 40 százalékot értek cl.
A csúfol lemaradásén l''elelöseki I3aranyai elvtárs, a járási pirtbi /ott«ág titkára, Kováéi elvtársnö, « járási tonács elnöke éi Lakatol dános, n járási DlSz-blxottság titkára, akik n vállalásban « következőképen Írlak erritl:
-Tudjuk, hogy vállalásaink nehéz. tr.unkúl köve''ölnek tőlünk, tudjuk azt, hogy erős harco; kell vívni a ku''ákokkal és klerikális reakcióval.*
Azonban még sem harcoltak kö* vetkezessen a kulákok fixapeU-lásai "Sllc''n. Nern törődtek Hogy a kulák mikor -takarít'' b8« »ikor teljciiti fcaadésj tcryét.
varlak, hogy a kulák -maga jó-száo''ábói* betakarít és eleget tesz u begyűjtési tervnek. Így következett bu az, l''ogy 10-én Reamsken még rgy kulák sem teljesítette be* adási tvrvét burgonyából, sőt fel nem s/edte. Rntnocnán Ulesák Pé'' • érné kulákmxoiiy ho/xá »«m kezdett a btiöltariiAsho*. Ebben a községben október 10-én még egy izem kukoricát sem adtak be és meg sem kezdték a betakarítását. Még súlyosabb hibákat találunk Szcnlgyörgyvölgyön, ahol a kulákok ugyan be''akarito''.tálc a napraforgót, dc a beadást egy sem teljesítette.
A vállalás aláíróin kivül a lemaradásért fele''ős a járási tanács begyűjtési osztályvezetője. Devccz Sándor elvtárs is, mert az ö feladata elsősorban, hogy gondoskodjon a begyűjtési tervek maradéktalan idejében való teljesítéséről, s arról, hoéy fe''elcsségre vonja azcka*t a tanácselnököket és titkárokat. akik megalkuvóan végzik munkájukat.
Vállalták, hogy a járás területén a tavasziárpa helyett is ősziárpat vetnek, mert az jobban tere,m\és ezzel mintegy 5 ezer mázsával töbt> árpát teime''nek az 1953-as évben. Ezzel komoly lépést tettek előre a töbVermelés érdekében. De a mai napig csak 64 százalékra tel-, jesitették ős7iírp3 vetéstervüket. Az7al mentege''ik maguka*. hogy nem érkezeit meg a szükséges vetőmag és a járás területén sem ————————
lermett elegendő. Ismerték a ne. hizségekel u váüalás megtételekor is, tehát ex nem mentesíti őket & felelősség alól, hanem súlyosbítja, mert nem gondoskodtak arról, hogy ideiében megérkezzen a velő« mag h «//cl főleg tvrmelőtxövo''.k«'' ze''einknél okoxtak kaa;«!y viil/a-•séit.
Ax ősziek vwlésónél egyedül a rozsból teljeslteiték vállalásukat. De lemaradtak a bura vetésénél, amiért már fo''ulőwég terhel Dán György elvtársat is, a mezőgazdasági osztály vezetőjét. Amikor a vetés ideje a végére ér s a vállalás ideje, régen lejárt, neki is intézkednie kellett volna. Tiogy a mag idejében a földbe kerüljön é> ne várakozzanak vetőmagcscrérc, amikor megvan a. vetőmagjuk,
A vállalás aláírói között ott van Gódor elvtárs, a lenti és Szabó elvtárs, a csesztregi gépállomás igazgatóinak neve is> Az ő fe''adatuk lett volna, hogy biztosítsák a jó mély és korai vető szánkást, ami a jó termés fő alapia- A járás tc''-rületén nem végezték el a vetőszántást, amiért őket is felelősség ferheli, ir.ert egyik gépál''omás sem "teljesítette térvét- Főleg a lentiek maradtak le a talajmunkában.
A hibákból okuljon a lenti járás és ne fe''edkezre''n meg egye" lén szerve sem vállalásaikról, felajánlásaikról, hanem tartsák azt szem. előtt és naponta ellenőrizzék annak te''jesitését.
Véletlenek — amelyek az ellenség monkálából származnak
„A *:<j<:i(illat(i Iparunk nem* c»fii mind Wl>b ú* több drut kdl termelnie, hanem inlnüjobb úm wbb árut is, A minötóa emeli-»6iwk a küvclclmónuo a termelő-c»:kö:ökrn éppuoi/ vonatkozik, mint a 1 cf///a*:tri»l cikkekre". —• Ezeket u sznvuka: mondottu többek között Gcrö Ernő c''vtára a guzdaságvezelők értekezletén. Kz oz értekezlet megszabta vala-mennvl üzemünknek 6s vólluia tunkfiak, hogyan kell még jobb munkát végezni, hogyan kell még lobb minőséggel dolgozni. Üzemeink igyekeznek megvalósítani a cárt és a kormány által eléjük tűzött feladatokat és megjavi. tani munkájukat, a minőséget. Megyénkben számos üzem ért el jó eredményeket a minőség meg-i a vitásáért vívott harcban. N cm ittU van qz azonban a megyei Mczőnazdasáöi Gépjavító Válla-latnál. Ha megvizsgáljuk munkájukat, azt tapasztalhatjuk, hogy
nem tették magukévá Rákosi Mátyás és Gerő Ernő elvtárs utmu.atását. nem igyekeztek, hogy megjavítsák a minőséget. Mi az oka annak, hogy a megyei Mezőgazda, sági Gépjavító Vállalat mennyisé, gilcg elért eredményei ellenére rcssz minőséggel dolgozik? A hibák fő. cka. hogy nem forditottak a műszaki vezetők elén gondot az elkészített népek ellenőrzésérc. az ellenőrzést félvállról kezelték. Farkas Antrl igazgató ugy beszél az ellenőrzésről, mir.tha az nem a termelési eredmények ve. lejárója lenne. Az elbizakodott-sás eredményezte, hogy a Mező-cazdnsógl Gépjavitó által elkészített traktorok döntő többsége mdr a: első próbaúton hibán lett. Tervüke; tcljcfltotték. de munkájukat nem jellemezte a lelkli«. inerotcí minősé«! munka. Több példa bizonyltja, hogy a traktorok elkerítésekor u uiwk melleit uz ullvnséii h üolpüzott. Júl mutu.ju 05i, u xulutúrnokl gcpáilunáiton történt övet, Zulutúrnokan. ez év fcbruúrlúbun a Mozőguüdasúgl Otlpjtiviló últul elkCsxt.ott ti-uk-tor ífflengelyónek csapágya minden terhelés'' nélkül uz első 10 méter uttn (''süctört. A csapágy
HÍREK
— Pé<)án október 18—10-én őszivásár lesz. A pápai ősziváaár két napján nemcsak Veszprém-megye dolgor/3i, hanem Vas, Zala, Fejér. Komárom, Győr-Sopron megyék és Budapest dolgozói Is résztvesznek. Az utazás ksdvez-ményes, A Közlekedési MinUzté. rlum erre az Időre különvonato-kat és kűlönautóbuszokat állt. tot-t be a/, emlltott oncgyéU to. i-Ulotón 90 wázalékoH utartal kod. veaménuyel.
— Megjelent öz OROSZ—MAGYAR KÉZISZÓTÁR. Szerk: H? ász Arpádné. Dolgozótok és ta. nulóink fokozódó érdeklődéssel és szeretettel tanulmányozzák az orosz nyelvet, melynek tanítása egész köznevelésünk területén kl. szélesedett'' és elmélyült. Ez tette szükségessé egykönnyen kezelhe. tő, nem nagy terjedelmű oroaz. magyar kéziszótár mogszerkesz-télét. A 800 oldala», 30.000 clm. szót tartalmazó nrótáit nyelvtainl táblázat egészíti 1U, Ara egészvá. xzonba kötvo 33 forint, félvánzon. ba kötve 28 forint, (Akadémiai kiadó.)
APRÓHIRDETÉS
BUNI)\K ATAl.AKITA.SAT, JnvftAsrtt, Irlhibuiulilk ts bürkubiiloh festéséi vállalom. Ctsy s/.aoMiWster Nngykunlzsu, SotnoKyl Béla.ti. II. (Ml)
ÜON''üOR\ eladó. Ztilucgor»zcg, Ady-u. 45. szánt. (Sü2)
SZOLÖTORKOLVT mipdan mennyiségben Jtv«sz \ Zalaegerszegi F61draűmsz6-
"etkezet. mízsánkánt 6 deciliter pálin. káérK- ... '' (551)
TOTOURBDMftNYUKl IU tulálatns ¡1 <ll), egyenkénl ''¿1,''joo forint, II tnlillulns o ilh, egyenkint lofiO forint, in tiilriUtos 000 db, rgyenként 140 torlnt nycremeiiv. nyel. OóUoló: db. egyenként ''l.^ I:l.
ZALA
A Magyar Dolgozók PArtls Zala menyei Blzottsdsinak laol». - PetelAs szerkesttfl! Szrtntó Jenó - Felelfls kladé: Darabos tvin. — Szerkesztős*«: Znlaee?r«zeí. KoMuth La|os-uiea S3. Telelőn: 22a -Kiadóhivatal: Zalsegervea Széchanvi Hr 4 Telefon: 103. - Ké«z0U a Va»meave« Nyomdaipart Vállalatait Szombathely. Kossuth Lalos-utca S. Telelőn: 73. — FelelSs veiét«: Hegedős Gyula.
után n nnav fogavkerék nxekró« nvo U ketté.ölt éí e/jjol közel négyezer forint kárt oku/Jnk nép. guzdasúgunknuk- A felelőtlenség C* a felületei munka ItgJóbban u vatim c.i a: orosztoiiMi 0épd//o. másokra tzálUtolt f/épekné/ mit. íü''.kuiotf mefí. Mindkét gcpállo-utáMon hidegvágókut találtuk u MMG által Javított gépek fogas, kerék szekrényeiben. L
Az ilyen „véletlen" az ellenség munka iából ered, amelyo; elősc-glt még az Is. hogy ugy beszél-5 nek az MMG-nél a minőségről viinlhti náluk minden rendben lenne. Több pclda is bizonyítja, az ellenség munkáját. Zalatárnol'' kon körülbelül két hete az MMG ízereiői fordítva szereltek fel egy ha jtókarcsavart.
A rossz minőség cs a felületes munka jól mutá''.ja, hogy a Mezőgazdasági Gépjavító Vállalatnál elaludt az éberség, ugyamk-kor az eltenség kihasználva az alkalmat, igyekszik ártani ott ahol tud. Az MMG kommunistái vegyék fel a harcct, leplezzék le az el''.eméget cs azokat, -akik akarva, vagy akaratlanul az el. lenség szekerét tolják. Végezzenek jebb politikai munkát és tudatosítsák a dolgozók között, rrit ielcn: a jó minőség- Farkas Antal igazgató elvtárs objektív nehézségekre hivatkozik és nem a hibák megszüntetését tekinti a. legfontosabb üoynek. A minőséggel knpcso''a osan czi válaszolta: öreg a mi minőig! ellenőrünk, nem huzunk ujjat vele. • Farkas elvtársnak tudnia kell. hogy az ilven megnyilvánulás nem segíti előbbi cz üzem minőségi munkájának megt&vitását, Ez u kije. lenté» ukitrullanul Is ax ellennig-nvk ad tápot, umolv ezt felhan/.-núlia romboló munkájában,
Sürgésen su''iinr |ák fel oddiül ''''•ínvctnágMlktíl. Okuljanak u bírálóiból. A•(. ti/.cm kummunlstúl én pártonkívüli Uolgoxól vlvjanil: utvó« luucot UKcinUkben a jobb •stn&éKért, <TAvoUt«6k el sornll« kt''zül uzvkut, uklk az üxcmru «é. piyont heztnk felülete* munkájuk« kai h belegázoltuk a dolgozók becsületébe. (Nagy Ernő)
spOrt
2. VUrlís Hstaar—Iobi ti Bányász 1:0 (1:0)
Zalaegerszeg., lűuú .nézü. Vezette: Körösi.
Oóllövo: PcrlJki.
Z. Vörös Meteor: Molnár — Doleos, Zsldö, Nádas! — Oláh. Loppcrt. — Madarász, S/abados, Kerkal, Perlaki, Grúf.
K. Dányász: Magvar — Datmi. Oro?z,. Kanizsai — S*áni II.. Fáskerti — Pó-linger. Károlyi, Schmclcz, Róth (Zsó-ter), Huszti..
Sorozatos hazai támadásokkal kezdődik a mérkőzés. Magyarnak több nehéz helyzetben tisztázni kell. Perlaki 25 méteres hatalmas lövése alig keröli cl a kaput. A 7. percben kapuelölti íömö. rülésből Szám II. majdnem öngólt vét. Komló csak 10 porc után szabadul fel. Xádasi röviddn ad haza. Pólinger cl-csipi.a labdát, ^s kapujából kifutó Molnár faképnél marad, a jobbszélsö félni a. pasan bead, de a hazai védők felszabadítanak. A 19. pépben a Vörös Meteor megszerzi a vezetést. Zsidó félpályás szabadrúgásából, a kapu ele száll a lab. da. Az előre húzódó Dolgos laposan átvágja a labdát baloldalra és Perlaki az ötös sarkáról laposan a balsarokbá lő. (1:0 a Z. Vörös'' Meteor javára.) J<>-Iramu a mérkőzés. A hazai csapat íö. Icnyl-en Játszik. X gól után Komlóban Bólingcr és Schmclcz helyet cserél. A Bányász ritkábban támad. A 33. perebtn Pólinger n védők, között kiugrik és 33 méteres éle''''« lövése alig kerüli tl a felső lécet. A másik oldalon Perlukl bcadá. sát fejeli Madarász kapu mellé. A -10. •crcl>cit Kerkal tncgugrlk, n kapust Is kicselezi, do oz alapvrtnolról csak" he-adni tud. <Mndarái>x kapja « labdát, vlssznlvell Kerkalnuk, aki nagy hely. zctben mellé Ícjcl.-A félidőben említésre mílló esemény már nem történik.
Szíinet mán ismét n hn/nlnk lendül, nek tilniodit»l)8. Perlokl fordulás.l6vé»#t'' védi Miinvar, mujd Oláh be«diWu »líll knpn mellé, l^iitán v Kinyi«* timnU 4« lapu* adogatiMtl Igyekszik tnegkö. xctllciil Molnár knuulit A lü. percben KnuiliMxM Uótli kiáll és Zsótér Jrtn be" helvettr, Továbhrn Is ,n biluyá»*ok lit. mudiink. de cmUrnl igiul aólhelvxvtet nem tudiwik ft*s*eho»nl. A Vrtrf,* Metc-orbfln Perlaki—Kiífkal esorével Igyekez-nok ti Irtmaddsnr Jiílékilu Javltnnll de n* ölösfoont lav Is csuk dflcflg, A hit. nyisibOü nx Idílkfiibeil bnlss.élsrtt JilW/./i Pólinger Iránvltln n tiimndúnoknt. A 2 . percben Pólinger mz nlapvonnllg vl«/l fel n Inbdit, bendávilMil" Kárnlvl felmnaii*nn lő. de Molnár remek vei/l. •lessel lutrit. r-lénkM nr Irum. A VÖ-Mcteorlnjn Dolgo* inei7«ér(ll é^ helyet c*erel MadíiVA«sznl A látéknwlv ebben'' n rtszében Komló játszik fölénvbcn • és körql alt Ht cgveulltéshez. A 3J. neroben a VÍWs Meteor vtsjet eerv Jónak Igir-Vuo támadist. Gróf-^Perlakl-Dolgos a labda utj»-és a lobbszílső élesen uz oldalhajóba lő. -Utána Kerkal hagy kl nagy helyzetet a-kapu előtt. Most ismét
a hazai csapat támad. Perlaki ugratja kl Jól Kerkait. aki a vetődő Magyarba Jő. Az ntolsó nercckbcn is a Vörös Alt. teor támad, ele-az-eredmény már nem változik. A 43. percben Szabadost a játékvezető kiálHtja.
Dirúlal: Közepes színvonalú mérkőzé>t vívott a két csapat egymással. Az ett•> félidőben a hazai csapat jóval többel támadt ellenfelénél, de csatársora kapu előtt nagyon tehetetlen volt. Ennek oka elsősorban az. hogy a középcsatár Kcr-kai mélyen formája alatt játszott és igy nem volt.'' aki összefogja a szárnyakat. Komló az első félidőben nem igen jutott szóhoz. Szünet után a hazai csapat visszaesett. AVintegy 10 perces támadás után Komló velte át az Kd-nyitást-. cs volt idő. amikor Közelállt az egyenlítéshez. Befejezés előtt ismét feljött a Vörös .Meteor, azonban az clso félidőhöz hasonlóan, sorra kibasználat. .lanul maradtak a helyzetek. Végered-ménvben a hazai csapat több . góllal győzhetett volna. ,
A Vörös Meteorból .Molnár, Zsidó. Per. laki cs Aladarász játszott jól, mig a K. Bányászból Magj-arr. Daum, Orosz és Pólinger játéka dicsérhető.
Kőröst alapjában véve Jól vezette a mérkőzést.
fe».

ic PROLETÁRJAI EGYESÜLJETEK!
Látogatás a paesai traktoros-leányiskolán
4Z HDP ZALANEGTEI PÍRTBIZOTTSÍGANAK NAPILAPJA
\11L évfolyam 246. szám.
Ara 50 fillér
1952 október 19. Vasárnap
A kormányhatározatok
•j
végrehajtásának biztositása és ellenőrzése
. p''-íunk utmututslsa alapján kor-•• ingatunk • miudig megszabja az .Vtiüuk ailú feladatokat, országos tetáracatokat hoz, melyeket iuo-„voi, járati községi viszonylatba» a helyi tanácsok, ezek végre-JajtwUiwUíágni. hajlanak végre. Iiveu ot«ág«>i érvényű, országos liút''iMHatoknt hozott. kormímyzn-lunic az iWi evrs Ix-gyüjtésről, az ,Wi mezösnzdn*ági munkák elvég-/.Vríil, m 1032/33. évi úllattonyéíz. -„■■A .fi-jkíztésrél stb.
lli^ynu nyer végrehnjtú*fc egy v/y koVúWiuvluttú:ozat, mi a biztoai-tik« naimk* hogy tu n mindennapi élul*-»^« ¿yakoilatbun megvalósul; jt''ii«
u Ht''lyl tanúeMiínknuk mindenek »''iőtí bmeruiök kell a immkutorUlete-¿el, nmei veken dolgoznak,'' mayát u .-.¡égyéí.u*jáiáfl, Kfa»''ge<, i-*ek politi-Í.hí, ''guxdiisági ndoINáunit. lemérniük k''li a község múltját, eddigi fejlő-iir#ét. a község luinguliiUít, n .vár !»ntú. ellenségei* tevékouységet, A keiinúayrwidtflet meg jelenese utáu üyombua fel kell méiniök mindazokat tu erflkot. amelyeket a feladn-.".i''k jó elvégzésére mozgósíthatnak, F/vk után ki kell dolgozniuk a kor. . ):iúu,vhatározaH>:ui megjelent koiiku-t t"ci»\nWk.it. A /:tÍKegej.«zog| jilráa u •¿abuiiabegyUjté-bcn <■!•-''rfc jó helye-í-.''aC-t ugy érte el. Iiogv végrehajtó Mzclt-ága a c«éplé*i és begyűjtési munkálatokban napokra 1 «.ütemezett, részletes tervit. dolgozott Li, nme-Két letárgyalt, felosztotta tagjai közt a* járást. felelőssé tette <agjait '' « bcgtfüjtésért egy-egy t«''i ületen. Lenni elvtárs azt tanítja, hogy a ~ wiVező munka a vezetés és végrehajtás művészetének egyik legfonto-sabb része. Kidolgozni « feladatokat és - megtalálni a megfelelő embereket s azokat megfelelő helyre áliitani. , -
Az egy-egy terükten a végrehaj* tá-m U-állitútt és felelősié tett dolgozók naponkénti , beszámoltatása fcotos keidén, amely alkalma« a mo-uctkiízben előforduló hibák feltáiA-sára, azok kiküszöbölésére, u jé «¡wlízen-k és kezdeményezések útvő-telire n tapasztalatcserére. Eunek - alapján a leszámolás kiérlékeléac etán jó módszerek birtokában vú-Sízhetjük munkánkat, de maguk u vezetők is állandóan tanulnak.
A k''iiin-iuyhutiirozatok végrehajtóinak diíntő biztosítéka n jő szervezi», a munkamódszer c-s u legrá-termettebb dolgozók mozgósítása "»»»ellett a tömegekkel való legszorosabb kapt''olnt megteremtése c-s biz-t"»it£«a. A legszélesebb tömegkup-«•«latok elmélyítésére szolgálnak a* "lltadöii/otUágok és azok aktivál, A *jd«egerszegl járás mind a »«waaWgyüjtéo, mind a kupásuövé-"Vk liegylljtése, valamint az őszi munkák végzése ide-p''-n a Ivgyüjtési, u mezőgazdasági
itilnnJóbi/eítiágoknt, ezek nkMvft-hálózatát állundóan foglalkoztuttu £ mozgatta. E bizottságok heten-tartották üléseiket. Élenjáró w-égoink ík, mint Pusztaszent-wM. Pttszlaedcrles, Xalaisivdnd, Zalalövt községek állaiulóbizotlKi-J* aktívái felosztották maguK ^»«tt a községet utcarészleten-^ ; és • megmagyarázták a dolgo-''"Ktiak a kormányhatározatok fon-rendelkezéseit. Ismertették ''.''''•"•lazokut az elönvöket. amiket az "yujt a bea.U''iíukat jól teljegl-'' , de ismertették mindazokat''a ^»aayokat is. melvckkel a tanács ttm.Ia«kat tujtja, akik megszegik f torv>-''ayt és nem teljesitik az állammal óembfeni kőfejlezettsés:iík»í. 1. Közegek 1—2 esetben a nem tel-jcsitu^kcl szemben felemelést és el-
számoltatást alkalmaztak, e büntetéseket megfelelően tudatosították. Igy értő el Pus;tas:cntlás:Ió község azt, hogy nemcsak járási, do megyei vi szonylatbau is az elsők közt vau a begyűjtési versenyben.
Sztálin elvtáis uzt tanítja: .,./ bolsevikok azért tfősei:, mert tartják a kapcsolatot anyjukkal, a tömegekkel, amelyei; ¿lelet adnak nekik, táplálják cs nevelik őket". E tani-tásból következik, hegy a kormány, luitúrozutok végrehajtásának fikero attól függ, hogy mennyiro tudják mozgó-sitani a kormiinyhatározatok. buti megnzabott feladatok végrehaj-•áf/uia u kommunistákat, uz aktívákat • ezen korcifzlül a dolgozók nzéle» tCmegelt.
A helyi ''anáesok fonton kérdése, hogy a konnáiiyluuároztttok felada-''ainuk végrehajtáséban n munkás-oaztAly pultjával ájlnudó, eleveu kiipesolntban legyenek. Élenjáró kózMégeink: Hoc földe, lládá eddig is uzéi t értek el jó i''rvduiéuyvkvt u kormányhatározatok végrehajtóin tóién, n begyűjtésben, ő«i mezőgazda-sági nuinkúkbtm, mert kikérték n páitízervczet segitő, iránytudó ut-mutatiwait. A zalaegerszegi járásunk eddigi eredményes munkája is ajiuak tulajdouitliaté, hogy a járási iftnűcs végrehajtóbizottíága a já-rá«í pártbizottsággal naponta ír lékelte n jiüés l>együjté.-i eredményeit és kikérte u párt segitö, irányt adó útmutatásait. ; A kormányrendeletek végrehajtásának biztosítása attól is függ, hogy milyen a személyes«példamutatás# jól szervezett-e a verseny.
Karwitdollúr és YöckCnd községben u kommunisták és tanácstagok egvemberként elsőnek teljesítették beadásukat. A személyes példamutatás eredménye lett, hogy- ezek a községek a leghamarabb kapták meg a szabadpiac jogát, lládó község a legyűjtésben azért ért el jó ered-ményt, mert páros versennyel tudták mozgósítani" a dolgozó parasztságot, amelynek eredményeit naponta a vet-scoytáblán tudatoiiitották.
A kormáuyliuu''uozatok végrehajtásának biztosítéka az ellenőrzés. Az ellenőrzés nem egy külön feladat, hanem a végrehajtás leglényegesebb kérdése. A megfelelő ellenőrzés a legjobb eszköz ti kormányhatározatok végrehajtásában megmutatkozó lazaság, fegyelmezetlenség és Tossz szellem ellen. Legfontosabb Cgzköz a kártevő, ellenséges uiuuku megakadályozására. ''
Sztálin elvtárs azt tauitja: ,'',A végrehajtás jól incgt:crvc:ctt ellen-őizése a: a: erő, amely broiiséfjünkre ''van aUban, hogy apparátusaink munkájának állapotát bármikor meg. világíthassuk",'' Ebből következik, hogy a/ ellenőrzést n kormányhatározat rendelkezéséinek megjelenése után a végrehajtásai egyidejűleg nyomban megkezdjük, Igy már mo-netközben megudja az ellenőrzés a konkrét segitséget. mert hz kellő időben alkalmazva sok hiányosságot akadályoz meg. ''/alaeséb községben a végrehajtással egyidejűleg megindított ellenőrzés küszöbölte ki, libgy a helytelenül beütemezott burgonya-ós kukoricatervet a községi tanács ''dejébcu helyesbítse. i ■. -
Ozmánbükk községben a végrehaj. tussal egyidőben megindult ellenőrzés küszöbölte ki azt, hogy tt kuláki a beütemezett, wrtést a helytelen 50 hold helyett 90 hold után ütemezzék be
A felsőbb szervek ícszcről történő ellenőrzés azonban csak egyik fajtája,az ellenőrzésnek. Helyes az ellenőrzés, hogyha alulról jön, vagyis a dolgozók vesznek részt a
A Központi Statisztikai Hivatal jelentése az ötéves népgazdasági terv harmadik éve harmadik negyedének végrehajtásáról
1 » . / «• I ». _» • . -__ ___
A népgazdaság fejlődését, valamint a dolgozók anyagi és kulturális szín vonalának emelkedését 1952 harma diíc negyedében, a következő adató! jellemzik:
Ipar
A gyáripar 1952 harmadik negyed évi teljes termelési tervét 100-1 szá zalékra, ezen belül a nehézipar 98.3 százalékra, a könnyűipar 100.9 szá zalékra, az élelmiszeripar 105.2 szá zalékra teljesítette.
A gyáripar 1952 harmadik negye dében 24.3 százalékkal termelt töb bet, mint a múlt év azonos idősz» kában. Lzcn belül a nehézipar ter mcléíc 31 százalékkal, a könnyűiparé 10.9 százalékkal, az élelmiszeriparé 32-6 százalékkal emelkedett. A nehéz iparon belül az emelkedés a búnyá szálnál 36.5 százalék, u kohászatná 21.2 százalék, gépgyártásnál 34.2 szí zalék, az épitőanyagiparnál 15.5 szá zalék. a könnyűiparon belül a textil iparnál 7.1 százalék, a ruházati ipar nál 14.1 százalék. A helyi iparhoz tartozó állami vállalatok termelési egy év alatt 103-1 százalékkal emel kedett.
Az egyes minisztériumokhoz tartozó iparvállalatok 1952 harmadik negyed évi termelési tervüket a következű képben teljesítelek;
1952
Minisztérium: III. negyedévi tcrvteljcsités •/•-a
Bánya- és energiaügyi
minisztérium ^ 102.2
Kohó- és gépipari minisztérium • -> 99.6 Középgépipari minisztérium 82.8 Könnyűipari minisztérium 101.1 Élelmiszeripari minisztérium 105-2 Epitőanyagipari
minisztérium 103.2
Építésügyi minisztérium
iparvállalatai 111-7
Közlekedésügyi minisztérium iparvállalatai 106-5 Helyi ipar minisztériuma 102.9
A kisipari termelőszövetkezetek negyedévi termelési tervüket 108.8 százalékra teljesítették, a mult év harmadik negyedévéhez képest a ter melés több mint kétszeresére emel kedett.
A fontosabb iparcikkek termelése 1952 harmadik negyedévében 1951 harmadik negyedévéhez képest a következőképpen alakult:
1052. III. ne-gyedévi terme.
lése, nz ior.1.
III. negyedévi termelés w .libán cikk megnevezne: szén 129 .
vilhmosencrgia '' 120.2
acél 112.7
vasöntvény 126.2
hengerelt rúdacél 139-9
hengerelt idomacél 120-5
esztergagépek 124.7
vasúti teherkocsi 128
tehergépkocsi 145
Diesel-motor 82.4
gépolaj és motorolaj , 128.9
tehcrgépkocsiabroncs
köpeny tégla mész cement
motorkerékpár kerékpár
rádióvevőkészülék varrógép pamutszövet selyemszövet len« és kenderszüvet bőrcipő liszt
1932. III. ne-gyctlcvi termelése. uz 1931. III. negyedévi termelés %.ában
147.6 124.2 118-2 111 122-4 120.9 145.5 118.5 103.9 103.9 107.4 1103 105-4
nyershusok, zsir és zsír-
szalonna 151.1
édesipari készítmények 128.4 cigaretta 117.2
Terven felül a harmadik negyed-évben jelentős mennyiségű vasércet, mangánércet, kovácsolt acélt, gép olajat, petróleumot, üntöttüvegef. égetett téglát, motorkerékpárt, kerék párt, varrógépet, rádiómüsorvcvőt gyártottak.
A tervvel szemben lemaradás van a'' szén, Martin- és clektroacél, ben-gcrcltacél, marónátron, kénsav, fosz formüthígya, égetett cserép, csizma munkaruha, napraforgóolaj termelésé ben.
Az Ipari minisztériumok közü. azok, amelyek termelési és termeié kenységi tervük teljesítésében elma radtak. ugyancsak elmaradtak önkölt. ségcsökkcn''tési tervük teljesítésében is.
Mezőgazdaság
A harmadik negyedévben a gabona betakarítási munkálatait a mezőgaz daság a mult évinél gyorsabban haj totta végre. Jelentős szerepe volt ebben a betakarítási munkák gépesítésének: x gépállomások és állami gazdaságok több mint kétszer akkora területen arattak géppel, mint a mult évben.
A gabonanemüek czévi termése a májusi fagykár és az aszályos időjárás következtében alacsonyabb volt, mint a mult évben.
Erőteljesen fejlődött a mezőgazda ság szocialista szektora. A termel3 szövetkezetek szántóterülete 1952 szeptember 30-án 42 százalékkal, a családok száma 32 százalékkal volt több, mint egy évvel azelőtt. A szövetkezetek területének, a családok számánál nagyobb mérvű emelkedése arra mutat, hogy az újonnan belépők (özött egyre több a középparaszt. A szövetkezetek állatállománya egy év alatt 123 százalékkal emelkedett, ezen >clül a sertésállomány növekedése 165 százalék, Az állatállomány erőteljes emelkedése .mellett az állat-sűrűség a szövetkezetekben még mindig nem érte cl az országos átlagot.
Az állami gazdaságok szántóterü-ele 1952 szeptember végén 37.5 százalékkal volt több mint egy évvel azelőtt. Az állatállomány növekedése több mint kétszerese a terület növekedésének. Emelkedett az állati ter-
mékek termelése is. A sertés- és szarvasmarhahizlalás termelése élő-súlyban kifejezve a harmadik negyed-évben háromszor akkora volt, mint egy évvel azelőtt. A tejtermelés — a tehénállomány 46.4 százalékos emelkedése mellett — 73.8 százalékkal volt több mint 1951 harmadik negyedévében. .
Az őszi szántási és vetési munkálatok lényegesen gyorsabban haladnak. mint a mult évben. A miniszter, tanács által előirt határidőkhöz képest azonban lemaradás mutatkozik.
Közlekedés
A vasúti teherforgalom a mult tv azonos nejedéhez gépest 32.6 százalékkal emelkedett, A vizlk''özlekc-dés teherforgalma 4.1 százalékkal volt több, mint a mult év azonos idő. szakában.
Tehergépkocsin . 43-2 százalékkal szállítottak többet, mint 1951 harmadik negyedévében.
A városi közúti villamosvasutak személyforgalma egy év alatt 2.6 szá-zalékkal, a városi uutóbuszközlckc désé 24.4 százalékkal, a távolsági autóbuszközlckcdésé 16.2 százalékkal emelkedett.
Arulorgatom
1952. harmadik negyedében vágósertésből 100 czef daralibal, malacból 8000 darabbal, süldőből SÍ ezer darabbal baromfibői löl vagonnal, hagymából ezer vagonnal, tejből 47 millió Htel-iel" volt több a i>együ.j-t«tt. mennyiség, anint 19.H hasonló időszakában, A negyedévi begyűjtési tervet vágómarhából 111.7 százalékra, baromfiból 112.7 százalékra, ''éjből 103.3 százalékra, étkezési burgonyából 147.5 százalékra, takarmánygabonából 10G.S százalékra, borból 27C.3 százalékra teljesítették. - Emelkedett a negyedévben a piac'', ra felhozott termékek mennyisége, igy csökkentek nz árak. Budapesten a negyedév végén az őstermelők álltul piacra hozott zsir ára 52 százalékkal, az olajó 00 százalékkal, a szalonnáé 40 százalékkal, a hizottlibáé »9 százalékkal, a csirkéé 3.1 százalékkal, a hagymáé 43 százalékai volt alacsonyabb, mint egy évvel azelőtt. A zöldségfélék ára a tavalyinál rosszabb termés folytán á.Uaiá-bon emelkedett.
A harmadik negyedévben a kl! kereskedelem 03.(5 százalékkal to''ob zsirt, 0.4 százalékkal több euVyí, 13.1 százalékkal több bőreipőt, 38 8 százalékkal több rádiót, 23 »zázalék-kul több tűzhelyet, 71.3 százalékkal több sport, és játékárut, 33 szá/.;i-lékkol több bútort adott el, mint a mult év azonos időszakúban) *
V munkások 6s alka''mazsitak számának ome''kedá«», a munkatermelékenység alakulása
Az ú»- harmadik negyedében a munkások és alkalmazottak szúrna n. népgazdaság valamennyi ágában emelkedett. A gyáriparban és uz
kormányhatározatok végrehajtásának ellenőrzésében, h ezen keresztül ax államhatalom helyi gyakorlásában Ilyen társadalmi ellenőrzést vulósit meg -a járási tanács, de községi tanácsaink is, mint pl. Pnsztaederics, Zalalövv, ahol a közlekedési utvona-lakon . icndszereseu ellenőrzik a teherautókat, szekereket a feketézés megakadályozására, amelyre a ta-*iácsok figyelmét, maguk a dolgozók hívták fel.'' A kormányhatározatok jó végre-
hojtása a szocializmus építését szol. gélja. Párltuik és kormányzatunk azt kívánja tőlünk, hogy ne legyünk elnézőek az előforduló hibákkal és azok elkövetőivel szemben. Sztálin elvtárs azt tanitja: „Ne kíméljünk egyc3 személyeket, bármilyen, legyen voziclójuk, kímélni csak az ügyet kell, az ügy érdekeit", — Paran-■volólag megköveteljük niíndea kü-rülméayek között a kormányhatározatok és ut&sitásók végrehajtását. Ezért váltottuk le Nagykapornak
községben Németh Péter vb. elnököt, ezért indítottunk fegyelmi eljárást az alibánfai vb, elnök és ozmán, bükki vb, titkár ellen, merfr nem hajtották végre a kormányhatározatokat. '' >■
• Járásunk és községeink a kormányhatározatok jó végrehajtásén keresztül .szorewu''k dicsőséget Zala megyének és járulnak tevékenyen Sözzá u siíöéialkmus felépítéséhez. C " '' • Balogh G£za
vb. elnök.
építőiparban foglalkoztatottak ma egy év alutt 08 ezerrel nőtt. Ezen belül u nők ló: számának emelkedése 22 ezer.
A* 1932 harmadik .negyedévi munkabéralap a gyáriparban — nem számítva uz 1931 december 1-i béremelést — lö-ü százalékkal volt ma. gasabb, mint a mult év harmadik negyedében.
Emelkedett u gyáriparban é* az építőiparban u munka termelékenysége. Az iparban az egy főre cső termelés lt.C százalékkal volt magasabb, mint az előző év megfelelő időszakában. Az emelkedés a bányá-. szatban 10.1 százalék, a kohászatban 12 százalék, a gépgyártásban 18-8 s/ázalék, a textiliparban 2^9 százalék.
Benbázások
1í»52 harmadik negyedében a be-i uliáw''tfiokru folyósított ősszeg 20.9 .-/ázalékkal volt több, mint 1951 lin-m-ii1«''> idiVzukában.
A negyedév folyamán üzembehelyezték löblK«k között a; Diósgyőri Kohászati Centek tij trióbuga-hengersorát, a Ráko>i Mátyás Müvek acéllicn^erdéjének uj bugasorit, a pécsi Bőrgyár krómozó épületét, a Kvlet magyarorszú gi Köz rak tárak táilyízót. Átadták rendeltetésének a veszprémi Nehézvegyiipari Kutató Intézetet és az Ásványolaj, és Föld. fcázkisérleti Intézetet. A szénbányászatban uj fejtő- és furókalapáeso-knt, szállitóbeiendezéstfket, szénosztályozó gépeket és egyéb bányagépeket adtuk át rendeltetésüknek. Ezen kívül számos üzemet bővítettek és korszerűsítettek.
A harmadik negyedévben a mező-
gazdaság többek között 231 kévekö- • tő aratógépet, 03(5 cséplőgépet, 573 | traktort, ezen kivül 10 ezer darab " különféle mezőgazdasági gépet kapott.
Az év harmadik negyedében 180 falu kapott telefont és többezer ve-zetékcs rádiókészüléket kapcsoltak be. Miskolcon .és Veszprémben uj egyetemi épületek, több városban-és közs-égben uj ídtaláuos- és középiskolák készültek el.
A lukásépités eredményeképpen töblx-k között SzlálinváTOsban, Pécsett, Oroszlányban, Várpalotán, Bo. dajkon, Nagybátonyban, Lovásziban és Diósgyőrött többrzáz lakást adtak át a dolgozóknak.
A beruházások terén az elért eted. menyek ellenére a hulyzot nem kielégítő: a beruházási munkálatok megkezdése és befejezése gyakran nem történik meg az előirt határidőre. tervek teljesítését elsősorban az akadályozza, hogy a tervfeladatot sokszor későn adják ki és a műszaki tervek és költségvetések is későn készülnek <-1.
Az építőipar nem összpontosította erőit a kívánt mórtékWn a folyamatban lévő építkezések befejezésére, számos olyan építkezést nent fejeztek be. amelyet a negyedév .végéig át kellett volna adni''rendeltetésének. Az építkezéseknél nem fordítottak kellő gondot a takarékos-ságrn, nz építési költs.''-gek különösen a mngasénitőiparban, emelkedtek.
Ku''forális és szociális eredmények
A negyedév folynmán a szocialista kultura minden területén jelentős
eredménvíket értünk el A tanév elején az '' általános iskolákba kb. 1,200.000 tanuló Iratkozott be, a középiskolai tanulók száma közel 120 ezer, kb. 10 százalékkal magasabb a mult évinél, az ipari technikumoknál a létszámemelkedés 29 százalék. Az egyetemi és főiskolai hallgatók száma 45 ezer, a mult évinek 112.5 tzá. zaléka.
A harmadik negyedévben 41 százalékkal több mü jelent meg, mint az előző év harmadik negyedében, ezek közül 332 tankönyv, 2.3 millió példányszámban.
A negyedév folyamán a falvakban 00 * uj kcsk''cnyfilmes mozgóképszínház, 00 népkönyvtár és számos kultúrotthon létesült, a negyedév végén n rádióelőfizetők száma 25 százalékkal volt magasabb, mint a mult év azonos időpontjában.
Fejlődött a negyedév folyamán egészségügyi hálózatunk. A kórházi ágyak száma a mult év azonos időszakához viszonyítva több mint 1100-al emeikedei''.i. Javult a kór-liáaak felszerelése.
1951 harmadik negyedéhez képest a rendelőintézeti . órák »zárna kb. 20 százalékkal, az üzemorvosi rea-delőórák száma kb. 25 százalékkal emelkedett. A területi bölcsődei hálózat egy év alatt 2070 uj férőhellyel bővült. A társadalombiztosításban részesülök száma egy év alatt 12 százalékkal emelkedett.
A negyedév folyamán 100 ezer dolgozó részesült ked^zményes és 80 ezer fiatul ingyenes üdültetésbea.
A Szovjetunió dolgozóit ujabb minkahfistettekre lelkesíti
a XIX. pártkongresszus
xRigi ClASzSz) Szovjet-Lettország kolhozparasztsága nagy lelkesedéssel fogadta a Szovjetunió Kommunista Pártja XIX. kongresszusának történelmi jelentőségű határozatait.
Marta Szcmule, ismert kitüntetett fejőnő a TAS/.Sz tudósítójának a többi között a következőket mondotta:
— Szpvjct-Lcttorszig kolhozpa-rasztjai mély. bálival tartoznak a kommunista pártnak .azért a nagy gondoskodásért, amelyet a nép jólétére fordit. ...Szovjet-Lettországban a kolhozrendszer a parasztokat jó-móduakká, kulturáltakká cs boldogokká tette.
— Azelőtt a mi vidékünkön sok parasztnak egyáltalán nem volt fejős, tehene. Most kolhozunkban ötszáz jóJtejclő tehén nsvcl.''dik.
— A kolhozban megnövekedett a takarmányfélék vetésterülete, uj állattenyésztő gazdaságokat létesítettek és gépesítették azokat.
A szarvasmarhaállomány az u> ötéves tervben Szovjet-Lettországban kétszeresére növekszik. ^
Marta Szcmulc befejezésül a követ! kezűket mondotta: — Nagy öröm
érezni, ho#y a kolhozfejőnő munkája is elősegíti 3 nép jólétének fokozását és a kommunizmus építésének ügyét szolgálja.
'' ★ -
Magnyitogorsik ércbányászai és kohászai napról-napra növelik a termelés ütemét. A magnyitogorszki érchegység bányászai határidő előtt tel-jesftették tízhónapós '' érctcrmclési piograiumjuk.it.
Október 16-án a magnyitogorszki kohászati kombinát nagyolvasztójának dolgozói hatalmas győzelmet arattak — befejezték tizhónapos
nycrsvastcrmelési tervüket.

BjcloruSszia fővárosában néhány évvel ezelőtt néni volt egyetlen olyan utca sem, amelyen ne látszottak volna a háború nyomai. Ezzel szemben ma már nincs olyan utca, amelyben ne építenének lakóházat, iskolát, vagy klubot.
— A kongresszus határozatai ujabb munkahőstettekre serkentenek bennünket. Én már befejeztem évi tervemet. Vállalom, hogy ez év végéig teljesítem másféléví normámat —
Mao Ceilunff elvtárs távirata «I. V. Sztálin elvtárshoz
j. V. Sztálin elvtársnak,- a Szovjet Szocialista Köztársasagok Szövetsége Minisztertanácsa elnö. kének. Elnök Elvtárs!
Engedje meg, hogy u klnal nép. a Klual Népköztársaság kormánya és a magam nevében szlvből-Jövő köszönetemet tolmácsoljam •
a Iílnui Népköztársaság klkláltá: sának harmadik évfordulója alkal. mából küldött üdvözletéért és hogy kifejezzem azt uz óhajomat szüntelenül fejlődjék és erösikljoú a két ország — Kifta fut a Szov. Jetunió — nagy és megbont hatat. Ián barátsága.
Mao Ce.tung
Csou Kn-IaJ elvtárs távirata ü. J. Visinszkij elvtárshoz
J. Vlslnszkij elvtársnak, a Népköztársaság kikiáltásának
harmadik évfordulója alkuhnából küldött baráti üdvözletéért.
C»ou En-Iaj
Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége külügyminiszterének.
Kérem miniszter elvtárs, fogadja őszinte köszönetemet a Kínai
Togliatti elvtárs és Nenni felszólalása a parlament külpolitikai vitájában
mondotta Pjotr Vezcnkov, m ,,''Avto
promsztroj" tröszt kőművese. ★
Lenin városának dolgozói forrón üdvözlik a XIX. pártkongresszus határozatait és Sztálin elvtárs történelmi jelentőségű beszédét. Október 16-án a Kiryv-gyírban gyűléseken tárgyalták meg Sztálin elvtárs beszé dét. Murzics acélolvasztár a gyűlésen bejelentette: . .
Maszlakov acélolvasztárral együtt vállalom, hogy: csapolásaink 60 szá zaiékát gyorsított módszerrel végezzük.''

— Az uj ötéves tervben — mondotta Mojszejcv mérnök — Kujbisev. ben üzembe helyezik a vilig legnagyobb vizierőmüvét. Minden erőnket, minden energiánkat és tudásunkat latba vetjük, hogy becsülettel eleget tegyünk • hazánk, pártunk és Sztálin elvtárs iránti megtisztelő feladatunknak. Amikor Sztálin elvtársnak a párt XIX. kongresszusán elhangzott történelmi jelentőségű felszólalását olvastuk, vezciiink minden szava örömmel és büszkeséggel töltötte cl szivünket.
Róma (MTI). Az olasz parlament külpoli''ikai vitájában felszólalt Píe''.ro Necní, az Olasz Szocia. lista Párt és Palmiro Togliatti, az Olasz Kommunista Párt főtitkára.
Nenni az Egyesült Államok agresszív politikáját elemezte és rámutatott, hegy ma felvetődik "a kérdés: harmadik világháború, vagy megegyezés. Az olasz szocialisták szeremének közreműködni a legfontosabb európai problémák megoldásában — mondóit* Nenni. Elsősorban meg kellene javilani a Szovjetunió és Olaszország kapcsa• latait. Nenni ezután a Szovjc unió val, a népi demokráciákkal és a népi Kínával- való kereskedelmi kapcsolatok megerősítésének szük. ségességéről beszélt. Felszólított* a kormányt, ismerje cl a népi Kínát.
Togliatti elvtárs, az Olasz Kom; munista Párt fa''tfkára kijelenttt-te, hogy osztozik Ncr.ni véleményében. Togliatti érlelte a nemzetközi helyzet feszültségének okait és hangsúlyozta, hogy a fegyver, kezesi hajsza egyre súlyosabban érezteti hu''ását. Togliatti ezután beszélt az 1948-as ügynevezett amerikai ''segélyről", a kormány csatlakozásáról oz Atlanti Szövetséghez és a fegyverkezési költségek egyre nagyobbarányu emeléséről, amelyek ma az egész költségvetés kétharmadrészét nyelik cl. Majd megállapitoMa: a gazdasági helyzet ma súlyosabb, nún1 1948-ban volt. Ehhez járul az is. hogy országunk területén külföldi haderő állomásozik. A jelenlegi parla. ment külpolitikai mérlege tehát ne. gativ.
Toglralíti elvtárs rámu''alott, hogy a kormány egész külpolitikája a Szovjetunió állítólagos .terjeszkedéséről* . költött ürügyön alapszik De vájjon hit''ek-e Önök valaha is ebben? — kérdezte Tog-
£
Az ENSz közgyűlés október 17«i plenáris ülése
New-York (TASzSz) Az ENSz közgyűlés október 17.1 plenáris ülése annak a kérdésnek vitájával kezdődött. .hogy a közgyűlés napirendjére tüzzék-e a Délafrt. kai Unió kormánya által alkalmazott faji megkülönböztetés kér. désót. Jóosto, a Délafrlkal Unió képviselője azt állította, hogy a Délafrlkal Unió faji po''itlkája belpolitikai kérdés és ennél fogva nem tartozik az ENSz jogkörébe.
Pcartson elnök javasolta, hogy a közgyűlés szavazással döntse cl, illetékes-e ennek a kérdésnek megvitatására.
Pearson álláspontját Santa Cmh chilei ég PadiUa Nervo mexikói küldött élesen bírálta.
A. J.,..Visinszkij, a Szovjetunió képviselője felhívta ft közgyűlést, hogy hozzon olyan határozatot, umellyol érvényteleníti az elnök javaslatát.
Ezufán szavazásra korült sor Pcarson Javaslatival kupcsolat-ban.- A közgyűlés a Pcarson ál-tul javasolt eljárást a szavazatok túlnyomó többségével elutasítót, ta. Pc^-son ellen szavazott 4Í|
Vasárnap, 1952 okt. 10.
küldöttség, köztük a Szovjetunió, az Ukrán SzSzK, a BJelorussz SzSzK, Lengyelország, Csehszlo. vákia, továbbá minden arab és ázsiai ország, csaknem valameny. nyl latlnamerlkal ország és több más ország küldöttsége. Pcarson mellett mindössze tlz küldött fog. lalt állást.
, Ezután a közgyűlés arról sza-vazott, napirendre tüzzék-o a Délafrlkal Unióban alkalmazott fajt mcerklllönbőztetés kérdését. A kérdés napirendre tűzése mellett 46 küldöttség foglalt állást, hat küldöttség ellene szavazott. Nyolc küldöttség tartózkodott a szava, zástól.
IDŐJÁRÁS
Várhat idöiirát: Kevés felhő, cső nélkül. Reggeli ködképződés. Mérsékelt északi szél, erős éjt. szakai lehűlés, több helyen hajna. li fogy, a nappali hőmérséklet alig változik. Várható hőmérsékleti ér. tékek: Reggel plusz 2—mínusz t, délben 11 és 14 fok között. A vár ható napi középhőmérséklet október 19-én, vasárnap 10 fok alatt lesz.
LEGÚJABB HÍREK
— ARTAJO spanyol, külügyminiszter és Von Maltz«n bonni minisztériumi osztályvezető egyezményt irtok alá, amelynek értelmében tióo millió márkára emelik a két ország árucseréjének értékét. Az árucsere keretében a nyugatnémet hadiipar fegyvereket, katonai közlekedési eszközöket, optikai és precíziós készülékeket szállít a fasiszta Francónak. 1
— HELYSZÍNI KÖZVETÍTÉST ad a rádió vasárnap a Magyarország —Csehszlovákia válogatott labda-rugómérkőzésről: az I, félidSté''l 14.30-kor, a Il-cúl 15.30-kor, a Kos-suth-adón.
— a HOLLAND hadügyminisztérium sok alkalmazottja hclytclcniti. nollandia részvételit az „európai védelmi közösségben". A hadilgymt. nisstérium külön körlevélben hivta fel a vezetők figyelmét a: ilyen alkalmazottakra,
— A BÉKE VILAGTANACS cisö kiadványa megjelent Bécsben francia, német, angol és spanyol nyelven- A kiadvány tájékoztatást ad arról, hogyan készülnek s népek s bécsi béke-kongresszusra.
— A TUNISZI KOMMUNISTA Párt emlékiratot intézett a: ENSs-U: gyűlés VII. ülésszakán részverő küldöttekhez. Az emlékiratban- követeli a francia kormány megtorló politikájának megváltoztatását.
liait-li a kormánypárt padjai felé fordulva. — Nem hiszem, hogy ez: valaha is hitték volna, mivel észszerű meggondolás alapján lehetet, icn erre a következtetésre jutni.
Az Olasz Kommunista Párt fóti''kára ezu''án az .európaizilás'' politikáját vizsgálta meg. Ar -európai sál ás" nem más, mint uz c u. rópai népek közötti valódi együttműködés akadálya — mondotta —. amelyet az amerikai imperializmus sugaima::. Egységes Európa létesítése céljából a következőket kell végrehajtini: !. A kereskedelmi korlátozásokat meg kell szüute a: és le kell mondani a .blokk-politikájáról, 2. őszintén el kell fogcd.ü ast az elvet, hogy a gazdaság {>■ szociális szempontból különböző rendszerek béké6«n élhetnek ctf-más mellett.
Toglwt''-i elvtárs rámula''ott. az olasz kormány külpolitikája a Szorje-unió, a népi demokráciák és a népi Kina ellen irányul, de e* ellen az olasz nép nagyrésze takozik. Az olasz munkásmozgalom és a kommunitta párt képes arra, hogy eredményesen harcoljon az ország szabadságáért éi független-ségéért^ a békéért.
Togliatti elvtárs végül a kővetkezőket mosdotta:--Először is kell változtatni az olasz kormány külpolitikájának célki-üz^eí •
Olyan külpolitikát kell kezdeni, amely mögött a nemzet egységesen sorakozik fel. E külpolitika alapelve kell hogy legyen a különböző gazdasági és szociális berendezésű országok békés együttélése és bekeegyezmény megkötése a pagyhataltnak között. A^ ország rövidesen poli''.ikai választás elé ''kerül. A nép elitéi/ az eddig köve-! tett külpoli'' ikát, amely a jelcr.jc-''gi nyomo''usáírs helyzetbe iutta''ja , és amely ujtbb katasztrófához ve* IzelV
A koreai-kínai népi erök sikerei
Koreai Arcvonal. (Uj Kiira). A koreui-kinai népi erök nz október 11-vel végződő hat nap alatt több mint ö ezer főnyi veszteséget okoz-
tak az ellenségnek. A népi - /erők légelhárító tüzérsége .IS ellenséges repülőgépet lőtt le éj'' további 32-t megrongált.
Az amerikai léfijertf tovább bombázza Korea békés lakosságát
Phcnjan (Uj Kína) Az amerikai légierő folytatja a békés koreai lakosság ellen intézett bombatámadásait.
Október 9-én barom amerikai B— 29-cs bombázó'' repülőgépből és több mint tiz F—80-as vadászgépből átló kötelék bombázta és géppuskázta Phenian nyugati városrészét.
OktSber 8-á:i tizenkét B—29-cs bombázó és 19 vadászgép több mint 350 nagy robbanóerejű bombát és gyújtóbombát dobott le a keleti par-
ton fekvő Vonszanra és október 9-én 30 amerikai vadászbombázó ismét támadta Vonszan városit c> külvárosait.
Az amerikai légikalézok több mint ezer nagy robbanóerejű bombát, gyújtóbombát és n4>alnvboni!>ít dobtak le békés lakónegyedekre és több mint 300 polgári személyt — főleg nőket, öregeket és gyermekeket —'' gyilkoltak vagy sebesítettek
meg.
A Churchili-kormány törvényjavaslata az Angliában állomásozó atlanti haderők helyzetéről
London. (MTI) Az angol nlsóház legutóbbi ülésén Fyfe, a Churchill-kormány belügyminisztere tötvéuy. javaslatot terjesztett bu nz atlanti-zált országok Angliában állomásozó haderőinek helyzetéről. A törvényjavaslat— moly. gyakorlatilag az Ang. Hát egyro inkább megMállva tnrtó amerikai csapatok kiváltságos helyzetét szabályozza — vám-, adó- és idegenellenőrzési mentességet bizto. sit a megszállóknak, továbbá kivonja
őket nz angol törvények és bírósagok hatásköréből.
A belügyminiszter r. törvéuyjuva?'' lat Ismertetése után moga is elismerte: a törvényjavaslat értelmét a megeshet, hogy egy idegen had» r<> tagja Angliában szolgálat* kö:''»ea megöl egy angol állampolgárt — őzért esak saját országa hadblnívaí» előtt vonható felelősségre.
A «égvenletes lörvénrjava.-li.1 heves felháborodást váltott ki » képviselők jeleutős részéből.
víinfrrrfis +
A lovászi termelési alapszervezet a legjobbakkal erősiti sorait
\ lA»-..¡¡N''jMittJojjyIdeje iiInt t \ai M"hallani a H»iü»/| Kii ,.)ji,.„r,.íi» Vállalat teilie-le»! i»''»/..
kiváló, példamutató wttnWjn»vl. A ttMbnd*ág-hi|giul tV híu>''i»i«n»i d«»lm>ttuk v«i.llu-
ll-ltfk letjei-ilé-éM, iul»4''l.li .»Uérfi''rt, \ mmiik ^ s''iiftl» «jgjiro tölil) 1)0*''
f«iit''-l''''* írniktvUH dolgozó mu-tu.irt tws lielytáHihmwtl, hogy kéw.
fl lugoszláv parasztság elnyomatása ás anyagi romlása
Jmiolni |««tunk »* dolgoz»» nepllnk .•. IliíjiluVlt''tt. A termelési pártsr.er-ii:imk»jn 1''.vuin"11 olnjtcrme-W.U-u «Ms«»«'' mnnkáwk köztll so-Vau rdlüDtrk példamutató mtmkú--»kk.il A pártszervezet politikai vímVájia ujonnui egyre tőbb boesü-lifi» jviitőnkivüU dolgozó értette heg* a kommunisták minden-Í^iT-''Kti.i«r>>. kiváló munkások.
fktóbíTi taggyűlések során nVöilött .h pártxzeivvzet kol-ji''ji"¡»-.ja. A termelésben és a béke-kók,í>''.ijo;:yzcíln>a kitűnt párton ki-
vilii dolgozók kilrlll fíalllaz finned ét mt''¡i három iMftozól a pálts/or-vezet veíotőkégo tagjelöltnek Ja fa »olt.
Ezek a pártonkívüli dolgozók megmutatták, liogv kiVrek hurcolni n párt íiltnl klllúölt feladatuk végrehajtásáért, Példamutatásuk nyomán értek ol ii békeklUesthiJogy/ésben kiváló eredményeket részlegük dolgozói. A tornu''io munkában Is kiválóan megállják helyüket. . Az alapszervezet vezetősége hónnpokoii keresztül figyelt« munkájukat. Tervüket hónapról-hőnnnru 100 százalékon felül teljesítették. A pártszervezet vezelös»''-ge beszélgetett ezekkel a dolgozókkal a pártról, a békéről, a szocializmus építéséről, paltísz Ferenc, Kovács István, Haján Pál és Uán Jenő a párttagok határozata alapján pártunk tagjelöltjei lettek. A taggyűlés határozott: érdemesek a párt tagjelöltjeinek járó kitüntetésre.
A párt s/ér ve/et politikai munka Jáuiik eredményt* nemcsak ebben a munkában muliitko/lk meg, Négy tugjelüllet taggá minősítettek, K«ok a tng Jelöltek i IHiiuölör ltozáHa, Holta Irén, Mihailt* Vrreno én Far• tan/1 István um jelöltségük Ideje alatt Is komoly fejlődésről tettek ta. nuságot. \ népncvcltfimmkábau, n tanulásban és a munkában nióttónu állták meg tv helyüket. pártizervo-zct ve/.etőségo ujnbb feladatokon keresztül neveli, tanítja őket, Így erősödnek, edződnek a togjelöltség "dejo alatt párttagokká.
A lovászi (crmelfel alapszervezet a legjobb pártonkívüli dolgozókat bevonja a pártoklatásba. A kontmuuis. uák és a pártonkívüli dolgozók szoros kapcsolata nyomáu érnek ol a lo\ úí-zi Kőolaj termelő Vállalat olajtermelésben dolgozó munkásai kiváló eredményeket".
Ahol még mindig van tennivaló
ZalakCrppány község az elmúlt napokban ál--lnndó szereplője volt lapunknak. Nem haladt előre ¡r községben a begyűjtés. A tanácselnök megalkuvó magatartást tanúsított, ami miatt el-távolították á tanács éléről- A pártszervezet néprevelői nem segítették pcli''ikai munkával a bc-cdási kötelezettség teljesítését.
Kedden, 14-én este a falu kommunistái taggyűlést tartottak, ahcl mejjbc^élték a tennivalókat oktatás megindulásával és a párttagok, tagjelöltek összeírásával kupcsolatban. A hozzászólók elmordot ák. hogy a begyűjtésben való lemaradás egyik oka az is, hogy a pár''szervezet tápjai nem rejjitlk politikai munkával a begyűjtés tervének teljesítését,
A taggyűlésen határozatot hoztak a kommunisták, hoiíy nérncvelcmunkávul lemosták a szégyent községükről.
U *
Másnap reggel u pártszervezet 21 népneve-ló¡c »orra lá''ogutt.i u beadási kötelezettségük tel-Kiitétében clmurudt dolgozó parasztokat. A t*r. mcnvfctvevö helyen hosszú "sorokbun álltak u »zeke» ok. mi''lvekcn a dolgozó parasztok szállító''-ták . beudásia wrtnt i örményeiket, A népnevelők . tedir.ényc» piunkt''.t végezlek. Munkájukból nem hlánvoztak a* érvek, Uc^éltck u dolgozó paruaz-Uikltíil úrról, hogv mlrdcn .múzs» tormóny u bóka erősíti, a szoclallwnus építését reglll dö. Be-N/.éitck ji népnevelők: u -''kulúkck ulju» kí*tcvö i sclckctíelolről ls. Kotor er.i Ferenc kulák «zabo-tílta a hízott ser tésbedBP*. A szatmakazul alatt hizlalta a disznót. A kukoricát rcju-itetti'', a be. ndásl kctelezottségOrck nem oicort eleget tenni, ¡iz adóját nem fizette és így igyekezett :ncgkáro-fitar.í u -dolgozó népit. Pártszervezet népneveiéi n kulákot leleplezték ts aljas tevékenységét <!:ncndct:ák a íalu dcHj<?z6'' parasztjainak.
Egy nap alatt 9 százalékkal emelkedett a községben a kukorica beadásának teljesítése. Emellett azonban megfeledkeztek a többi termény beadásáról, különösen a napraforgóról. Nem kl-cléíitő a burgonya beadásának teljesítése sem. Tcbb kommunista és tanácstag példamutatása hiánvzik. Kocsis József, Molnár József, Kovács István elvtársak még» nem tettek eleget beadási kötelezetIséeüknek. A tanácstagok sem i?ve!:ez. nek véldáiukkal magukkal ragadni a közsi«: dolgozó parasztjait. Bozzai János, Gájcr István, Pénzes Józscfné és még többen elmaradtak az élenlúróktól.
A répnevolők sokkal «ondosabbnn végezzék mv.nkálukat. Menlenek el először a pár''t—»rv^-tanácstagokhoz és buzdítsák őket példamutató helytállásra, hogy minden cárttagnak és tanácstagnak meglegyen az erkölcsi alapja a beadási kötelezettség teljesítésének erdekében végzendő népnovelőmunkárn, •
Az «bő nap sikerei uliin már most meon--vúh látható u munkában. Gondoljuk: — Hl*z könnven meiiy cu Egy nap ulutt 0 százuléko'' hu-ladtunk elöre. — A 0 százalék emolkcdé» mellett axonbun n kézségnek még 40 »¿¿z.alék dmuro-dúsa vun ci»uk ku^crkából, de még ennél Is r.u-uvebb u nQptufoigóból.
Zalakoppány küwég pCrtlagjal, tar.úcstugjal ¿s dolgozó rai''uszljal már «ok ízben megmutat-túk. hogy eredményes munkát tudnak végezni. Pártunk és kermánvunk megköveteli dolgozó paraszt lóinktól, liogv lelkesen vegyék kl récrüke» n szocializmus épltéréböl, u béke védelméből. Ep. uen ezért a község népnevelői harcoljanak azért hca.v a beadási kíVcIezctlséget n község dolgozó nanusztsíaa becsülettel teljesít''c- Tegyék méff clcver.c-btó lcapcfolalukat a dclgczó parasztokkal s vigyék győzelemre a begyűjtés ügyét.
Idejében javítsák ki a Ruhagyárban az oktatás hiányosságait
/ Pénteken délután 3 órakor a \terös Csillag műszak dolgozói az « ok''ttlási év megindulásának napján a politikai iskolákra sietlek.
A tanácsterem felé igyekezők között -láthatjuk Saabó Rozália, Salamon Győzőné, Győrfi Sándor, Borsos József elvtársakat, de itt látunk számoa pártonlii-Vüli dolgozót is-
A ruhagyári Vörös Csillag mű-«ak oártszer\''ezete politikai is-kcláiínsk JI. évfolyamos hullga-<ói a tanácstermet ez alkalommal " szénen feldíszítettek. A falon felirat látható: Jó tanulással a «.¿kéért.
H;imarosan megtelik a terem. Kusza Lászióné elvtársnő, az alacszervezet pártlitkára üdvözli a haligatókat és felhívja figyelmüket a tenulás fontosságára. M»id Vajda László elvtárs, a po-. Jitiksi i>kcla '' propagandistája «ói a hallgatókhoz. Fölhívta íl-gvclmüket a jegyjetclés fonlos-.»¿«ára.
. Ezután megválisztotiúk a polU ifkolit bizalmiját, Bakán Wiot elvláríut. A beszélgetés tavában folyt, amikor egy-jnuiuUn potyudczlk néhány olv.
Némoth László. Pór.ácz Jó w'' ^ Bttkin Lttjos, akli « liuiiísték moil bizalminak vű-t.isztottsk mrg. Azonbun nem bínjzlk el bírt''lut a.kékök
t''c .tunualt k késíínjüvós. ll«» ""in ;,/. dnuj-udús is ukadályozz*
a politikai i;ko!3 zavartalanságát Elek József, Balogh László, BuJ-ter Erzsébet, Fullét- Erzsébet elvtársak különböző kifogásokra hivatkozva nem jelentek meg uz első foglalkozáson.
A ruhagyári pártszervezet oktatási előkészítő munkáját a hiányosságok is jellemzik. Egyes cárttagck már az, első napon ki. fogásokat keresnek távollétük igazolására. A pártszervezet vezetőségének meg kell értetni az ilyen párttagokkal, hegy pártunk megköveteli mindenegyes tagjától. hogy fejlessze politikai képzettségét. szakmai tudását és sz általános műveltségének megfe-lelő módon kéj^zze magát. Az ilyen hanyag magatartást tar.usí-tó párttagokat a pártszervezet vonja kérdőre. Most, még az ok-látás kezdetén kell „elejét venni a lazaságoknak. Az oktatás sikere attól függ. hogy a pártszervezetek vezetőségei és a propagandisták milyen módszerekkel biztosítják a tr.r.ulü?t. Beszéljenek ezekkel p hallgatókkal és biztosítsák it Politikai Bizottság határozatai-nuk belortúiüt. ( .
inéi miiiMiiA ••'',«lliiitm
PARTtPltÉS
Útmulotóit nyújt a mtndtnnaol pórlmunkóban
Nyilt levét a hiskbmfíromi dol&ozó parasztodhoz
Vömmel értesítelek Benneteket, mint versenytársunkat, hogy büsz-kén jelentettük pártunknak Cs szeretett vezérünknek, Rákosi elvtársnak, hogy őszi begyűjtési tervünket a vállalt október SO-a helyett október 17-re teljesítettük.
Eredményeink: kukoricából 100. burgonyából 101, napraforgóból 10S százalék.
Termelési adottságaink teljesen azonosai;. Ti mégis jól vxögsttiink vagytok, ügy látszik megfeledkeztetek arról, hogy a beadási kötelezett-ség teljesítése -minden dolgozó pa. rasetnak. hazafias kötelessége.
Kövessétek a mi példánkat. Ke le-ayetek járásunk és megyénk kerékkötői a terv teljesítésében. Leplezzétek le a szabotáló kulákokat és uszáli/hordozóikat. Legyen példakép, tek Kémeth Józscfné vagy Könyves Györgyt al.il: S00. illetve 200 százalékra teljesiUttél; ■ kukoricabeadási kötelezettségüket.
Mi most mér a tervek túlteljesítéséért harcolunk. &ért vállaljuk hogy november 7-rc, a Nagy Októ. beri Szocialista Forradalom ünnepérc kukoricabegyüjtési tervünket 103. a tojás, éii baromfitervel 100 száza-Wkra teljesítjük,
Komárráio* dolgozó paratzlsága nevében:
1IF.IW J<)/.St:F
párttitkár, KISS FKIllíSC ■ bciiifUitéil áll, b, flHŐkc Kl SVA naA 1MUL VD elnök,
''Mto hlvalulos imJióügynöMji» a i.N''JUU nemrég Ismertetést udott Jugoszlávia idei mezőgiudaságl étéről, Még a hit/ug Tlto.piopiigiiHdn sein titkolhatja el a mezőgitzunságl termőién esilkkenéiének tényét., A sajtóügynökség számadatai azt mutatják, hogy .lugoe/lávlábuu a főbb gabonafélék (buza, ma és árpa) terméseredménye ü0—¡13 százalékkal ui.tcitonyabh lesz a tavalyinál, p.rfl-sett csökkent a cukorrépa, a napraforgó és mű« növények terméseredménye is.
Nem véletlen, hogy Jugoszláviában a terméshozam esőkként. A fasiszta Tito-klikk urnbnának egé»z időszaka alatt a mezőgazdasági termelés feltartóztathatatlan csökkenését figyelhettük meg. Állandóan TsüklgcP a vetésterület. 1930-ben 2.7 millió hektár, 1931-ben már 3 millió hektár maradt bevetetlenül. Idén annyi a bevetetlen térülőt, hogy Tito statisztikája nem is raerto közzétenni az erre vonatkozó adatokat. Jelentősen csökkent az állatok száma. Az ország egész mezőgazdasági termelése a háboruelőttinek felét teszi ki.
A belgrádi propaganda hiába igyekszik „kedvezőtlen időjárási viszonyokkal" magyarázni Jugoszlávia mezőgazdasági termelésének ka tasztróffilis csökkenését, a visszaesés igazi oka a fasiszta Tito-klikk bü áös parasztpoli''-ikája.
A Tito-fasíszták, imperialista gaz Iáik háborús direktíváihoz hiven, az államháztartás háromnegyedét az ország militarizálásira, a népi demokratikus országok ellen irányuló kémtevékenység, provokációk és di verziós cselekmények pénzelésére és a békotábor elleni propagandára fordítják, A''kiblétszúmu belgrádi fnsiszta csoport háborús előkészülő-tel sokba kerülnek a dolgozó parasztságnak és az egész jugoszláv népnok, A szántóvetőket a szó szoi-os értelmében lerongyolják'' a tltolstak foglalásai, beszolgáltatásai és adói. Szlovéniában tavaly négyezer s*e gényparnmtol é» köxéppnrnsztot kényszerltotti/k gazdaságának eladá sárn n rnblánszémba menő adóterhek feilext''iio céljából. Knnkovlc* bundái Idéu ŐM/.el még kegyetlenebbül bánnak el a/okkal a parasztokkal, akiknek uiu™ miből u<lót i''1/.etul, A nem fizetőket tümogoM-u kéu,v>/er--nuukátu hajtják bányákbu, ahol ha. •lászail nyersanyagokat Iwinyásuiuk az Egyesült Államok és Anglia iut-DCiluwtál nzámáia,
fasiszta Tito-ieudszcr társadul, mi támasza faluhelyen a kuluksúg, mnelyuek segítségével a titolsták foglalásaikat és más fosztogató tvui'',. »zalxilvaikat végrelmjtjók. Titoék tv ktilákok segit«igével igy%keznek en-Todelmcsségro szorítani a doKt ozó pa--flsztságot. A „falusi politika uj ''ránvvonala", amelyhez a Ix^lgrádi vezetők 1931 noveml>ero óla tartják magukat, világosan kifejezi a dolgo. fú paraíztKÍg elnyomásnak és a ki: ''■''ksiig további megerősítésének po-etikáját.
Az ,.uj irányvonal" rendszabályainak egyike a bérezés bevezetése a ^adrugákban (a titoista szövetkezetekben). Ez sokat rontott a paraszt, nág lieljT.etéu. Mint ismeretos/ a :itoisfák a kulákoknak lehetővé tet-
ék, liogy a zadragákba belépjenek,
Vasárnap, 1032 ol<t. 10,
3
Hőt ott vexotfl hülyét-foglaljanak el számos előnyllk legyen a »/övet-ke/:et többi tagjával, íi s/egéliyptl-rasKtokkal és kil/.éppuiusxtuliKul híimii-ben. a munkaegyKégnek tormé#*ot-ben! megfizetésénél a knlákok, akiknek magas Járadékot flzett6k a földért és a/, eizküxükérl, beitebel-télt a termények oroszlánrészéi, ha. bár személyesen nem vettek tény legeien részt a radniga munkájában,
A titolsták most ujabb esnpást mértek a zudruuák cgyszorU lúgjai" nnk érdekeire. Felszámolták a niun-v kaegységek természetbeni fizetésének elvét ésXn pénzbeli fizetést vezet-ték be. Fenntartották u kulákoknak a földért\és eszközökért járó magas járadékot és ugynnakkor növelték a nekjk járó nmugyls magas hivatali illetményekét. Ilyen módon a jövedelem elosztásánál a dolgozó parasztoknak jóformán semmi sem marad. A zadrugák tagjai közönséges béresekké lettek, akik a kulák-nak dolgoznak. A zadrugák végérvényesen kulákgazdaságokká, Tito
gabonatermelő üzemeivé lettek.
^ *
A munkaegységek természetbeni fizetésének felszámolása folytán a zadrugák egyszerű tagjai kénytelenek a piacon megvásárolni a mezőgazdasági terményeket és ott a spekulánsok példátlanul kifosztják őket. Ezzel egyidejűleg magántulajdonba kulák tulajdonba kerülnek a— traktorálloniások traktorai és gó-pei is.
így bát ,.a falusi politika uj irányvonala*'' megszilárdítju a kapitalizmus falusi pozícióit és ugyanakkor mégjobban tönkreteszi, rabszolgasorba süllyeszti a dolgozó parasztokat. Sok dolgozó kénytelen földjének ősrégi, vizözönelőttl műve. lésl módjára visszatérni. Macedóniában például a''parusztguzduságok 43 Mázaiékának niues pénze arra, hogy mezőgazdasági gépeket béreljen u kulókoktól. Ilyen helyeken fnokóvol. mftvellk meg a földel, A gazdaságok 20 százalékának még fttekéje sUtes. A Tlto-re«d»xerbcu a Jugoszláv pa-j rnsztok nem is iilmoilhatnnk Untöxő-beremlenésekről, vagy meiőgazdttíágl gépek ulkiduiuz&tárol,
Jtigosthívla dolgo//», puraiztságu kezdi egyre világosabban megérteni, hogy hova veret a belgrádi főkolom-pesok büuüs politikája, A htuitflu''« érr.é»ll parasztok a fasiszta terror ellenéro harerakeluck leggftládubb olleuíégolk: a Tito-klikk és impeWu. lista gazdái ellen. A dolgozó ím* rusztság tömegesen hagyja ott a ku-lúkok zndrttgált. Egyedül Vojvodi-nábau több mint 3.10 Tito''félo zad-mga bomlott fel. Erősödik a parasztok menekülése a fakitermeléstől és a katonai berendezések építkezéseiül is. a falvakban erősödik nz ellenállás Kankovies fosztogató ban-. dáival szemben, a falvak dolgozói egyro gyakrabban vonulnak u helyekbe. hogy fegyverrel a kézbeu liarcoljanak a kommunista munkások ''s a hazafias érzelmű katonák vezetésével. Még a „New-tork Times4'' c. amerikai lapnak is be kellett ismernie, liogy „elkeseredett harc folyik a Tito-rendszer és a parasztság között". Ez a harc kétségtelenül a jugoszláv hazafiak győzelmével vég. ződik. ^
A muiikásáruló „felháborodása"
Iwing Brown, a hirhedt amerikai munkásáruló, az „aFL" legutóbbi kongresszusán elitélölog fejtegette hogy Amerika európai „szövetségesei" körében egyre fejlődik „a fényűzési ösztön". Ez szerinte különösen Franciaországra áll.
Az ember azt gondolná, hogy ez a munkásáruló ..kezd mogjavului", Leleplezi, majd a fiancía, angol, olasz stb. tőkések léha, fényűző éle. ''.ét, erkölcstelen tivornyáit. Do szó sc róla.
Brown a nyugaténrópai dolgozók kenyérért folytatolt harcát nevezi , fényűzési- ösztön"-nek, Szerinte az a féuyüzé*, hogy a fntaeja munkásság, amelynek élotszluvonala a háboruelőttinek u fölére zuhant, vagy iu olasz para»ztíág, amely zömében aJtnyl Jövodelemmel sem jendelkezlk hogy magát és cnoládját emberi módon elinrthussn, több bért, rendes lnkási követel. Neki az a íénylM», hogy Nyugat-Lurépu dolgoxólnnk milliói nem éilk be u nyomorbétek-ktl,'' hiüiem a háború» kiadások ellen harcolva,, ctnbftil ílewiuoiivol; eléréséért" küzdenek.
Kiderül azonban, hogy Brown szemében nem is csak a kenyérhez való ragaíizkodús fényűzés. Mint ahogy felháborodva kifejti, a „fényűzési ösztön" erősíti , a semlegességre és a pacil''izmusra való hajlamot és szinte beteges visszatetszést vált ki minden szovjetellenes ideológiai offenzívával szemben".. Mi több, a nyugateurópai országok dolgozói veszedelmesen nyugodtak", amikor az úgynevezett szovjet támadás veszélyéről beszélnek nekik... — Más *zóvnl: Brown a l>ékét is fölöslege* fényűzésnek, a békevágyat is kiirtandó, káros ösztönnek tekinti.
El koll ismornl, hogy u sárga s/nk. szen-ezetl vezető folliúboiodása telje, sóit indokolt, Xyugnt-j''.urópa dolgozói vhlólmii ttem akarják bevonni ,u szovjet ugresszlóiól" s/óló ma»*, lagot, st<m a Wall Street tübbl ^le-ológlal iíiuelkkét, Nem azért, mert ,féuyüré»l ibztön" vau bennüli, hu-uem u/ért, miit esémégo* mttukúi-fJírtönük és öntudatuk kivéti mugá-bél L''WlffHum (és lívfug CiOwit),
pi^l''ajaüdu-íopj''hájiiiJHk Ijupérlttliz-
gju.tól büz-lőTízijét/''
1 ■ ■ . . -
fl begyűjtési minisztérium jelentése a begyűjtési verseny állásáréi
Az elmúlt héten a kukorlcube-gyűjtésben Szolnok megye változatlanul megtartotta elsőségét. Tervéi 83.1 százalékra teljesítető. A;j elmúlt hét folyamén legjobb eredményi ZaYt megye érte el a kukoiIcubogyUJtó* torén, tentol. jcMtémU 20»! százalékkal emelte.
A hukorlcnbegyüjtésl verseny alhN.ii 1, Szolnok. 2, Nógrád. 3. Pont, 4, Győr, fl Btabolca, ő, He. ve*. 7. UéUéx, 8, Komárom, l), Uoiíod, 10. Zala, 11. V«*, 12, Csongrád, 13 llajdu. 14. Vesz. prém. Ift Fejér, * 10. Tolna. 17 JüAes. 18. Somogy, 11», Baranya megye.
A burgonyabegylljtésbon az el-mult héten Szolnok megye terv-teljesítését 10 százalékkal emelte.
A burgonyabogyűjtésl verseny állása: 1. Győr. 2 Komárom. 3. Vas. 4 Zala. 5. Pest, 6. Fejér. 7. Nógrád, 8. Veszprém. 9. Borsod. 10. Somogy. 11. Tolna. 12. Baranya, 13. Hajdú. 14. Szabolcs, 15.. Bács, 16. Szolnok. 17. Heves, 18. Békés. 19. Csongrád megye.
Á napraforgóbegyüjtésbcn legjobb eredményt Vas megye érte S0.2 százalékos tervtőljesitésé-
vel.
A napraforgóbegyiijtési verseny állása: 1. Vas, 2. Fejér, 3. Nógrád. 4. Komárom. 5. Zala, 6. Gyór, 7. Heves. 8. Somogy. 9. Veszprém. 10. Szolnok. 11. Tolna.
13, Baranya, 13. rest, 14. Hajdú,15. Békés, 16. Borsod, 17. Dács, 18. Csongrád, 19, Szubolcs megye.
A hlzottaertésbogyüjtésl ver-seny álláiai 1. Ztla, 2, Pest, 3, Csongrád, 4, Hoves, 8. Szolnok, 0, Komárom, 7. Van, 8, Borsod, 0, Tolna, 10 Győr, 11. Békén, 12. Von prém, 1Ü. Fejér, 14, Nd&rAd, 15. Somogy, 10, llajdu, 17. Unru-nyu. IS. llácH, 10. Szabok» mo. iry*. v
llnroiuflbegyüjtésbcíi első Ítéltén 78.1 százulókos teljesítésével. Második Nógrád megye 70.3 szá-zutékkal, harmadik Csongrád 00.4 százalékkal, utolsó: Szabolcs, Bu. tanya és Botsod megye.
Az ország 10 legjobb községe: Nlck, Ráksl, Vácduka, Görcsöny. Onga, Lothárd, PusztaszenUászló, Pogcny, Cheinelházadamonya Nagycenk.
Az eddigi begyűjtési eredmények alapján az ország legjobb 10 járása: 1. soproni. 2. gödöllői, 3. hatvani. 4 kapuvári. 5. aszódi, 6. celldönölki, 7. nagykanizsai, 8. szerencsi, 9. siófoki. 10. sárvátl járás.
Az ország legjobb tiz községének és járásának és a három legjobb megyének, Zala, Győr és Komárom megyének adják át a begyűjtési minisztérium vándorzászlóit,
Kossut h-emlék könyv jelenik meg
Kossuth Lajos születésének 150-évfordulója alkalmából a Magyar Történelmi Társulat nagyszabású emlékkönyvet, rendez sajtó alá. A kétköte''es mü a közeljövőben jelenik meg. Az emlékkönyvet Révai Józsci clviárs népművelési minisz. térnek, a Magyar Dolgozók Pártju Politikai Bizottsága tagjának «őrsi vezetik be. A tanulmányok közölt szerepel Andics Erzsébet Kossutli-dijas akadémikus. .Kowulh harca az árulék és megalkuvók ellen " reformkorban és a íorradalcm idején'', Ember Győző Koí*u''h*dija» 1ör''éní»z Kotiu''h a honvédelmi bizottmány élén* és I. Tóth Zol''án
Kossu''.h-dij^s történész .Kossuth és a nemze''.iségi kérdés 1848— 1849-ber." cimü munkái. Az emlék, könyv Balázs József—Borús József —Nagy Kálmán, .Kossuth, a forradalmi honvédelem szervezője*, Spira György -Kossuth Lajos forradalmi szövetsége a radikális baloldallal és a »épi tömegekkel" cimü tanulmányait, valam:nt Szekfü Gyulának az öreg Kossuthról megrajzolt portréját és Révész Imro, Ko.
*áry Domokos, Sinkevies István és Vuyer Lajos egy-egy Kosiulh problémát (eldolgozó uoulminyát
közli.
Megjelent a Békemozxalmi Útmutató 6. és 7. száma
Az Oi szagot Béketanác» Tu''adásában megjelent a Békcmo/galmi -Útmutató <í. és 7. száma. A f>. s/ámu utmutató Címei ..Hogyan kc«*uljunk a 111. Magyar Békckongrcsszutca". A béke. bizottságok titkárai és tagjai ebben pontos tájékoztatást kapnak arról, hoRy a kongresszust megelőző időben milyen feladatokat kell megoldaniok. Az utmutató követésre méltó kezdeményezéseket továbbit és gyakorlati .segítséget nyújt a járási és városi küldöttválasztó békcértckezlctck meg-rendezéséhez.
A Békemozgalmi Utmutató 7. száma az újonnan alakult békebizottsá-,cok titkárainak ad tájékoztatást. A TTI. Magyar Bckekongresszus tiszteletére az ország minden táján uj bé-kebizottságok alakultak és ez az utmutató a békcmozgaltpi munkában még nem c-léggc gyakorlott bekebi-zottsági titkárokat segiti abban, hogy a békebizottságok tennivalóit megismerjék. Részletesen felsorolja azt, hogy a békebizottsági titkárnak mi* lycn feladatokkal kell megbíznia e békebízottság tagjait, utmutatást ad a kisgyülések megrendezéséhez, a békefaliujság szerkesztéséhez és a békebizottság valamennyi rendezvényének sikeres lebonyolításához. Felviiá-
gositja a békebixottságokat arról, liogy a tömcgsxetvezctckkcl hogyan teremtsenek jó kapcsolatot (i * sajtót, az Országos Béketanács kiadványait hogyan használják fclvilógo1 sitó munkájukban.
A III. Magyar Békekongresszusi megelőző időben békebizottságainkra sok munka vár. Hogy feladataikat^ sikerrel oldhassák meg, ahhoz feltét lenül szükséges a Békcmozgalmi Ut mutatók gyakori tanulmányozása.
Megnyílt Pápán az őszi vásár
Podvarock Bertalan, o Veszprém megyei tjnác» elnökhelyettesének megnyitója után megkezdődött a vásár, amelyen több mint 40 millió forint értékű átu áll a vásárlók rcn ''étkezésére, Az élenjáró UíokIŰMÖ vetkezeti csoportok és áilainl, gazdaságok is árulják kiállított szép ter. inclvényeikct, a vátár itánl itt i> ha almai érdeklődé* nyilvánul meg. Szombaton délig többszázcucr forint éttékü árut aduk cl ai állami áru'' házak és kiskereskedelmi vállalatok.
Könyvtárosok első országos konlaranclála
Könyvtárügyünk fejlődése jelentős állomáshoz érkezett. Elsőizbcn ülnek össze a falusi, járási, megyei, üzemi és tudományos könyvtáraink legjobb dolgozói, hogy közös problémáikar megvitassák. Hz év november 28— 29-én a népművelési minisztérium rendezésében könyvtáros konferencia lesz, amelynek célja a magyar könyvtárügy jelen .helyzetének felmérése és a Szovjetunió tapasztalatai alapján a jövő feladatainak kijelölése.
FIUK JELENTKEZZETEK VAJAKTANULÓNAK!
Jelentkezhetnek a 15—lf éves fiuk irásban az alább'' felvételi bizottságnál: 303. sz. vájáripari tanuló iskola, Várpalota, Hősök tere.
Nyultenyésztők figyelem!
a PrémesáHattcnyésztŐ Válla lat okt, 15-től dec. 31.Jg élőnyul begyűjtést tart, a belga óriás kivételével mindenfajta 2 kg-on felülj nyulat élősúly kg.ként 10 fprlnton áron, ugyanazt szer-ződéslleg 12 forintos áron átvew, a belga óriás ára kg.Uént 8 forint, szerződéssel 10 forint.
Ajánlja fe] átadó nyulait, Szállításról a vállalat gondosko-dik, Nagyobb tételt helyszínen készpénzfizetés ellenében ve*x ftt, Kisebb tétel ellenértékét 48 órán belül kiegyenlíti,
mfcMKS ALL ATTKN YfiRZTü VALTAI.AT ntirtapost, V., Hlltó-utea l,
A HÉT KÖNYVE I
E héten a többi között a következő könyvek jelentek meg: •
Lenin: Az Európai Egyesült Államok jelszaváról, 8 oldal, ára 50 fillér füzve.
Lenin": A háború és nz oroszországi szociáldemokrácia,. 15 oldal, ára 1.— forint, fűzve. ^ ■ ,
Lenin: Az orosz szociáldemokraták-feladatai, 35 oldal ára 1.50 forint, füzve.
Lenin: A proletárforradalom ka-touai nrogrammja, 23 oldal, ára 1.— foiiat, füzve.
Sztálin: Az oroszországi szoeiálde. mokmttt párt és legközelebbi feladatai. 23 oldal, ura 1.— forlut füzve.
Csernov: A szovjet szocialista állam, 188 oldal, áru 11— forint, kőt. vo.
T. Szeréml Borbédu: Sehiínherz Zoltán, 03 ultiul, úru: 8.30 forint, füzve.
Llnykov: Asszony a pnrton. (FI-bwóMsck) 00 oldal, ára 3,30 forint, füzve,
A szovjet költés/et antológiája, Hzeik. Kardon Láwló, «117 oldal, ára ^0.— forlut, kötve.
Frolovt Az emberi szervezet felépítése és működése, 80 olditl, ára 3.30 forint, füzve.
Illyés Gyuln: Tüz-vlz, (Dráma egy felvonásban), -13 oldal, ára 2.50 forint. füzve.
— LEHR, bonni rendörmiuiszter nyilatkozatában beismerte, hogy ekjévé tudott u hírhedt „uémet ifjúsági szövetség^ terrorcselekményeiről. Lehr hcl.vtelenitetlc Ziun hesse-ni tartományi miniszterelnök eljárását. amiért leleplezte a gyilkos ban-ditákat.
— A VOLGÁK EÜLCGTUI-XLSZTEEIUM jegyzőkben tiltakozott a -török kormánynál, hogy ez semmiféle intézkedést nem tesz a török határszervek által elkövetett határsértések megakadályozására. A jegyzék felsorolja, legutóbb milyen haUírsérléseket követlek el a török hatóságok.
a

* NEMZETKŐZI SZEMLE
m
Ázsia és a Csendes-óceán térségének népei a békéért
Október 12-én végetért Peking, biu A/.siü és u í''Nendes.óreán térsége népplnek több nuplg tartó békeértekwJeto. A csaknem -ion kUldUtt kUlllnIMlcfl orsxAirokból gyűlt ÖNNro a többi kb/.(Ht it megujltixlolt Kínából, ux KgyesUH Allumohból, Indiából, n kommti. nlRmiint dlndnlnmsiui építő h/ov. Jntunlóhól, AuMlrálláhóI, u ftiMlx. mun és u mltltarlxmuN feltá* musziásu ellen küzdő Jitpánltól éK mái országokból. Bár Itlllön. btíztf világnézetet vnlhumk. hü. lönböxő u vallási felfogásuk, vu. lumeunylen Egyetértettek a legégetőbb és u világ népeit, legjobban érdeklő kérdésben: a béke megvédésében, az uj háború gyuj-togatól ellen, .
Azsiu és a Csendes-óceán térségének népeit az agresszív amerikai imperializmus bűnös tervei és aljas cselekedetei közül különö-
sen két kérdés érinti egőwcn kiíz vetlenüh » koreai háboru én ú Japán mlUturizmu)» feUámuMiá.
Ax ázsiai és ONondesóceánl hé. keóí''lekexh''t ntiutkrtj.i végoztéve''l megválanxloUa nr. áaslul e»en. dfNÓeeánl tórség néninek iisn/e. kMtfl békfblxoltságrti, timrlym^
feladat a összehungoliil nx ntt élő hékrhureosult tevéken,íné. gél. Ax ázsiai és cwiidesóeéíni ö»»sx«kötd békeblzottság tíieguln. kuláaa httturmtts oseniényo úrinak a nugy nemzetközi demokratikus iMorgulonm''ik, amely napjaink, ban fcltartóxtuthututlanul tőr elő. re. uj és uj győzelmekkel gazda, godlk. A világ békeszerető százinll. :lól a népek bécvi békekongresszu-sónak előestéjén büszkeséggel üdvözlik az összekötő békeblzott. ságot, 1000 millió ember türhetet.
I len békeakaratának kép\ isclőjét.
Pinay és az amerikai „emlékirat"
Ismeretes az amerikai-francia diplomáciai „konfliktus", amelynek liire az elmulfc napokban be. járta a világsajtót és különösen a nyugati sajtót. Az Egyestilt Államok kormáinya nem éppen gyen. géd hangú jegyzékben figyelmeztette Pinayt és minisztertársait, hogy nincsenek megelégedve háborús erőfeszítéseikkel. Az amerikai diplomáciai okmány any-nyira önérzetén billentette az egyébként nem túlságosan Önér-zeteskedö Pinayt és kollégáit, hogy kénytelen volt azt visszautasítani.
Érthető, hogy az ilyen esemény a francia burzsoá sajtóban sem maradt visszhang nélkül. Mlntlia zsilipeket nyitottak volna meg, ugy árudt a lupok hasábjairól a felgyülemlett amerikacllenes elkeseredés, visszatükrözve a francia burzsoázia hangulatul mulatt, hogy nz nmerlkulak frun. oluors/.ágl öukényn érzékenyen érinti érdekeikéi. Jellemzőül elég megemlíteni a burzsoá „Combot" cikkét, amely nyíltan megírja: „Azoknak, tiklknek látását.hallá, sát még nem vett« el egészen ax atlanti propaganda, látniuk én hallnnlok kell, hogyan nő egéctx Franrluországbuu tu amerlknollc. no« hangulat hullámit. Az Idegen helyőrségek zavaró Jelenléte ux or. s/ág különböző részeiben a függetlenség elvesztésének érzését kelti mindenfelé. Mindez uduvc-
zet, hogy a francia hazafiak egy. re jobban felismerik az Atlanti Szerződés igazi jellegét."
A francia, amerikai „viszály" azóta ujabb fordulatot vett és a francia kormány újra bcliuzt;l a nyakát. Pinay kormánya kiderítette, hogy az amerikai okmányok nem is olyan súlyosak, mi. vei csupán „sajnálatos félreértés, ről" volt szó. A nyugtalanító ki. fejezéseket nem a jegyzék tartalmazta. hanem a hozzácsatolt emlékirat, az pedig „tévedésből" került a francia kormány kezébe. Eredetileg Dunnák, a párizsi amerikai nagykövetnek szánták, „tájékoztatásul". Lehet tehát dróton rángatni a francia kormányt, le-bet szidalmazni is, de csak a hú. ta mögött. Jellegzetes atlanti önérzet.
Sőt, Plnuy tovább is megy. A bizonyos uinerlkul Jegyzék és em-léklrat következtében 44 milliárd frankkal csökkentik a fegyverke. résre szánt tengerentúlról Jövő „segélyt". Vájjon «5 nrru kés*, téti a francia mlnUifcrcInöküt, hogy csökkentse a luullkludiUo-kat? Nom, Pinay sokkal nyíl-vánvnlóbb megoldást választ, nml méltóbb hozzá. A katonai Idilt. ségvetésbtil hiányzó 44 milliárd frankot elveszi u polgári költség* vetés előirányzataiból, magyarul-ujabb merényletet követ el i* francia nép érdekel, a dolgo. zók élutszliivouulu ellen.
A nyugatnémet országi amerikai összeesküvés
Hntulnu*.» felháborodást keltett Nyugat-Németországban Zlnn Itessenl szociáldemokrata tartományi miniszterelnök leleplezése. A „német ifjúsági szövetség" „technikai .szolgálat" fedőnévvel titkos terrorista csoportot szene, zett, amelynek az a feladata, hogy megsemmisítse a Némcton<zág egységéért, a békeszerződésért harcolókat. Az uj Ilitler-jugen-dek nem voltak válogatósak: lis-táikon „x-eset" megjelöléssel egyformán szerepeltek szociáldemokrata és kommunista békeharcosok. Olyan szentélyeket is felvettek a megsemmisítendők névjegyzékére, mint NIemöller hesse-ni evangélikus egyházi elnök, Hcincmann volt bonni belügyminiszter. Wirth kancellár.
Zinn leleplezésében nemcsak az Volt a figyelemreméltó, hogy az egyre inkább amerikai gyarmattá váló Nyugat-Németországban Ilyen fasiszta szervezetek működhetnek, Kiderült, hogy ezt u terrorbandát egyenesen a/, amerl-kai megszállók szervezték, ők látták el anyagi eszközökkel, ük szerelték fel fegyverekkel és ők gondoskodtak szakszerű klképzé. sültről, egy Garwod nevű muorlkal ♦Uzt felügyelete alatt, Ziiui lf. loplezése után u nzenezet néhány fökolomposát — »kikről mtdlcH.
kiderült, hogy volt RH.hrl. grtntju |nterió*tntták, Amikor tíiinnU hlra »IJulolt Doitolly nme. nitoi íübl«tft<iiior, nyomban ««lUüld. tn hflyottMét, Miunuoi «ebori,
nkl értésérc adta nz illetékes nyugatnémet hatóságoknak: a gonosztevőket szabadon kell engedni, mert „amerikai alkalmazottak" és Így a nyugatnémet biró. ?ág jogtalan Ítélkezni felettűk.
A terrorbanda azonban nemcsak az amerikai megszállók támogatását élvezte: működéséről tudott az Adcnauer-kormány is, sót annak ellenére'', hogy a kivégzést listákon szociáldemokraták is szerepeltek, vagy talán éppen ezért — a német szociáldemokrata párt Ollenhauer-félc vezetősége is. A „német ifjúsági szövet, sőg" „technikai szolgálata44 Ade-nauer minisztériumaitól is kapott jelentős anyagi támogatást. A német nép és különösen Njf-volt birodalmi. gat-Németország lakossága ebl^p az összeesküvésben ujabb nyltékát látja: hova vezet a különszerződés, az „európai vittel-ml szövetségben" való részvétel, az Adenauer-korraány én, amerl-kai gazdáiknak politikája. Nyugat-Németország lakosságának véleményét IdfeJezl az a 8,046,417 szavazat, amelyet eddig gyűjtőt, tek H békeszerződést követelő hatalmú» '' népszavazási mozgalom során. Nyugut-Néju^''ország lu. kossága tudju. hogy «»AmAra egyetlen ut vezet u biztos, boldoff Jövő fel«; folytatni u tárgyaltokat a Némft DtsnoUratikuH K«*-társiuAg népi kamarája áa a boB-Ul S/llV.''lNégl gyűlés meghízni''>d
Uüslitt, nuuft^remtcnl Náinct^ •»»ág i?ffy*ég»«t, a békés, doMiol.tw« lllttlM Nélll(d0l''NX|\tf0t,
Két járást megelőzve a nagykanizsai járás tört az élre
A Megye» Pártbizottság begyűjtési vándorzászlójáért különösen clc< „erscny alikult ki az elmúlt héten az élenjáró három járás Ste A srótwktól a Zalaegerszeg,, most pedig mindkettőt megelőzve n nagykanusai |ári<¡szerezte meg az t lsőségct. Az utolsó két járás sor ftWJic nein változott, de mindkettő sokat javított az elmúlt heti ered-idényen.
J, NAGYKANIZSAI JARAS I 3. ZALASZENTGRÖTI JARAS
Egyre növekvő vcrsenylcnJülettcl r*gsxcrczték az első helyet. Sokat javítottak munkájukon az elmúlt na-rokbfn Italx>tt bírálat óta. Fehér Lajos is Nagy Lajos elvtársak megmutatták. hogy le lehet küzdeni a be gyűjtés területén fennálló különböző nehézségeket. Keményen felelősségre vonták a hanyag munkát végző tanácsokat és nem tűrtek meg semmiféle megalkuvást a begyűjtést szabotáló kulákokkal szemben. Különösen a iiapraforgóbcgyüjtés terén végeztek példamutató munkát. Az címűit hét hez hasonló szívós munkára van szükség ahhoz, hogy továbbra is megtartsák az első helyet,. Ehhez kü lönösen az szükséges, hogy burgonya-, kukorica- cs a scrtésbegyüjtés területén is behozzák a még meglevő Níjcbb lemaradásukat.
2. ZALAEGERSZEGI JARAS
helyre szorultak vissza. Gyutai elvtárs arra nézve is ígéretet tett, hogy a legközelebbi értékeléskor vissza-szerzik a vccscnyzászlót. A szót azonbaq nem követte a tett, Lcinara. dásuk most még nem súlyos és "ha ismét a régi, tőlük megszokott lendülettel látnak munkához, akkor ui-ból uz élre törhetnek, de ha továbbra is csak ugy dolgoznak, mint az cl'' mult héten, akkor könnyen lehetséges, hogy a legközelebbi értékeléskor már az utolsók kö/ött tnlálják magukat,
I. LETENYKI JARAS
IId az elmúlt hetekben is ugy dotuoi« tak volna, mint a Irg. utóbbi tit napban, akkor most nem az utolsóelőtti helyen, hanem az elsők kÖ\ zött lennének. Poga-csics Károly és Zlcgcr Vilmos elvtársak jó munkájának köszönhető, hogy járásaink közül ők érték cl iú elmúlt héten'' a legjobb eredményt. Ez bizonyítja azt, ha előbb fognak munkához, előbb érhettek volna cl ilyen eredményt. Legyen tanulság részükre az 1952-cs őszi begyűjtési szakasz a jövőre nézve. A negyedik helyet most sem bérelték ki véglegesen, ha továbbra is ugy dolgoznak, mint az elmúlt napokban, ők is beleszólhatnak a legjobbak küzdelmébe.
Kövessék a Megyei Tanács Téglagyárai ES telepei a zalalövői téglagyár példáját
A téglagyárhoz vezető ut csúszóssá vált. Az esó az elmúlt éjszaka i» esett, ez azonban csak kovésbbó gátolhatta a téglagyár dolgozóinak munkáját. Nvorigyártósból 110, égetésből pedig 125 fzáralékos eredményt értek cl k ezzel behozták lemaradásukat,
A III. negyedév kezdetén nagy nehézéitől okozott a föld hiány« — mondja Bukó Jánoi telepvezető —. A földünk elé« volt ugyan, de tol« volt apró ka* vIccmI és kőtörmelékkel. Mindent meglőttünk, hogy felszámoltuk ez anyaghiányunkat, de Így ls n földnek 00 százalékú hn''znu. vchotctlonnö vélt. Dolgozóink jó munkáiénak köszönhetjük, hogy »Ikerült a termeléshez szükséges földet lciregoláznunk. Dolgozóink megértették, hogy a terv törvény, amelyet végre kell hajtanunk. Legjobban az tájt nekik, hogy az egyesülés telepei szégyenletesen lemaradtak a terv teljesítésében Mi éves tervünket eddig 964 százalékra teliesitettük.
A III. negyedévben több mint 23 nap kiesésük volt a minőségi agyag és a száritóhelyek hiánya miatt. Az üzeni vezetősége a térvteljesités és az agyag-biztosítás céljából kapcsolatot te. remtett a «Törekvés" tsz-el. Megállapodtak, hogy a gyár mellett elhúzódó földből a Tsz bizonyos mennyiségű részt át ad a gyár részére, a gyár viszont ugyanolyan mennyiségű, de megmü velésre alkalmasabb területet enged át- Ezzel a közös megállapodással a jövő évre is biztosit hatták az agyagot.
A megyei Tatarozó Vállalat még augusztusban elkezdte szárllószinek építését. A határidő október l-e volt, de a száritószin még a mai nap sem épült fel Volt olyan idő. amikor a Tatarozó Vállalattól feléje se r.éztck a munkának. Az l-es számú te-lenen méscsak a száritószinek lábalt készítették el. A Tatarozó Vállalat rossz munkája miatt 500 ezer léniával kevesebbet gyárt, hatlak.
__ TVT ¿tf lobb eredményekot XTX érhettünk volna el a fii. negyedévben — mondja Ml-
Mióta a zalaegerszegi járás meg. szerezte tőlük a verscnyzászlót, azóta visszaestek a munkában. Bár száza-lékszcrücn ők is emelték egyes bc gyűjtési ágakban eredményeiket, dc ez kevés volt még a második hely megtartásához is. Gyutai István elvtárs még a vcrscnyzászló átadásakor is kétségbevonta a zalaegerszegi járás elsőségét. Csikós Márton elvtárssal együtt elbizakodottá? tette őket a járás eredménye, aminek következménye az lett, hogy most a harmadik
5. LENTI JARAS
iMíffMv A j \*UAUltn T£.>OJIcí&fir I

Ax elmúlt bélen tovább fokozta t: cd menyeit. Jól dolgoztak a begyűjtés minden igában, dc ez mégsem volt elég ahhoz, hogy tovább tartsák <bő helyűket. Még nem használták ki a'' járás összes adottságai és lehető-ségrít, Balogh Géxa és Baán Joachlm ilvtársak kissé elbízták magukat a sáiidorzáikló megszerzése után és ax ■•le* >cm tudott melegedni náluk, mins tovább kell adniuk, liogy is. mét visszaszerezhessék, további még sxivásabb munkára van szükség, Van mit fennlök a burgonya-, kukorica-és Httésbrgyüjtés terén. Megtanul, balták most axt, hogy ax elsőséget megtartani nehezebb, mint azt ineg-szerezni. ''
A7 elmúlt heten náluk is jeUa-tős emelkedés volt. Ez azonban kevés volt ahhoz, hogy elkerüljenek az utolsó helyről. Minden . lehetőségük megvan ahhoz, hogy a következő értékeléskor jobb eredményt érjenek el. Ehhez azonban ax kell, hogy Kováét Sándomé ós Devec: Sándor elvtársak még kö-veikeze''caehbon von|ák felelősségre a küt«lc»«égmula»ztó.tanácsokat és a begyül lésnél no tűrjenek meg semmiféle lazaságot az osztályai-knceggel szemben. Fokozottabb »«• gllség«''. és ellenőrzést biztosit«*, nak a lemaradt közcéguknsk. Különösen » napraforgóból, baromfiból 6* a sertésből való lemaradáauk súlyos. Természetesen nemcsak erekben, hanem a begyűjtés többi ágában is sokat kell még javíta. niok munkájukén, hogy behozzák ez élenjárókat.
A városok közötti versenyben
1. Zalaegerszeg,
2. Nagykanízo.
A városok közötU verseny is egyre élesebb. Az elmúlt héten mindkét város komoly eredményt ért el. Ahhoz, .hogy az eUő helyet tartani tudja Zalaegerszeg, Szabó János elvtársnak «ok tennivalója van, lőleg u kukorica, a napraforgó és a baromfi bcgyüjléae tcKlíe^én. Jó Unne, ha u dolgozókkal való kapcsolatának megszilárdításán ke-rwtHll javítana ellenőrző munká. fán.
Sztbenyl Kálmán elvtára nem tanult nz cdd<g elhangzott bíráló''okból. Nagykanizsa csak azért ál] a begyűjtésben a második helyen, m«rt megyénknek nlnei több városa. Ilyen eredményekkel nem másodikak, hanem utolsók « városok versenyében.
Az élenjárók példájára
Tanácselnök, titkár
l''usztaszcntlászló Boncodfölde Szent ílszló Garabonc Zalacsány Szűvágy
Egyre nő azoknak a községeknek a száma, abc! nemcsak teljesitik, hanem túlteljesítik a besrvüjtési előirányzatot az őszi kapásokból. Szil-v°svcn Bécs Gyula és Molnár Tibcr megmutatták. hogy kitartó, szívós munkával a begyűjtési előirányzatot nemcsak teljesíteni, hanem jelentően túlteljesíteni is lehet. Napraforgóból a 255 százalékos begyűjtési eredményük egyedülálló a megyében. Büszkék rájuk a megye dolgozói.
kuko rlca
03 18 111 «5 101 100
burgonya
fA 200 138 103 100 100 145
napraforgó
'' 160 11 166 70 171 101 253
Bódls Dezsőné, Farkas József Kálmán István, Kcszte Zoltán Gáspár József, Zászló Margit Molnár József, Jantl József Tódor látván, Panker János Bécs Gyula, Molnár Tibor
Tódor István és Panker János egyforma eréllyel vitték az összes kapálok begyűjtését. Nincs is lemaradásuk egyikből sem, mindegyikből elérték, sőt kukoricából és napraforgóból túl is haladták a 100 százalékot. Molnár József és Jantl József 171 százalékos nsprsforgóbegyüjtési eredménye is dicséretreméltó, a kukoricából azonban javíta-1 niok kell.
kukorica burgonya napraforj
7 1U0 30
Mura-zemcnyo 33 SC
-Muréa 23 80 30
l''átró • 3« 33 ''57
Kumccta 0 40 2!)
tíosztoln 43 74 17
Az élenjáró községek közé egyre többen soroznak fel, d<> egyen küz''égok mért mindig nom vonnék erről ludomáit. Tóih József és f/''^ Etelka a bírálat óta sem Javított munká-,,''V; colig mout már valóban nom khot orra hl-y lr<-*ni, hogv teje» n kukorica, éretlen n burgonya, de fölog ü nöpraíorgóru nom vonatkozik
Farkar, István, Fatér Józscfné Nátrán Erzsébet, Hcgudüs Imre Gombos Gábor, Csondor Gyula Hózcnstciner László, llerbal Istváu Tóth József h„ Péter Etelka A''urga István, Varga Antol
ez. Farkas István éí Fatér Józsofné sem erőlteti mog mngát, hogy javítson n község begyűjtési orodményeln, A kukoricabegyüjtéaben logrow-szabbak ft míüyében, oz pedig ogyáltalábön nem megtuztoiö számukra. AJi olmhradott tanácsaink ¿bredjenok fel vágr<» és küvotkozoteton hajtsák végro a begyűjtést lörvényu
szőri Rozália —. Valamennyien azon igyekeztünk, hogy tervünket túlszárnyaljuk. Brigádjaink, «ál nem ritka a 130—140 száza-lékos teljesítmény sem- A jó tel-jesltményeket annak köszöntetjük, hogy n dolgozók öntudata nevelés folytán növekedett » a munkafegyelem megszilárdult. A dolgozók önmaguk Ítélték el munkafegyelem mcgfártőlt. Auauxxlutbnn történt utoljára egy nagyobb mérvű munltufegy«»-lemsértéü. Molnár Imre ké«ön lott bo doluoznl. Az ö íflulolcs-sego én hanyagsága számos dol'' gozó torvtoMo»ltáséro kihatott. A pártezervozet vozotűségo és u mü-szaki vezotöség hosszasan elbeszélgetett vele. Magmugyarúztálc neki, hogy milyen helytelen ma. li&viselotet tanuPitott és hogyan hátráltatta dolgozó társainak tol-lesitményét. Molnár Imrének használt a birálat és a felvilágosító munka, mert azóta példamu-talóan dolgozik. Az a brigád, amelybe tartozik, a legutóbb 138 százalékos átlagteljesítményével tünt ki. Gyártfnk dolgozói vállalást tettek, hogy a III. negyedév hiányosságait pótolják és felajánlást tettek, hogy a IV. negyedéves tervüket 110 százalékra te!-i«sitik. Tervünk túlteljesítésére megvan minden lehetőségünk. Számosan példát mu>atnak jó munkájukkal, kiváló eredményeikkel. Ezek kej^ött van Tóth Rozália és Bognár István is, akik példát mutatnak valamennyi fiatalnak- Bognár István 130—132 százalékra teljesíti a tervét. Tóth Rozália kézivelőként dolgozik és naponta a 2000 tégla helyett 25G0—2800 tégla vetését végzi el.
A zalalövői téglagyár dolgozói megmutatták az egyesülés telepeinek, hogv jó munkával jó eredményeket lehet eltrr.l. Azok a telepek, amelyek lemaradtak, kövessék a zalalövőiek példáját. ~ Az egyesülés központja pedig nn. gyebb figyelemmel kiférje a telepek munkáját. Ha ez megíör-ténik. blzonyc*. hogv a Za!a meeve Tanácsa Téflacváral Egyesülés telepei nem kullognak szégyenletesen n legutolsók között a tervleljesltásbcn.
NaüU í>ntf
IVrs feledkezzünk meg* a knpAfiok mellett a tel«, <o|ún-6h bnroitiíiheirytljtgftról sem
Megyénk dolgozói augusztus 20-án megfogadták, hogy a begyUjté*! verseny novunfber 7-lg s/.óló s/.uku-svában ugy dolgozunk, hogy november 7-én a minisztertanács begyilj. tusi váüdorzászilóját elhódítsák Vas megyétől, Ebben a versenyben alig pár hét választ el bennünket november 7-től, a verseny értékelése napjától.
Iía az eddigi begyűjtési eredményeinket vizsgáljuk, nem mondhatjuk el, hogy mindent megtettünk annak érdekébea, hogy fogadalmunkat teljesítsük.
A begyűjtési munkánkban komoly hiányosságok vannak, melyek egyrészt abból fakadnak, hogy egyes tanácsaink néni értik meg, hogy a begyűjtésben csak akkor tudunk jó eredményeket elérni, ha munkánkat ugy szervezzük, hogy egyszerre teljesítjük tervünket az összes begyűj-ícndjj terményekből.
Ez a ldányosság különösen abban mutatkozik meg, hogy tanácsaink nem szorgalmazzák a tej-> tojás-( barom fibcgyüjtési tervek teljesítéséi-Pedig mindnyájunknak tudni kell azt, hogy november 7-én, a verseny kiértékelésénél uz Hs-zcs begyűjtendő termények nlapján lesz a kiértékelés. • ,
Tanácsaink ugy gondolják, hogy n kupíUnüvények begyűjtésével már olflgot lettek a lttgytljtésl feladatok uak. Ezt o holyteleu nézetet k«ll maziíüntotnünl: az .«hősiéért folyó hnro érdekében, az elmúlt hotelt tojás. és lmroraflbegytljiési erodají''
nyel «ut mutatják, hogy tanáesolnK nemtörődömsége folytán megyénk a buromflbegylljtésbeii visszaesel6 a nyolcadik helyre, K* a vlsszaost''1« ntuiál Is súlyosabb, mivel u baromfi-begyűjtési tervllrvk nagyobbik részét ebbea az időszukbau kell Ikv gyűjteni, Eppea ezért Jtell többet tö-rőiluie tanácsainknak a tojás- és ba-romfíbegyüjtéssel.''
Tanácsaink vonják felelősségre a hanyagokat, magyarázzák meg az állammal szembeni kötelezettség teljesítésének fontosságát és minden körülmények között szerezzenek érvényt a begyűjtési törvéhy teljesítésének. A magyarföldi és a márok-földi tanácsok munkájában külö11«-sen sok a javítani való, mert évi tojásbegyüjtéei tervüket 30, barom-filjegyüjtési tervüket pedig 20 százalékban teljesítették.
A hátralévő időt ugy használjuk fel, hogy biztosítani tudjuk a tej-, a tojás- és a baromfibegyüjtési tervünk teljesítését, a feladat teljesítése nem lehetetlen, hiszen az alkotmányunk . íinncpéro folyó versenyben a tej-, tojás- és ba rom f i begy ü j lésben országos elsőséget szereztünk. A ba-romfibegyiijtésben jelentős feladat vár az MNDSz-asszonyokra- Az ő feladatuk, hogy nz MNDSs tagjai elfőnek tegyenek eleget beadási kd-lelez\utségüku<»k és néldnmutntásuk-Val mozgáaltsák it dolgozó parw/t-
tMoonyoknt,
(Kovács IstKin)"
'' ........ ■
fihucrda, 10A2 olu. 6.
javitsák meg munkajukat
Látogatás az újra benépesült pacsai traktoroslányiskolán
A pacshi traktoroslinyis-kola íijra benépcsültr Az iyicoia lombos fái között sötétkék ovtrúlos lányok vizsgálják a gépeket. Legtöbbjük előtt még ismeretlenek a különböző i^áttmányű traktorok, ara-tó-, kévekötőgépek és az ekék. biró Jolán, mielőtt az iskolára jött volna, másfél hónapig dolgozott a pölöskei gépállomáson. A rövid idő alatt szerzett tapasztalatait ismerteti a lányokkal, büszke arra, hogy nővére is traktoros cs a nyáron í> volt az első kombájnvezető, ö már sokat tud, szeretik és tisztelik is ezért a gépállomáson. — Ida ezután minden é\ bcu kombájnt fog vezetni és egy év múlva én is — teszi hozzá elgondolkozva és fürkésző szemmel néz végig a lányokon, figyelve, hogy beszéde, milyen hatással van rájuk.
Alig pár órája, hogy ismerik egymást, mégis úgy érzik, mintha együtt nevelkedtek volna fel. Legtöbbjük most van először kollektívában. A kezdeti bizonytalanság hamar elmúlt, mert a közösség ba. rátságot és szeretetet nyújt.
''A megnyitó ünnepségre készülnek. Az egyik papirt és ceruzát készít ciő, a másik most kapott új traktorosruhát. ¡¿»izgatja, mert azért a lányok az ovciál-fcaui is lányok- maradnak • — hiába mond bárki bármit. .Másutt csoportokban
beszélgetnek az otthonról és arról, hogy ugyan mi lesz itt? öröm és boldogság ilyen iskolában tanulni. Tiszta, nagy előadóterem vár a tanulókra, hálószo bák hófehér lepedőkkel és takarókkal. Az ebédlőben még asztalosok dolgoznak.
Nem kell fizetni a lányoknak azért, hogy szakmát tanulnak, mint a múltban. A traktorosiskola tanulói 368 forintot kapnak egy hónapban. Azon* kivfcl teljes ellátást és ar.ii minöczek fölött áll, szakmát.
A lányok az előadóteremben gyűltek össze, ahol lirdci Zoltán elvtárs, a gépállomások megyei központjának politikai vezetője ünnepi megnyitóbeszédei mondott.
— A női munkaerő bevonásának a termelésbe nemcsak gazdasági, hanem politikai jelentősége is vaj) - mondta beszédében Erdei elvtárs. — A múltban a nő nem volt egyen-lőjogú a férfiakkal. ^ Ha egyforma munkát végeztek • is, alig felét kaptál:, mint a férfiak. Különösen a mezőgazdaságban zsákmányolták ki a nőket, nehéz fizikai munkájukért filléreket fizettek, megbecsülés helyett nevetést kaptak.
Alkotmányunk a nőknek egyenlő jogot biztosít a férfiakkal. Egyenlők a munkában és egyenlők a
jogok élvezésében t is. Egyenlő munkáért egyenlő bért kapnak.
A párt javaslatára mezőgazdasági gép- és traktorállomásokat létesítettek a magasabb terméshozamok érdekében. Gépállomásainknak a mezőgazdaságban politikai jelentősége is van: a nagyüzemi mezőgazdaság fejlesztése. A gépállomás dolgozói fejlett elvtársak kell, hogy legyenek. Ehhez pedig először is tanulni kell.
Ezek után arról beszélt, hogy az ellenség romboló hlrck eltcrjcszttsévcl próbálja gátolni a gépállomások munkáját. Főleg az utóbbi időkben hazúg, aljas rágalmaival, rémhíreivel akarja visszatartani n nőket gépállomásainktól, hogy megakadályozza azt, hogy a mi parasztlányaink és asszonyaink szakmát tanuljanak.
Megyénkben már sok traktoristalány van. Jó munkájukkal bebizonyították, hogy meg tudják állni c helyüket-
— A szovjet traktorista-lányok hőstetteket hajtottak végre a honvédő háború ideje alatt. Pása An-gelina és Zuhava. a Szocialista Munka Hőse címmel kitüntetett szovjet traktoristanőket követve, az itt tanultakat elsajátítva, induljanak harcba a mezőgazdaság termelékenységének emeléséért.
Képek a Szovjetunióból
Igyekezzenek minél többet elsajátítani, hogy reszt tudjanak venni a gépállomások előtt álló nagy feladatok megoldásában — fejezte be beszédét Erdei elvtárs.
★ .
_Az apám és a bátyáin
is gépállomáson dolgozik-mondta Horváth Erzsébet, a felsőbagodi gépállomás traktoristája. — Sokáig figyeltem munkájukat, ^ dc szólni nem inertem, hátha kinevetnek. Nein nevettek ki, sőt édesapám boldog volt, hogy én is traktorista akarok lenni. Most egyelőre csak tanulni akarok, sokat, nagyon sokat, nem akarok apámra és a gépállomásra szégyent hozni.
A lányok víg beszélgetését szótlanul, mosolyogva hallgatja Szekér Rozália salomvári kislány. Keveset beszél, leginkább csak akkor, ha kérdezik. Fiatal, M éves, dc az elhatározásai és tervei ugyanolyan komolyak, mint az idősebbeké. — Vonta-tós szeretnék lenni mondja röviden és tovább figyeli a boldogan, hango san csevegő lányokat.
Tele erővel, lelkesedés scl kezdik meg életük tervének teljesítését, melynek legközvetlenebb célja: trak-torístánali lenni.
(Gaál Piroska)
A Zala megyei Erdőgazdasági ES tulteljesitettte éves tervét
A'' Zala megyei Erdőgazdasági Egyesülés valamennyi üzemegysége kimagasló eredményeket ért cl a terv teljesítésében. A bánokszent-gyergyi erdőgazdaság ipari fakitermelési tervét 304, a lenti 542, a nagykanizsai 482, is a zalaeger-izegi 419 százalékra teljesítette. Az egyesülés dolgozói jó credmé.
nyéket értek cl az anyagmozgatásban. Tervüket a nagykanizsai és a zalaegerszegi gazdaságok kivételével 100 özázalek fölöt-t teljesítették. Az egyesülés az éves tervhez viszonyítva, október 10-ig ipari e« tűzifából 88, talpfából 136, belső mozgatásból pedig 114 százalékra valósította me$ tervét.
Az egyesülés dolgozói hely-álltak az erdőművelésben is 234 százalékos tcljcjitményükkel. A Zala megyei Erdőgazdasági Egyesülés dolgozói fogadalmat te^ek, hogy ervüket a IV. negyedévben is tul leljesHik.
AZ ötödik ötévé« terv nugytk/nbásu nioetórlecsapoliisl munkát Jr elő BJclorimzlálmn. A mocsaruk locsnpolása által termékennyé tett terület az ötéves terv folyamán 40—45 sxázulékkui növök, fszlk nu''K.
Képünk ti „l''onomnronko''Mt ollioz gépi erővel késj-ülő K''esa. poló csatornáját mutatju be.
Az ötödik ötéves terv előírja, hogy a vízierőművek teljes ka. paritását körülbelül háromszorosára kell emelni. A hatalmas v!. zlcrőmüveu építése mellett kisebb és közepes erőmüvek építését Is előirányozzák Az Ukrán SzSzK-ban a kamenyec-podolszkl területe^ a Zbrucs folyón 400 kilowatt kapacitású vUíerőmü készül, amely több kolhoz számára termel áramot.
Képünk az uj kolhoz-vizlerőmüvet mutatja be.
ARANYLAKODALOM
A r. UMMXony csendcwn kihúzta a sublótflókot, kezével végigsimogatta ii bársonyszoknyákut, oligiizgattq ókot. Lehet, hogy holnap felveszi, lehet, hogy nyakúba veti hásárzken-dőjit, felrakja menjecfiopártájá.''í. Holnap lesz 50 osztondeje, hogy férjhez ment Urlnüt Gézához.
Hán-illat érződik a szobában, a falióra sántikálva kapkodja görbe petyegöjét, hajszolja magát (•* csak ugy üt, ha a sulyokra még kalapácsot, vagy harapófogót akasztanak Urbánék.
A tükör elől von, Urbánnó megnézi magát benne, körülnéz a ízo-bábán: katona, és tiizoltófényképck, a tulipános ládán hever a cifraszür, ropogós belseje hívogatja az embert aludni.
Ura ^nlán nem is tudja, hogy nranylakodalmuk lesz. Most is valahol a faluban -van, mostanában kévéset van itthon, líol a telekkönyvhöz jár, hol egy-egy tcrmelő-szíivetkezetkez megy el és érdeklődik. mi hogyan van — már forgatja fejében, hogy belép, feladja a gazdaságot, rátér a jobb útra- Tgíoz, hogy nehezen, nagyon nehezen sza-kaduak cl a gyökerek, amelyek a régi "élethez kötik.
Urbúnné ezalatt végiggondolja kíuvságáj: a táncokat a holdfényes falusi utcán, az első csókot, amikor Géza száján farsangiizü pirosborsza-got érzett, a szegényes falusi esküvőt, liiszeu egvholdnsok voltak ők.. Eszébe jutott, amikor bekötötték fejét. aztán a nana, aki morzsoltlén tartotta n családot, mert-bút fejébe vette, hogy vesz egy hold földet. Ezért minden rézkrajcárt megolvasott és semmire nem ajlott
VasárnapTlfiW okf.
ki egy fillért sem; Maguk fontak, maguk szőttek, kézzel varrtuk min-di-a ruhát, A nyitott tűzhely alatt k«''i téglán állt a kis lábns. Kormos é* égett volt uz étel, dehút ilyen volt az cgyholdas leány élete.
Géza. nz ura már nkkor is n sarkára állt és tonipltotta unyju zsugoriságát: mégis nagy baj lelt, mivel egyik terhes lánya jött el a unpálió/. ogy köcsög tejért, de a vénasszony nem adott, pedig valtuni negyvennel volt telő a pince.
A zsUgorí vénasszony lányának ura gyertyával felgyújtotta a ház négy sarkát, do időben eloltották a tüzet.
Egyszer össze is reszelt urával, Géza kikergette menyecske feleségét'' a nádasba. Urbánnó reggelig ott ült. Anyja ment ki melléje, az vigasztalta, hogy nc rijj, annakidején engemet is ide zavart ki apátok.
— Menj r^ak haza, állj az ablakra, kocogj és mondd, hogy engedjen be. Meglásd bceuged.
— Gyero no, meg no fázz — mondta Urbfia Géza fiatal feleségének. Régen volt ez, azó''a gyerekek, unokák nőttek fel, elirámlott az élet és most aranylukzít "fognak ülni: pap nélkül, templom nélkül, csak ugy csendben, kettesben.
Azért pap és templom nélkül, mi-őket is elárvereztette régen a pap. Nem volt gabonájuk, do a pap a többi 200 szegényparaszttal együtt Uibánéknak is küldött árverési cédulát, ők is kirakták szegényes holmijukat az utcára, a szomszéd falu árverési hiénái azonban nem vették meg fejük alól a vánkost, nem kellettek a székek és szekrények, melyeknek lábait a parasztok elfűrészelték. ^
v Ki tudja megmondani^ milyen ¿szokás, hogy az újszülött gyereket
régen az anya teknőbo" tette és az ura eló helyezte, hogy nézze meg és ha akarja, fogadja magáévá 1 Urbán Géza zsíros kalapját a gyerekek fejére tefto, mert mindegyiket magáénak fogadta. Tíz gyereko'' volt l''rbúnnénak.
Ura a sarokba áiíitotta a kapát, ''földtől fekete kezét megmosta, felesége szaladt a vizért és a nagy mázas korsóból csurgatta rá a vizet. A tűzhely fölött lógó meleg törülközőt akasztja le uránuk, aki köz-ben elmondja, hogy bekapált, dohát nem ért semmit a munka.''Hogyhogy? A munka nem érno semmit?
Ainig eszik, feleségo felcsavarja a kisl&mpát, b''rbáu meg elmondja, hogy semmi munka ez igy, — Jár ani Karmazsin Imrénél, tudod, á crmelőszövetkezct elnökénél és mondta, hogy ők már rógesrégen be-kapáltak — géppel. Régesrégen learattak. megszántottak, hordtak, csépeltek, hengereltek, kapáltak, for. gattak, gabouát szállítottak —• géppel.
— Nekünk , is bo kelleno lépni — mondja feleségének.
— Miért kellene? Igv is nieg-51üuk — mondja az asszony.
— Ez semmi. Ide nézz, itt a szám adásom — mondja az- ura és maga ilé teszi az irkalapokat, melyeken számok serege tavkállik. — Ide nézz, mindent kiszámítottam. Hát Ami igaz az igaz: a számok nem hazudnak.
— A valóságban minden másképpen van, mint .ahogyan te számolsz — mondta felesége 11 tűzhelynél.
— Nincs másképpen. Ennyi földem van, azon ennyi buza terem, annak mázsája ennyi, megszoroztum. No még: eladhatok egy tehenet, egy hízót, egy csepp tejet, túrót — mégse nagyon elég, azok meg játszhatnak a pénzzel, meg az élettel-Megyek Karmazsinhoz, mondom neki, hogy hát aztán igy is lehet boldogulni, Tmrc? mire azt mondja, hogy
csakis igy lehet, mert majdnem ezer holdon " dolgoznak ¿s 5530 hízójuk van, hizlaldát, istállót építettek. Meg akarnám tekinteni a gabonát, mondom neki, mire megreccsenli maga alatt a széket, felkel és mvgmututju, 1,1 kellet hinnem: holduukiiit 10 mázsájuk termett a magamfajta kisparaszt meg örül a 8 mázsának.
— Van-e pénzetek? kérdeztem Karmazsintól. — Van — mondja. — Hány forint? — Tisztán vngy nyersen?? — Nyersen. — Több, mint egy millió — mondja és megosavn1 rintja bajuszát. — 100 ezer forint ido van beírva, nézd meg — nw ¡itja, a könyvet.
— No és init akarsz?...
— Megpróbálom a belépést —-tioudja Urbún csendesen.
— 11a megpróbáltad, nem lehet kilépni.
— Lehet, dc nom hiszem, hogy kilópek. Számoltam és több jövedelem jön ki.
— Hát akkor a plébános nr miért beszél ellene? Hogy ott nom lesz meg a kenyerünk, meg ilyeneket, meghogy a szomszéd csoport milyen ryengón dolgozik: felszedték a nagy kölcsönöket azt vissza kell fizetni, most aztán nagyon nehezen vannak
— Ez meglehet dc ez azt jelenii, hogy rosszul / sztmollak, nefn jól dolgozlak. Elővettem én Karmazsint és mindent megnéztem: azt mondom neked, hogy erejük van, fejlődnek, játszanak a munkával. A magamféle ember tehene szánt, elapad a teje, nekik gép szánt, teheneik az istállóban tejelnek és egyre többet, mivel má«kéupen gaz-dálkodnak,'' mint mi. Láttam én, hogy ők boldogulnak, a magamfajta elmarad és alulmarad, hiába, ezt nem lehet .letagadni. Mit szólná], ha megpróbálnánk?
— Ki tudja, hogyan lenne jobb?
— mondja felesége..— Sokan húzódoznak tőle, a pap se akarja, az asszonyok''meg sokan nem akarj-ik,
azt beszélik, liopyhát nkkor ők miér; dolgoztak egy egész életen keresztül, meghogy n\l lcez az nprójószaggul, miegymás,
— Értsd meg, hogy a csoporlnát nagyobb jövedelem jut, mórt gépekkel dolgozunk, erejük van, köny nyebb a munka. £a egy holdat szántok meg egy nap alatt — náluk a traktor pedig talán húszat is .meg bit- szántani. A többi idő már nyo-rvttf"
— Itt van a számitán, ex aem hagy hazudni, asszonyi
— Mit- fognak szólni a gyerekekT — nyugtalankodik és biíonftaínti-kodik Urbánuó.
Ura elsujtjn a bujuszát^ várja f-következő tál ételt és már megalkotta a következő moudatot, amelyet ki is mond, hogy a gyerekek?
— Csak azokkal ne hozakodj elé. lűszen uzok most, ezen az öezü" k''" szülnek belépni, talán csak nem mondták, vngy te nem tudtad. N'' és te érdeklődtél már a faluba« í Mit mondanak n többiek? /Menj
csak el és beszélj az. asszonyokkal, ★
Ezen az estén Urbánnó elment Böjátékhoz: megkérdezni, hogy mi vau a "csőporttal, beléptek-e? ÜpF" vcízckcdéarc ért oda. Bogátué, ez. a. s^ijjas vénasszony éppen -két fiát szidia-hordtn, hogy miéit nem fi*e-ik neki — anyjuknak — a felemelt árendát. 41árom hold földel adott bérbe liogafné két fiának, akik rendes áreudát fizettek édesanyjuknak, aki most felemelte a bérössze-crot
" — Mire? — kérdezi Urbánnó.
— -Vrra emeltem fel, hogy én már 20 esztendeje tagja vagyok az oltár-egyletnek, mindig engemet bizott még a tisztelendő ur, hogy gyertyát vegyek az oltárra. Most is megbízóit, de mondtam, hogy uines. pénzem. No aztán „tanácsot adott", . hogy emeljem fel a haszonbért. ,.Nézd a, eszembe se jutott hz ilyesmi. Mégis
✓ h (
Képek a Kinai Népköztársaságból
irta
Hogyan értem el a magas fejési átlagot
; É. V. Korilialova, az Orosz Köztársaság Legtelsőbb Tanácsának képviselője,
a „Vörös Kolhoz"* íejőnője
\ képen: Ho Cslen-hHZien 17 éves szövőnő uj munkamódszeré-, .1 itvételére vonatkozó felhívást Írnak alá a gyár szövőnői. A ''¿rt, alapján Kin» számos gyárába» elterjedt Ho Cslen-hszien jrmlvere. Kisnek alapján csökken tették a pamut selejtjét és no-x.H.vk :« termetéit Kina textiigyáraiban.
A Kínai Népköztársaság harmadik évfordulóját ünneplő és a cendesőceáni békecr< eke/let történelmi napjait élő klnal fővárosban. I''eklngbcn megnyílt a Magyar Népköztársaság kiállitása- A kiállít ás bemutatja hazánk szépségeit és a szocializmus építésének ii.it.-ilmas eredmén.vlt Magyarországon.
A kiállítás megnyílásától számított 10 nap alatt 170 ezer kinal dolgozó tekintette meg a kiállítást és az érdeklődés azóta sem csökkent. Ez mutatja a távolkeleti baráti nagyhatalom dolgozói, nnk szeretetét és érdeklődését hazánk iránt.
A tejtermelő farmon 1941 óla dolgozom. A honvédelmi háború ideje alatt és a háború utáni első években nagyon alacsony volt nálunk a fejési átlag. 1.200—1.300 liter egy jól •táplált tehéntől.
Ez azért történt, mert a kolhoz vezetősége netj) fordított elég figyelmet a közös állattenyésztésre Az állalok etetése nem volt megfelelő. nem gondoskodtunk előre megfelelő ellátásuk biztosításáról- Füvet csak kevetet vetet ünk. a silézásra sem gondoltunk, nem volt szilárd rend iaz ál lat farmon.
Én sokat olvastam az élenjáró fcjőnőkről. De. az igazat megvallva,^ nem hir.tem abban, Sicgv a mi farmunkon is fel lehet emelni a íe-iési eredményeket. Éppen ebijén az időben je-Aent meg a párt és a kormány határozata az állattenyésztés fejlesztéséről. Emlékszem, ^ssze- • gvült a vezetőség, meghívtak bennünket is. fejő-nőket. Sok kérdésben alakult ki vita ezen az (értekezleten, de azt mindenki elismerte, hogy róai módon, elavult módszerrel, amely nem hoz eléa tejet, nem lehet és nem szabad dolgozni. A vezetőség elhatároz''a, hogy nagyobb területet biztosit a sokéves takarmánynak, a különböző olvan termelvényeknck, amelyek növelik a tejhozamot. Nemsokára vásároltunk 12 fajtehenet les bcr.iut.
Lassanként a munka kezdett megjavulni. Évről-évre gondosabban törődtünk a takarmány-nval. azzal, amivel eetjük az állatokat és így annak mennyisége is megnövekedett.
A munkámban igyekszem felnasznální az éleniáró fejcnők tapasztalatait. Ebben sokat se. jjitettek nekem a mi kolhozagitátcraink is az éleniáró fejcnőkről és eredményeikről szóló felolvasásaikkal. Láttam, hogy az eredmények mird jobbak lesznek, emelkedik a fejési átlag. Bátorságol gyűjtöttem ¿5 kötelezettséget vállaltam. hoau 1949-ben 3.000 lilcr tejet jogok fejni minden egyes tehéntől.
Azt mendták nekem — te megbolondultál! •Nem fogsz tudni annyit fejni! De a kdhoz c-nCke. Kundin elv.árs megnyugtatott, sőt biztatott: — Nem baj Korisalcva eivtársnő. no .féli! Miután megvan a takarmánybázis, többet ''íogsz tudni fejni!
. És cn tényleg túlteljesítettem kötelezettségemet. 4.333 liter tejet tudtam fejni átlagosan cqucs tehenektől. Ki is tűrhettek ezért engem a munka .vörös zászlajával-
A következő cvben szocialista kötelezeti sé-*7ct vállaltam, hegy a 8 tehéntől egyénkén-. 5 000 liter teiet fogok fejni, de ezt is tulteljesitefr.cm, mert 5.622 litert fejtem. Ekkor ujabb kitüntetési kaptam, a Lenin-rcndct. i
A zcotechnikus (állattenyésztő, agronómús) Uránvi.ása alatt, helyesen kezdtem etetni a tehe. neket. megismertem és megtanultam minden vgve* tehén szokásait és hogy mi tetszik neki iiobban. Például a „Zárja" nevű tehénnel — cz üi tehén mcst rekordot érj el — következőképben dolgoztam: ♦
1940-ben vásároltuk ezt a tehenet. A Zárja jól fejlett, de ideges és szeszélyes tehén volt. Ha
durván bánunk vele, vagy már jóval a fejés elővt felállítjuk: állhatsz aztán előtte jó pár órái, de teiet nem kapsz tőle. Nem szereti azt sem, ha hangosan beszélgetnek mellette, — elkézd idegeskedni és nem adja kl az egész tejet. Ami-¡kor hozzánk hozták, egész napokat nem akar: enni. Én minden lehető módon törődtem vele, éjszaka is kijöttem, de nem akart enni.
Elkezdtem neki felvagdosni a céklái, mind kisebbre, látom, mind megette. Egy pár óra múlva aztán megint jöttem hozzá, — már hoz-zámdorzsölődött, még hangot is adott. Megsimogattam és újra megetettem. Ezután elkezdtem femi- Zárja 19 litert adott. Gondoltam magam, ban. hogy kevés, te többet is tudsz.adni. De az első időkben akárhogy is próbálkoztam, sehogy sem ment. Nem tudtam tőle 19 liternél többet íeini 24 óra alatt. Ugylátszik azelőtt nem elcg iól foglalkoztak vele.
Megtudtam később azt is, hogy sek minden íüne attól, hogyan készii.jük a tehenet lebor-iazni. Ahogyan a könyvekben irják, ahogyan a zootechnikai előadásokon hallottam, pontosan Ugy kezdtem készíteni Zárját a leborjazáshoz-¡Ebben Is sokat segitetJ''; nekem az agitátorunk, aki szorgalmazta a tanulásomat, azt, hogy eljárjak ezekre a tanfolyamokra.
A zootcchniküs abban is segiteit, hogy hocvan tápláljam a tíhenet. Lassankint, mind kevesebb és kevesebb volt a fejés. Az első napokban nem adtam Ízletes táplálékot Zárjának, az-után is csak lassanként kezdtem felemelni a napi takarmánymennyiségét, különböző kivonatokat iis adi.am. 10 nappal a leborjazás előtt «••''kü-Jönltcttem az elletés-i részre és ott csak száraz iszérát és vizet adtam neki.'' A leborjazás után, 18 liter teje: kaptam- 2—3 nappal a - leborjazás után rendszerint nyolcszor-szoktam fejni. 10 nap múlva, amikor a tőgye már puhább lett, dl tér. tem a hatszeri fejésre. Jól etettem és Zárja már n második héten 33 liter tejet adott 24 óra le• foraása aUttt. 6 hétre rá már 53.4 liter tejet adott. 300 nap alatt 8512 liter tejet fejtem Zárjától.''
Ilyen nagy jelentősége van a leborjuzás e''őtti helyes előkészületeknek: hiszen a takarmány ugyanaz volt, mint 1949-ben.
A ml farmunk élenjáróvá vált. Sokszor jöttnek más kolhozoktól, hogy átvegyék a tapasza, latokat éi csodálkoznak azon. hogy még egye-ZŐTCl nem gépesített módon végezzük a fejés>t, dc még villanyfeiő. sincsen.
Ez igaz. Bár ezzel lemaradtunk (és ez hiba}, de elhatároztuk a kolhozgyűlésen, hogy felépi. lünk ebben az cvben két nagu uj. a icgmcder-, nebb technikával gépcsiiett istállót cs udoart F.z megkönnyíti"a munkánkat és lehetővé teszi, hocv még magasabbra emeljük a farm terme-''é. ikenységétv A lehetőségünk megvan, hiszen 1951-ben 1 millió rubel jövedelmünk volt, ami kétharmadát teszi ki a kolhoz egész jövedelmének. Az ér-ítkezést már el is kezdtük.
Szeretem a munkámat, megbecsülnek. A műit évben a/. Orosz Köztársaság Legfelsőbb Tanácsába választottak meg. Az, hogy tanácstag vagyok, még többre kö:elcz és én igyekszem jó munkámmal megfelelni a bizalomnak.
• syk mindentudó nz ilyen papi cm-
— N"o és fiai''.'' nem fizetik?
-- Miért fizetnénk t Szerződést kút a niaiaa, mi betartottak. Most a j''.ip sugallatára felemelte a bért, mi nem vagyunk hajlandók fizetni.
— Amúgy ís: belépünk a eso-p itim, viszik a földet.
— Azt ugyan nem viszitek — rikácsolt llogátné. — Előbb fizessétek nv''g n felemelt ái;endát.
— (íyertyára? Oltárra? Papnak? — sóim, mama solta! Belépünk a csoportba, sokkal nagyobb lesz a jövedelmünk, többet keresünk. Látjuk, hogy mit kapnak a tagok: 23—
mázsa gabonát, vajat, lisztet, gyümölcsöt, pénzt, munkaruhát, láb. beüt. El s0 leliot sorolt?i, mama. Mi s:ár hutái óztunk, hog7 belépünk.
— Az én földemmel ti nem rcn-«¡clkf/tok — csattogott n vénasszony, <le fiai nyvigodtnn sodorták a cigarettát és egykedvűen hallgatták aoyjok pürölését. — Majd nem «idja még maga a csoportot, lia ''"''tju, hogy milyen erejük van azoknak. Ezer holdon gazdálkodnak, «Hatjaik szaporodnak, istállójuk ol.ynn, hogy másnak eláll bzemo: wája, gépek dolgoznak, amit nem is lehet egy napon említeni a ml gazdálkodásunkkal.
— Enyém a földi Enyém a va-gyón! £n rendelkezők vele! — riká-«olta anyjuk és idegesen csapkodta, Nigálta a lábosokat ide-oda. Min-•«n csörömpölt keze alatt, oldalba-
az állatokat, fejkendöje el-«Miilt éx ni sem birt gondolni, liogy ^Wjeit beadja a csoportnak.
— Nem nekik kuporgattam. Ma-?a»nak( meg nektek szedegettem OSiZc... Nem adom oda7.. az
az enyém,..! '' /
ürbánnéöak hallgatnia kellett: ♦lőtte pergett a film, esak rá kellett «Mnje. Fogta magát és elment Gu-ágiikhoz.
Gulogi lisllnni se akart a belépés-
ről, felesége tuoubaa rá akarta .beszélni, csak lépjen, hallotta az asz-azonyoktól, hogy ott jó a kereket, csak lépjen be, mert igy kevés jövedelmük vau.
— Hiillgtifí! Most egyszerre kevés n jövedelem? Tizcíztendfikig elég volt, mo*t egysierro ne« elég?
Az asszony bátran szembeszállt urával
_ Nem rlég, ha akarod tudni.
Mások jól keresnek, mi is keresho-tünk.. Csuk nézz körül, liogy a ,fVö-rü* (.Viliág" dolgozói hogyan élnek: rádiójuk van, tudnak VSvcn vásárolni, elmennek filrdőre. igy tovább.
— í> így tovább és igy tovább. Nagyon okos vagy, nem látsz tovább az orrodnál. Ilát aztán, ha a tagság nem dolgozta meg jól a földeket, mi a terméssel t Ki ád helyette?
Felesége rá pörölt, liogv hiszen to is a tngok között leszel és mindnyájatoknak jól kell dolgozni. Ckilogl hörcsögösködött, de az asszony nem
engedte__Támogasd nz ájhimot, hl-
ízen magadat támogutod. Az állam gondol rád.
(Julogi bajusza alatt morgott, de felesége azért se hagyta magát. Ká-kezdte, hogy telefon van a faluban, azelőtt meg. mikor az orvost ki kellett hivni, lóhítra kellett ülni és elügetni érte a másik faluba. Utat is építettek, azelőtt meg piacra se tudtunk menni, mort sártenger vett körül, no és meg kell nézni a gépállomást, meg a csoportot: mennyi gép A kaptak! Maradiak vagytok, férfiak, esipte meg ostorával utoljára urát Óuloginé, mire az ember nevetett is, meg bosszankodott is-Hol szedted ezeket? kérdezte feleségétől, az meg odamondta, hogy olvasta'', tanulta, mivel vett ő könyveket, ott tartja a ládában és olvasott. Én meg azt hittem, hogy osz-szonylányunké az a sok könyv. Azok az enyémek, mondta felesége. Elha-
tároztam, hogy belenézek a dolgokba és a könyvekbe, vettem néhány darabot, el is olvastam, mondhatom, apjuk, hogy elmaradtál mol. lettem.
— Nézd nz asszonyi teremtést! Urliánnó, mit szól elihes a nyelves asszonyhoz? Most moudjal
— Valami igaza van. Lefőzte magát: olvasott, maga meg nem.
— Ez ignz, ezt belátom — mormogta Gulogi. — No és maguk mit döntöttek? — fordult Gulogi Ur-bánnéhoz.
— Nálunk fordítva van. Maguknál nz asszony akarja, nálunk az eml)er akarja,, do ugy vettem észre, hogy méy sokan számolnak, hogyan lenne jobb. sokan ragadják a földet, do pedig nnwt már látom, hogy Rozi — Guloginf — pártjára kell állnom.
Guloginó ezalatt behozta a kis-ládát, az asztalra rakta a sok köny-vet és csípőre tutt kézzel mondta, hogy ,,ezek nem hnzudnak, a kor mány jót aknr a dolgozókkal, a párt jót akar a dolgozóknak, hiszen a párt a legjobbat akarja a munkásoknak."
— Ehh. Agyonl)cszélitek a fejemet — mondta Gulogi. — Csak azt tudnám, hogyan, hogyan kell be-lépni, mert .nem bánnám, belépek, de ha nem sikerül — elválok az asszonytól-
— Győződj meg. no vélj elr gyö-xödj megl: számolj, kérdezd meg a tagokat és ne hallgasá a buta beszédekre — mondta neki felesége. — No truccolj, hanem kérdezősködj éf meglátod, liogy ezek — a könyvekre ütött — igazat irtak.
Urbánné elment. Az utcán elhatározta, hogy — ö is ajánlani fogja urának, liogy lépjenek be a csoportba. Holnap kérek Rozitól egy-két könyvet, mondta .magának. Urbánné. Ebben á pillanatban még az aranylakodalmat is elfelejtette.
— Döntöttem. Imre — ir.ondta Urbán Karmazsin Imrének,
— Jól teszed, hogy belépsz, Urbún elvtárs. Veled is erősebbek leszünk és to is a boldogulás útjára lépsz.
— Hozom az asszonyt is: sikerült őt meggyőznöm.
— Annál jobb, Urbán elvtárs.
— Emlékezete« le»z nekem a belépés — mondja Urban.
— Gondolom. Mindenkinek az.
5- Nekünk különösen. Most üljük aranylakzinkat.
— Ejhu!, Kzt a csoport is megüli, lírbáu elvtárs! — A „Vörös Csillag" összejövetelén Kurmazsía elvtárs beszámolt a csoport dolgairól, a fejlődésről, erősödésről, felirattá ti lübúkat, amelyeket ki kell küszö-bölníök és utána bejelentette, hogy a ma esti összejövetelen az elvtársak nevében köszönti Urbánékat, akik aranylakzijukat ülik.
Urbánné rásá-gzoknyújnban, szaly-tyáabőrcsizmájábaa ült az asztalnál, ura kézenfogta és bemutatta az elvtársiknak: — Mintha nem ismernétek őt — nevetett. Ez nz én feleségem, akivel 50 osztendővel ezelőtt kelteni egybe. A belépés és az 50 osztom lő kétszeres ünnepén veletek akarunk dolgozni, elvtársak.
Az asszony urához bnjoll és elmondta, hogy a belépés is van akkora iinnep, mint nz aranylakodo. lom. Urbftn bólogatott rá. hogy ez igaz és Karmazsinhoz fordulva odaszólt, hogy sokan nem is tudják, micsoda nagy dolog belépni a termelőszövetkezetbe. ;
Sokan azt hiszik, hogy az csak ugy megy. Nem ís gondolnak rá, liogy mennyit kavarog belül az ember, mennyit számol, gondolkodik, gyötrődik. mert egyik énje azt mondja, hogy lépj be. nem látod, milyen szépen boldogulnak a beié-nettek, másik énje azt mondja, hogy elili, ha eddig jó volt, hát ezután ís-jónak kell lenni,..
— Kiszámítottam, hogy nora Í37 ran. Meggyőződtem, hogy ez nem leliot jó ezentúl, de itt volt az asz-
szony, azt is bc kollott láttatni, itt voltak azok, akik össze-vissza beszéltek nekem, liogy no^és ne, — mondhatom, térdig knnutoJkodtam a hi-zonytulunságbau, de most már rajta vagyok az egyenes uton é» soha senki le nem kanyarultat róla, ezt mondom én neked, Karmazsin elvtár«.
Beszélgettek, örültek, Urbánuét megköszöntötték, urának pedig megrázták kezét, amiért belépett és miután aláírták a papirosokat, egy kicsit mulatoztak. — Hádd érezze.'' magát lakodalomban nz ns*w>nv, — mondta Urb nti és iutett a harmonikáinak,- aki ráhúzta. Ismerte már Urbáa nótáját s elég volt, hogy hz ember csak bólintott, mivel ez azt jelentette, liogy azt a nótát, amelyiket legénykorában szokott dalolni, hogy:
,'',Csak titokban, esak titokban akartalak szeretni, do a titok, de a titok, ki ía szokott derülni. Megtudta az édesanyád, hogy én téged Kzei-otlck, kihajtott a faluból, hogy el no vehoisolok..
— Urbáai báty'', dalolja el legényesen! — kérték az öreget.
— Kaparós már a hangom. *r-mondta csendesen Urbán — Eldalolták hát neki mindnyájan ezt a régi nótát. Urbáa az első sor után felesé-féhez hajolt. — Emlékszel, hogyan titkoltuk... — A második sornál mosolyogtak, a harmadiknál Urbáa felesége felé fordult és visszaemlékezett, hogyan tudták meg szüjei. kihoz jár. kit szeret. — Mégis elvettelek, mert szerettelek, — mondta feleségének, aki ragyogó -szemekkel nézett vissza urára.
Uj életük lakodalmát ülték Ur-bánék, reggelre pedig''egy szép, egészen uj életro^ébredtek*
(lí&rvay Gyula.) Vasárnap, 10."52 okt. 19. 7
Felhí vás Zala megye MNDSz asszonyaihoz
>3Ji, Fák a község 21XDSz-asszo nyai vjy készülünk a Xagy Októberi Szociálista Forradalom méltó megiin neplésérc, hogy november 7-re csoportunk mindenegyes MXDSz-taf/ja ehrirtfesz beadási kötelezettségének.
FtlhXejnk a megy mlonunitpi MXDSz asszonyát, hogy ülünk igyíH honoljon o béké\tf készülj öi- u népek békekongresszusára, Xe inaikat beszéljünk a békéről, hantin beadási kötelezettségünk maradéktalan, teljesítésével is mulassuk meg akaratunkat.
Ili, pákai 3IXDSz-asszonyok versenyre hivjuk megyénk mindenegyes irXDSs asszonyéit. Vállalásunknak maradéktalanul eleget tesziinkf mert Imiink azt, hogy <::el ötéves tervünkett a békéért folyó harcot, c, s:o-ciulizmus építését ¿egitjük.
J: MXDSz szervezet nevében:
TÓTU GABOHXt és
71 OLT iTJí FFJll-XCXf? . TAKÁCS JóXSEFNE
titkár. MXDSz-tagok.
A községi tanácsok feladata a könyvtármunka megjavítása terén
A megye területűn tok községben alJg tudnak arról, hogy Könyvtár Is van « ml több, a tanácsok nem tudják megmondani, hogy ki n könyvtáros. Llckóvndo. moHon a tanáé« azzal nyugtutja meg az érdeklődőket, most nlncx itthon u könyvtáia*. de Jól ot-zárluk n könyveket, nem le*/, «emini buj. Nugypállbun u több inlnt 120 kötete« könyvtárból ''¿¡> kötet van meg, uzt 1» egy vlzeu üzobába dobálták. A kölcsönzött könyvökről 1051 Juntu* óta nem vezettek nyilvántartat. A tn-mtcxelnök u közelmúltban kapott Ivitáridöt n könyvek, diákok, uU tötök, népnevetok utján való öhjs-frZcexcdeténére. továbbá a könyv-<áron beállttrtaárA, de erről ezldo-lg semmi Jelentést *c.m küldött. Ne gondolj», hogy u fclclőssí-g mást terhel.
Gyülevész, Csáford, Zalalövő, Kezevéd. Nova, Mngyarfölde. Kts-szentgiót, Dlóskál köz«égl tanácsai usyanesak nem törödntk a könyvtárral. A tíatisztlkal adat. fölvételi Ivüket még ma sem küld. ték bc. Hasonlóan szomorú a könyvtárral való nemtörődömség Kustányban.Kányaváron, Zalakop. pányon. Gyülevészen, Kehldún és nnég jó egynéhány községben, ahol a tanácsok nem értették meg még most. sem azt, hogy a könyvtár — amelynek létrehozására az állam pénzt és energiát áldozott •— a kulturális nevelő-munkánk egy nc" legfontosabb fegyvere.
Ez a felelősség ott kczdő&k, hegy olyan könyvtárost állítson a tanács a könyvtár vezetésére aki a könyvet szeretettel és \lclklls-mevetcsen kezeli, aki az olvasókat Ismeri és akit az olvasók Is sze. rétnek. Vigyázni kell arra, hogy ne urhcljék tul más társadalmi munkával. Segítsék "munkáját a könyvek népszerűsítése, az oiva-» sás propagálása terén.
A minisztertanács ez év május 4-1 rendelete hangsúlyozza a he-lyl tanácick felelősségét. A rendelet értelmében a tanácsok köte. lesek gondoskodni n könyvtár el-helyezőéről, továbbá, hogy a Köl. csönzést idő a község minden dol. hozója telőtt Ismert legyen, A tanácsnak Időnként ellenőriznie kell a könyvtár állományát és cl kell küldenie mlndon hó végén ft könyvtáros jelentését a megyei, Illetve Járási könyvtárakhoz. Meji kell győződnie arról, hogy van-e könyvtárnapló h miként vezetik MA. '' Pontos leltárt Jegyzéket kell készíteni, amelynek egyik példánya'' a községi tanácsnál murád, törődnie keik azzal Is. hogy megvannak-e az általános Jellegű Ismeretterjesztő müvek a köz. ség gazdasági s szakirányú Igényének megfelelően.''
A könyvtárak rendszeres működéséhez szükséges, hogy a leg-kisebb könyvtár ls legalább kétszer — télen fűtött hulylségbcn — az c«tl órákban, vagy vasárnap délelőtt kölcsönözzön. A könyv-tárosok gyakran segítőtársakat bzerveznek, főleg az úttörők kö-réböl, akik \iJ olvasókat szerez, nek, akik könyveket vtoznok u dolgozókhoz.
Az itt felsorolt követelményeknek tanácsaink jelentős r£szo ele. got tett. Potrlkcrcszturon tu. nács támogatása óm a könyvtáros önzetlen munkája havi ''100 kölcsönzést. kályhával ellátott könyvtárhelyiséget tett lehotővé. Jó munku folyik Csesztrcgcn, A nngykunlzsni járás területén ugyancsuk Jó népkönyvtáruk működnek. Semjénházán Bajzlk Mar. glt tanítónő kezeli lelkes odaadás, sal a népkönyvtárat. A lenti Járáslmn Külsősártíon és Zala,, szombatfán vasárnap délelőtt a néprádiók hangja mellett olvas-sák a könyveket. Mindkét köz-ség kis lélekszámú, de a kölcsönzések száma jó. Ismerik a Különös házasságot, a Jókal-ltöny-veket, do elterjedtek Veres Péter munkál ls. Itt a szépirodalmi müvek mellett a mezőgazdasági és műszaki szakkönyvek propagálására ls súlyt kelleno fektetni. Kerkafalván, Bödehá-zán, Kerkakutason kiemelkedően szép eredmények" vannak. Zala-szentlőrlncről és ZalaszenÜván-ról ugyancsak jó eredményeket mondhatunk. Ezek mellett sok kisebb községben ls jó könyvtár, munka folyik.
} A következő évben könyvtárhi-lózatunk ugyanolyan centrális felépítésű lesz, mint a tanácsok. Szorosan a tanáccsal együtt mű-ködnek. Jelentős összeget biztosított államunk a könyvtárhálózat kiépítésére. Megyénkben három függetlenített könyvtáros, sal rendelkező kiemelt község lesz. A könyvtárosok Jelentős része havi tiszteletdíjban részesül. Mlncl?n járás székhelyé^ a járási könyvtár jelentősebb segít-séget fog nyújtani a községek*, nek. Helyi tanácsaink a íehető-eégekhez métton az erkölcsi Ju-talmuzds mellett nyújtsanak anyagi Jutakuakat Is a jól dolgozó könyvtárosoknak.
Ha u községi tanácsok magú. kévá teszik a könyvtárügy fon-tosságát. ükkor előbbre viszik nrnvnk lehetőségét, amit Horváth Márton elvtárs is mondott, hogy Magyarország nem csupán a vas és acél, hanem a könyv országává váljék.
Vastagh József
A begyűjtési tervek teljesítésével készülnek Komárváros békebizottságai a 111. békekongresszusra
MOZI
Zalaegerszeg: október 10—10-ig:
AcGUSZTl''.SI VÁSÁRNAP Nagykanizsa: október Ili—10-ig: VUKSENY A TENGEREN
2 A L A
A Magyar Dolgozók Pártja Zala megyei Bizottságának lopja. — Felelős szerkesztő: Szántó JenS, — Felelős kiadó: Darabos Iván. — Szerkesztőség: Zataegsmeg. Kossuth Lajos-utca Zí Telefon: 230, — Kiadóhivatal: Ziljeswtteg. Szécheayttit 4. Telefon: 1Q3. -^MH • Vt»rr*«y* Nyomdaipari VálUtfatnál S romba ühtfj, Kossuth 1 Telefoni
Felelős vezető: Hegedűs Gyula.
A PRŐIIIRD ETÉS
SZÖLOTOrJKÖt.YT minden mennyiségben át\esz n Zalaegerszegi Földm''űvesszö vetkező múzsánként ü deciliter pálin. káért. r(S3u
ORVOS november l.re külőnlíejáratii bútorozott albérleti szobát keres fűrdö-szoba használattal. Címet a kli«ó-bán kéri leadni. (566)
A DUNANTUI.I KÖZRAKTARAK nagy.
kanizsai tc''epeln 7.— és fc> - forintos - árban tongerfcsuika minden mennvl-ségben kapható. (ZC7)
Nem nagy köz?éjj Komárváros, de a falu dclgczói már .sokszor hallattak magukról, amikor cgy-cgy feladat megoldásáról volt szó. A nagykanizsai járásban a legjobbak közé tartoznak «s eredményeikkel jól segítik a megye tervteljesí-tcsét. "
Persze r.cm magától születnek ezek a sikerek. Valamennyiért kemény és szívós harcot folvtatnak. Jól megállják helyüké a feladatok végrehajtásában a közséá bekebizottságai ls. Ha rcm békebizettság hetven tagja harcol szüntelenül a község közel ötszáz dolgozó parasztja között, hogy tevékenységükkel, munkájukkal is hozzájáruljanak a béke nagy ügyéhez- Csupán a nyári munkák ideje alatt 27,békekisgyülést tartottak a bizottság tagjai. Ezzel is elősegítették azt. hoáy a nagykanizsai Járás községei között elsőnek fejezték be az aratást, csépléit és elso-r.ck tettek eleget állampolgári kötelességüknek: u begyűjtésnek.
A gabonnbogyüjtés győzelmes befejezése uíán sem tétlenkedtek egyetlen pillanatig sem. Felolvasásokat szerveztek az Országos Békcta-r.áes lapjából: a Béke és Szabadságból. Hosszasan elbeszélgettek a dolgozókkal az amerikai imperialisták kóccal vérengzéseiről, a tőkés rend uralnak háborús gyujtogutó szerepéről. Ugyanakkor azt 1» mcgmuílyarúzták nekik, hogy ml uz ö ten-nlvulótuk a béke fenntartású érdekében. Megértették a kCzség becsületes dolgozói, hogy u mc. zőgazdaságl munkik idöböni elvégzésével, uz őrztek begyűjtésével erősítik hazánkat, erősítik
u békotábort,
i t
A ki''r.séa dolgozói halúruzntot is hoztuk, amely tCbbck között klmondju: „Községünk sem
kacott kevesebbet az ötéves tervtől, mint az or-szác többi közséíe. Alig két év alatt két kilométer hosszú makadám utat, szövetkezeti minlc-áruházat, kultűrotthont kaptunk és bevezették a villanyt, amelynek fénye rövidesen kigyúl. Ezért és az országban létesülő hatalmas építkezésekért térzünk eleget- hazafias kötelességünknek".
A határozatot tettek követték. A község dolgozó parasztjai a békebizottságok által készített határozat szerint végezték az őszi munkákat Elsők voltak a járásban az árpa és rozs elvetésével. de a búzából sem maradtak le. A példamutatás sem hiányzott, mert Bedő József elvtárs, a községi pártszervezet titkára, 10 holdas közéo-naraszt után Mazzaa Fereqe 4 holdas dolgozó paraszt. a községi békebizottsáa elnöke teljesítette elsőnek a vetési tervét. Az ősziek begyűjtésében ugyancsak ők mutatnak példát. Bedő elvtárs 126, Mazzas Ferenc pedig 174 százalékra telt eleget kukoricából a begyűjtési kötelezettségének, kemény harcot folytatnak az osztályellenség ellen is. Amikor kukoricsatolvajláson érték Németh Vinco kuláket. ezt az esetet is azonnal beépítették agttációjukba u békeblzottságok tagjai is. Eredménye» munkájukat az mu''atja, hogy a napraforjló- és burgonyabegyüjtés mellett telje sltették kukcUcabegyüjtési tervüket ls. , A békcbizotlságok tusiul most különös lel-kcscdéssel végzik munkájukat, hiszen a III. béke-kongresszusra készülnek. Elhatározták, hogy a kongresszus megkezdéséi« lü békeévet rendeznek « községben, ahol ismertetik Mal«-nkov elv-tártnak nz SzKP kontlresizusán elhangzott beszámolóiét 6s annak érveivel mozuóíítunak tovább a békoharera, u kCzség előtt álló feladatok clvéczéséro.
Olvasd
a
MÉHÉSZEK FIGYELMÉBE!
Cukoikluttilásban mindenki j (no. sülhet, iiklaek tulajdouábwi méhcsalád von Mindeu mélié»/, ttunyi cukrot ktijilíhí, amennyi méz szállítására szerződik 105a. évre. Atvélel. kor a méhénesopot^ok tagjai 0 forintot, a nrm tajfok 8 forintot fizetnek u culior kilogrammja utún, a fennmaradó ümeget a tüéz átfiból szt''imoljiik el. Az akdót a füidmü-vesízüvetkezcitek bonyolítják le.
Az állnmi gazdaságok és termelő-szövetkezetek róizórc méhcsaládokat vásárolnak fel. Aki tavaszi átadásra méhcsaládot köt le, eíaládoakint 20 kilogramm cukrot kap előlegül. Méh-rajszállitásra is köthető szerződés, ez esetl>ea a szerződő minden 10 raj után kao ÜO kilogramm cukrot elo-lig:;í. \ szerzödú-kötéat az Ot^ziigoí Szövetkezeti Méhészöti Vállalat (l>u dcpcst ÍX., Bakáts-u. S. sz ) intézi. Az eladási szándékot oda, vagy a járási mezőgazdasági osztályhoz kell beji-leuteni.
A termelőszövetkezetek tagjai ház-iáji gazdaságban tetszés szerint megtarthatják méhészetükért vagy átadhatják a tszcs-nek. A háztáji kezelésben tartható méhcsaládok száma nuics korlátozva;
PACSAN szombaton avatták fel a vczctékcsrádiót. Ez alkalomból a kulturotthonban ünnepséget rendeztek.
ZALASZENTM1HALYON ünnepélyes keretek között ma, vasárnap aduk át az uj iskolát rendeltetésének.
ÜGYELETES ORVOS nu. vasárnap Zalaegerszegen: dr. László Dezső, Munkácsi-ut 1.
»rüBT
li általános szakoaztálvok és sgoriszemazi« faMa''airil
Suortmozgolmunk egyre fokozódó fej. ir.déso nap. mint nap ujabb feladatok elé úllitjii a >poTtszcr\czetckct. Az rtltíi-lános fejlődésben egymái>iitáu merniiu-k fel uj kérdések, megoldásra váró ujubb feladatok, mivel a munka, n »zervezús régi formája elavul, nehézkessé, hiányossá é.s elégtelenné válik. Igy merült fel nz általános szakosztályok és a sportszervezők szQkségcs»ége Is és nz OTSU most határozatot hozott az álta. Iá nos szakosztályok felállításáról és a sportszervezői fcladtilok elvégzéséről.
Ml n feladata tehát az általános szakosztálynak? Röviden: a tömegsport elő* mozdítása. Az a célja, hugi/ minél na. gyobb tömeget vonjon bc a rendszeres sportolásba azáltal, hogy a nersenusic-rücn nem sportoló, vagy még kevésbbé fejteti sportköri tagokat rendszercsen foglalkoztassa abban a tporiágban, amelyikhez éppen kedict és tehetséget érez. nek és ezen a tcrülclen fejlődésüket biztosítsa.
Az általános szakosztály tehát azokkal foglalkozik, akiknek nincsenek kiemelkedő sportbéli képességeik, vagy akik nem tudnak, esetleg nem akarnak versenyszerűen sportolni A szakosztály tagja bárki lehet, aki 12 életévét betöltötte és u kőtelező orvost vizsgálat őt rendszeres sportolásra alkalmastfak találta.
Az általános szakosztályokat is szovjet példa nyomán szervizik meg é< mivel teljesen yj szervezetről van szó. az OTSB ugy határozott, hogy egvelőre csak korlátozott számban létesítenek Ilyen szakosztályokat. . Ebben az évben mindössze jú szakszervezeti. 10 közületi, 160 községi. I''jü kCziptskolai soortkörben. továbbá minden - újonnan alakuló sportkörben szervezik meg az általános szak. oszt átüt. A szakosztályok Szervezése már meg is kezdődött és eddig három M>ort-körbei# n Csepeli Vasasban, n Vörös Lobogó Fé»fl»fonóhnn és nz INznkt Járó-mfllnvltó sportköriben lélesfllt általános szakosztály.
UaMifílókíopen leen fontos határozata nz OTSIJ.nek, ho«v a J íj vőben n sport-kCröklKMi te«tneveléM szervezők lesznek,
A testnevelési szervező, vagy aport-
Rádióműsor
10,13 okt. 20—2Q.lg ÁLLANDÓ MŰSORSZÁMOK KOSSUTH ItADIO:
SOO-S.W.Ig: Zenél ma«or n munkába induló dolgozóknak, közben 5ÓU Hiiek, lapszemle. 000 l-alurád''6. 6.<3 lllrck. 7M0 Nnplár. 7.43 Lanvnnle. 7.53 Mfl. sorismerteié». 6.33 Müiorzárás. I''.''.ÜO Hiiek. Mungss UJtá« 14.00 Időjárás, és vizállúslalenlés IVM Ult&rőhiiadó. 15.15 Hirck «crbíll. 17 00 Hírek. 18.40 Hírek németQI 19.20 Hirck szcrbOl 20.00 Hangos Újság 30.40 A begvűj-tési verseny hírei. ¿3.30 Hírek. sport. 24.00 Hitek.
PETŐFI ItADIO:
6.45 Jó reggelt, evermekek 7.15 Hírek szlovénül 10.00 Hnck. 11.30 Műscr-záiás. 17.30 Hírek. IS.25 Hírek azlcve. nöl. 19.15 Spottr.egycdóra. 31.00 Hitek fronelául.
HBTFö. Kossuth Mdló: 12.30 Népi zene. 13.00 Opereürészletek. 13.30 Hang-leme/ek. 14.15 Zenés kalendárium. IS.aű Rádió klsí-g>öttcs. 13.20 Most légv okos, Domonkos: 16.45 Műsor az úttörők ze. nel szakköreinek. 17.30 Dalolj vei fink! 17.50 Jó munkáért — szép muzsikát! 20.10 Kint vogvunk a vízből. 21.25 Színes muzsika. 22.25 Operettzene.
Petőfi Rádió: 15.00 Hanglemezek. 16.00 Szülőföldem. 1G.30 Népi zene. 17.20 Beszélő atlasz. 17.-50 Népművelési híradó. 18.00 Zongorajáték. 18.40 Filmzene. 19.35 Szív küldi. 25.00 Tánczene.: 22.40 Hang. lemezek.
KEDD. Kossuth Rádió: li30 Hanglemezek. 13.00 Szórakoztató zene.. . 14.1S Ooerettzene. 13U30 Hanglemezek. 16.20 jűtszázniillióúves utazás. 16.40 Orosz njxlvlecke. 17.15 Egy falu egy nóta.
mmmmmmmmmmmmmmmmmmm
17,13 Termelési lilndó. 18.00 Arany János és n azsbad>ái{li.ire. 16 '')0 v''Mám xer.e, 2H.10.A Muulnrdiák. 2l..V> Népi zene. 2J.2U Táiuzono, 23.30 llangtemc. zuk. . .
I''etóll Rdltó: 1.1.00 ll/mulemezek. W.I0 Rádió klségyOtte». 10,lf> Vidám daluk-17.41) Kclrjiltctelleil tiilálko/ánok. IN.IO Tudósok ti tervért. liMO Salv-.kOWI. 10.00 Magyar niflwk. 1D.3.1 Tánczene. 22,00 Magyar mflvészek muzsikálnak.
SZlíKD/V Koiiuth Rádió: 1230 \éj>l xei.c. 13.(10 Sximfónlkus zene. I J.íiO llaugleliiejiek. 11-.''K> 0|K rett/.eni: 15.30 Hanglemezek. 15 50 Zenés Irodalmi műsor. 16.50 Hegyen.völgyf.n szép hazánkban. 10.41) Gvermektádló. I,.J0 A dollár áliire nélkül. 17.45 S/.lv kflldl. IB.IO finltőinarl félóra. 21.10 Ugv falu -egy nótn. 21.00 Szimfonikus zene. 22.25 Anmv János dalai.
Petőfi Rádió: 15.00 Kamerazene. 15.30 Az Elbától a Kln^i-tengerlg 15.45 Hang-verseny. 10.15 Bach müveiből. 17.10 tsll vihar. I/.30 Hanglemezek. 18.40 Tánczc. "«. 19.35 Hanglemezek. 20.(0 Állami''gaz-''''^ítíA''l^0- £i ü0 ^ofkll és a zene.
CSCTORTOK- • Kossuth Rádió: 12.30 Dell hangverseny. 13.15 Szór.ikoztató román zene. 11.15 Gyermekrádló. H.35 Alag\ ar néodnlok. 1(5.00 Ouerettzcne. 10.45 Tomegdalok. 17.00 KAlDolitlk*. 17.35 Jó munkáért muzsikát. 18.00 Néphad-2250 Táncos opetettrész. letek. 23.30 \-épl muzsika. *
Petőfi Rádi-''j: 15.00 UtUVÍ-mikrofonnal I!,!:.J?rsz,á,«ban- 15-40-Zenct ulság.. J».lü sc^''.ÜUcsc 17 00 Hingversonv. l7-40- Falurádió. 17.55 Hanglemez. 18.10 Az ötéves terv nyomában 18.'',3 Sziv 19-00 Hanglemezek. 19.35 Tánczene 22.00 Hanglemezek
PENTEK. Kossuth Rádió: 12.30 Hanz-emezek.; 13.30 Operetttene. 14.15 Rádió Wsegyüttes- 15J0. M«v4»zeü híradó. 15.50 Hanglemezek- 16.20 -UttörS stxwt-Wradó. 16.40 Orosz nyelvlecke. 17.25 Zongorajáték.. 20.10 Tánczene. 20.35 Az uj Lágy.
szervezO tulajdonképpen a sportkör bizalmija tesz. akt tartja a kapcsolatot a sportkör vezetői és u lagxág. valamint a sportkör és a dolgozók, az Glnn kC,. Z>"''lt. Feladatai közé tartozik többek zött a dolgozóknak és a sportolóknak MHK-ra. a versenyekre, szpártákládokrn. ünnepségekre, társadalmi munkára való mozgósítása. O készíti elő n sportköri, értekezletet, a taggyűlést és végzi i tagtoborzást Is. A sportszervező figyeli a sportolók fejlődését, segíti őket munkájukban. Beszedi ós nyilvántartja ;i tagdíjakat és ezenkívül még számos mu s feladatot végez, mindig az illető sportkor adottságainak, vagy az adott helyzetnek megfelelően. „..,,,,
A sportszervező a sportkor választott, re. sze. általában minden 20 taghoz, vagy egy-egy munkahelyhez választanak a sportkörök egv sportszervezőt.
Sportszervezőket az idén meg csak o''.: kell''választani, ahol általános szakosztály alakul, a két feladatot tehát párhuzamosan oldják meg az sportszervek. 7Í> v
VASARN''API Sl''ORTMCSOR:
Megyei bajnokság: Zalaegerszegen: 7.. Bástya—Z. Lokomotív.
Bázakerettyén: Bázakercttycl Bányasz-Zalalövő.
Felsőrajkon: Fctsőrajkl Traktor-/. Építők. ......
Nagykanizsán: N. EpItuk-.\. %vr»s
Zalaszentgrótou: Zalaszentgroli \M—. Lenti SK.
Zalaegerszegen: Z. Dózsa-Lovaszi Bj-nyász. ....
tléke.esopor/. Nagykanizsán: N. Loko. n-.otlv II—Báznkerettye II..
Lentiben: Lenti II—N. kanizsai Bas-
Zalal''gersztg»ii: Z. Vörös Lobogó-Z. Vörös Meteor II.
Zalaegerszegen! Z. -Elöre-Csömödér
Lovásziban: Lovászt Bástyn-N. B^-nvús/ II. . v .
A Z. \''flr."is Meteor ma Várpalotán Játszik a Bányász együttese ellen baj-r.oki mérkőzési.
í
Népi ID.35
mánvos, 22.25 Népi xcnc. 23.10 Operett-részletek.
felöli Rádió: 15.00 Népek zeiuje, hl ¡»i Fénytelen föld.. 10.20 Hmiglenie^fc l''.tX) S/lv küldi, 17.40 A kiipltiillniii''" kialakulása Magyoror**á6on, 17.55 llolg.ir dalok. IV,00 ügy futu • egy nótn. 10.35 Jö munkáérl s»í(» zslkál. 20.00 Hanglemezek. 22.0U Tané. xcnc.
SZOMBAT. Kossuth Rádió: I.'' A Nil>l znie. 13.00 Szórakoztató zene. Himjjtcniezek. H.30 Atlanti kikötők, Hanglemezek. 15.30 Beszélő atlasz. Rátllóénekkar. 17.15 Siovlct mtiz»lka; 18.00 Fnlurádó. 18.30 Szfv küldi. 2» l<> Zenés mílsor. 22.25 Tánczene.
Petőit Rádió: -15.00 Hanglemezek-15.25 A pályaudvar, elbeszélés. 15.15 gyár népdalok. I6.H0 Zenei ulsác. It>;3> közgazdasági negyedóra. I7.3Ű llangh* mez. 17.40 Rádió postáju. 18.00 xene. 18.40 Mindenki onerála. Tánczene. 22.00 Operettdalok.
VASARNAP. Kossuth Rádió: fi.00-3.00.lg Zenés vasárnap oeggel. Közben 6. ¡5 . Szabad Nép mai vczíirelkke. Egy falu — egy nóta. 9.30 Könnjü ut a komolv zenéhez. 10.00 Egy kis nóta -egy kis móka. 11.00 Békemüsor. Ilc/f Sziirlfónikus zene. 13.00 Jó ebédhez szi l a nóta. 14.15 Miivészlcmczek. 15.30 Szórakoztató moszkvai zene. 1600 Isir.cr-kedlűnk holnapunkkal. 16.30 Tánczene. 17.20 Opcreitzenc. 17.40 Kincses kalenda. rlum. 19.00 Szoviet . tánczene. 20JO Hangverscnv operakedvelőknek. -1 -1'' Totolilrck. 21.50 Hanglemezek. 22.10 Tánczene. 23.10 Szlmfónlktts zene.
Petőfi Rádió: S.Oü Hanglemezek. II.ím Miska bácsi lemezciládáia. tl.3J Bá-nrászműsor. 12.50 Eletünkről. 13.M Hanglemez. 14.00 Zongorajáték. I5.i0 Kérdezz — felelek! 15.20 Gy«rmekrenc. T6.00 Gvermekszlnház. 16.40 Sziv kűldí-ir.CO Vssámab ubizu"!:. 17 40 Tánczene-20.05 Hanglemezei:. " 22.25 Az Oszípov-cgyüties műsora.